WP_Query Object ( [query] => Array ( [page] => [pagename] => history/49-edition-2014 ) [query_vars] => Array ( [page] => 0 [pagename] => 49-edition-2014 [error] => [m] => [p] => 0 [post_parent] => [subpost] => [subpost_id] => [attachment] => [attachment_id] => 0 [name] => 49-edition-2014 [static] => [page_id] => 0 [second] => [minute] => [hour] => [day] => 0 [monthnum] => 0 [year] => 0 [w] => 0 [category_name] => [tag] => [cat] => [tag_id] => [author] => [author_name] => [feed] => [tb] => [paged] => 0 [comments_popup] => [meta_key] => [meta_value] => [preview] => [s] => [sentence] => [fields] => [menu_order] => [category__in] => Array ( ) [category__not_in] => Array ( ) [category__and] => Array ( ) [post__in] => Array ( ) [post__not_in] => Array ( ) [tag__in] => Array ( ) [tag__not_in] => Array ( ) [tag__and] => Array ( ) [tag_slug__in] => Array ( ) [tag_slug__and] => Array ( ) [post_parent__in] => Array ( ) [post_parent__not_in] => Array ( ) [author__in] => Array ( ) [author__not_in] => Array ( ) [meta_query] => Array ( ) [ignore_sticky_posts] => [suppress_filters] => [cache_results] => 1 [update_post_term_cache] => 1 [update_post_meta_cache] => 1 [post_type] => [posts_per_page] => 6 [nopaging] => [comments_per_page] => 50 [no_found_rows] => [order] => DESC ) [tax_query] => [meta_query] => WP_Meta_Query Object ( [queries] => Array ( ) [relation] => [meta_table] => [meta_id_column] => [primary_table] => [primary_id_column] => [table_aliases:protected] => Array ( ) ) [date_query] => [queried_object] => WP_Post Object ( [ID] => 1879 [post_author] => 3 [post_date] => 2015-04-20 07:56:05 [post_date_gmt] => 2015-04-20 07:56:05 [post_content] => [vc_row][vc_column width="1/1"][vc_tabs][vc_tab title="Chronicle" tab_id="1428995656-1-21"][vc_column_text]The 49th Heineken Jazz Festival held in San Sebastian from the 23rd to the 27th of July 2014, finished in an atmosphere of great satisfaction, with an artistic and organizational success supported by the massive assistance of the audience to the many scheduled events and confirmed by good references in the media. 140.000 is the total number of people taking part in the 49th Heineken Jazz Festival, 12,650 of which were for tickets sold. The program covered a total of 112 concerts, 78 of them free, in 17 stages spread throughout the city. Among the biggest success of the Festival were Chick Corea & Stanley Clarke, Bobby McFerrin, Dee Dee Bridgewater, Toshiko Akiyoshi, Dave Holland, John Scofield, Enrico Rava, Vintage Trouble and George Clinton, just to stand out a few.[/vc_column_text][/vc_tab][vc_tab title="Gallery" tab_id="1428995656-2-17"][cq_vc_dagallery images="1803,1804,1805,1806,1807,1808,1809,1810,1811,1812,1813,1814,1815,1816,1817,1818,1819,1820,1821,1822,1823,1824,1825,1826,1827,1828,1829,1830,1831,1832,1833,1834,1835,1836,1837" gallerywidth="100%" width="210" height="180" margin="15px 15px 0px 0px" color="#ffffff" background="#b6d543" opacity="0.7" padding="20px" onclick="link_image" custom_links_target="_self" thumbtitle=" " thumbdesc=" "][/vc_tab][vc_tab title="Program" tab_id="1428995875191-2-7"][vc_column_text]July 23rd (Wednesday) JAZZ BAND BALL KURSAAL TERRACE AND ZURRIOLA BEACH. FREE ENTRANCE. Green Stage. 21:30. Ray Davies Ray Davies (voice, guitar) Bill Shanley (guitar) Ian Gibbons (keyboards) Damon Wilson (drums) Dick Nolan (bass) Paul Sayer (guitar) Green Stage. 24:30. George Clinton: Parliament / Funkadelic George Clinton (director, voice) Lige Curry (bass) Michael Hampton (guitar) William Payne (voice, keyboards) Lashonda Clinton (rap) Jerome Rodgers (keyboards) Robert Johnson (voice) Joseph McCreary (drums) Greg Thomas (sax) Bennie Cowan (trumpet) Ricardo Rouse (guitar) Daniel Bedrosian (keyboards) Tonysha Nelson (voice) Kendra Foster (voice) Paul Hill (voice) Carlos McMurray (dance) Steve Boyd (voice) Garrett Shider (guitar, voice) Benjamin Cowan (drums) Robert Bunn (bass) Frigo Space. 20:00. Columbia Jazz Band Peter C. BarenBregge (conductor) Frigo Space. 23:00. Snarky Puppy Michael League (bass) Larnell Lewis (drums) Marcelo Woloski (percussion) Bill Laurance (keyboards) Shaun Martin (keyboards) Bob Lanzetti (guitar) Chris Bullock (sax) Mike Maher (trumpet) Justin Stanton (trumpet, keyboards) Heineken Terrace. 20:00. René Marie Quartet René Marie (voice) Bruce Barth (piano) Arnie Somogyi (bass) Stephen Keogh (drums) Heineken Terrace. 23:00. Ibrahim Electric Niclas Knudsen (guitar) Jeppe Tuxen (Hammond B3 organ) Stefan Pasborg (drums) Coca-Cola Space. 20:00. Víctor de Diego Trio Victor de Diego (sax) Jordi Gaspar (double bass) Gonzalo del Val (drums) Coca-Cola Space. 23:00. ZA! Papa duPau Spazzfrica Ehd SAN MARTIN MARKET. 20:00. FREE ENTRANCE. Gastropote San Martín-Jazzaldia Rodrigo Martins & Band Rodrigo Martins (drums) Jairom Black (guitar, bass) MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE. 17:00. Teenage Caveman DJ 19:00. Ayo Silver! DJs   July 24th (Thursday) VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 24:00. 6€ Muhal Richard Abrams Muhal Richard Abrams (piano) TRINITY SQUARE. 21:00. 35€ Enrico Rava Tribe Enrico Rava (trumpet) Gianluca Petrella (trombone) Giovanni Guidi (piano) Gabriele Evangelista (bass) Fabrizio Esferra (drums) Bobby McFerrin: spirityouall Bobby McFerrin (voice) Gil Goldstein (director, arranger, piano, keyboards, accordion) David Mansfield (violin, mandolin, guitar, lap steel) Armand Hirsch (guitar) Jeff Carney (bass) Louis Cato (drums, guitar, bass, voice) Madison McFerrin (voice) VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 24:00. 6€ An On Bast / Maciej Fortuna: Transcription of film music by Krzysztof Penderecki An On Bast (Anna Suda) (electronics) Maciej Fortuna (trumpet, electronics) VJ Pillow (Paweł Wypych)(visuals) GREEN STAGE. FREE ENTRANCE. 21:30 Delorean Ekhi Lopetegi (bass, voice) Unai Lazcano (keyboards) Guillermo Astrain (guitar) Igor Escudero (drums) 24:30 Echo & The Bunnymen Ian McCulloch (voice) Will Sergeant (guitar) Gordy Goudie (guitar) Paul Fleming (keyboards) Nick Kilroe (drums) Steve Brennan (bass) FRIGO SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Columbia Jazz Band Peter C. BarenBregge (conductor) 23:00 Reunion Big Band Diego Aragón (trumpet) Natanael Ramos (trumpet) Santi Fernández de Madaria (trumpet) Matthieu Ribaucourt (trumpet) Néstor Díaz (trombone) Níger Martín (trombone) Bruno Valle (trombone) Antonio Tercero (trombone) Jon Urbizu (alto sax) Laurent Robino (alto sax) José González Amondarain (tenor sax) Noel Sacristán (tenor sax) Pau Torres (baritone sax) Darío Guibert (bass) Jorge Castañeda (piano) Mikel Urretagoyena (drums) Xalbat Samuel de Zaldua (guitar) Special contributors: Kassandra Charalampi (voice) Lara Vizuete (voice) Palmira Cardo (percussion) Heineken Terrace. Free entrance. 19:00 Ibrahim Electric Niclas Knudsen (guitar) Jeppe Tuxen (Hammond B3 organ) Stefan Pasborg (drums) 23:00 Wire Colin Newman (voice, guitar) Graham Lewis (bass) Robert Grey (drums) Matthew Simms (guitar) COCA-COLA SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 SB3 Trio Juan Sebastian Vazquez (piano) Arturo Valero (bass) Guillermo McGill (drums) 23:00 René Marie Quartet René Marie (voice) Bruce Barth (piano) Arnie Somogyi (bass) Stephen Keogh (drums) NAUTICOOL. FREE ENTRANCE. Nauticool Global Funk DJ Sets 17:00. Donosti Lindy Hop 20:00. Satte Groove 23:00. DJ Alex del Toro MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE. Maria Cristina Terrace DJ Sets 17:00. Satte Groove 19:00. Makala MARIA CRISTINA TERRACE. 20:00. FREE ENTRANCE. San Martín Gastropotea-Jazzaldia The Bronson Earl Bronson (voice) Pumuki Bronson (voice) Pat Bronson (guitar) Joe Bronson (bass) Junior Bronson (drums) Thelonius Bronson (keyboards) Doña Bronson (tenor sax) Enriki Bronson (baritone sax) Julay Bronson (trumpet) Emo Bronson (trombone) Unsolobotón Bronson (VJ) ALTXERRI. 24:00 ZA! Papa duPau Spazzfrica Ehd July 25th (Friday) KURSAAL AUDITORIUM – KUTXABANK SPACE. 18:30. 35€ Chick Corea & Stanley Clarke Duet: The Songs of Return to Forever Chick Corea (piano) Stanley Clarke (bass) TRINITY SQUARE. 21:00. 28€ Sketches Of Spain: Nicholas Payton & L’Instrumental de Gascogne Nicholas Payton (trumpet, keyboards) Vicente Archer (bass) Bill Stewart (drums) Bob Belden (director) L’Instrumental de Gascogne (band) Raynald Colom (trumpet) The John Scofield Überjam Band John Scofield (guitar) Avi Bortnick (guitar) Andy Hess (bass) Terence Higgins (drums) VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 24:00. 18€ Wadada Leo Smith’s Golden Quartet: Ten Freedom Summers Wadada Leo Smith (trumpet) Anthony Davis (piano) John Lindberg (bass) Pheeroan akLaff (drums) Jesse Gilbert (video artist) SAN TELMO MUSEUM – SKODA SPACE. 24:00. FREE ENTRANCE WHILE SEATING IS AVAILABLE. San Telmo’s nights-DSS2016 Courtyard: Bat-batean: John Tilbury, Sabin Bikandi, Kukai Dantza Konpainia John Tilbury (piano) Sabin Bikandi (txistu, accordion, percussion) Kukai Dantza Konpainia (dance) Turret: Iñaki Salvador-Andrzej Olejniczak Iñaki Salvador (piano) Andrzej Olejniczak (sax) GREEN STAGE. FREE ENTRANCE. 21:30 James Vincent McMorrow James Vincent McMorrow (voice, guitar) Jill Deering (guitar) Jay Wilson (keyboards) Paul Kenny (drums) 24:30 The Horrors Faris Badwan (voice) Joshua Hayward (guitar) Rhys Webb (bass) Tom Cowan (keyboards) Joe Spurgeon (drums) FRIGO SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Girona Jazz Project Carles Pineda (sax) Albert Comaleras (sax) Adria Bauzó (sax) Xavi Molina (sax) Jordi Casas (sax) Oscar Latorre (trumpet) Francesc Ubanell (guitar) Alexandre Carbonell (piano) Joan Motera (bass) Xavi Hinojosa (drums) 23:00 The Soul Messengers Santiago Fernández de Madaria (trumpet) Josu Salegui (sax) Antonio Tercero (trombone) Carla Sevilla (voice) Kassandra Charalampi (voice) Aarón Castrillo (drums) David Ruiz (bass) Víctor Antón (guitar) Javier Bello (piano, keyboards) HEINEKEN TERRACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Proyecto Viruta Luis Soler (trumpet) Joe González (sax tenor) Nacho Fernández (guitar) Jorge Castañeda (piano, keyboards) Darío Guibert (bass) Mikel Urretagoiena (drums) 23:00 Luismi Segurado Trio Luismi Segurado (piano) Jesús García (bass) Aarón Castrillo (drums) COCA-COLA SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Ibrahim Electric Niclas Knudsen (guitar) Jeppe Tuxen (Hammond B3 organ) Stefan Pasborg (drums) 23:00 Nevermind Trio Hasier Oleaga (drums) Julen Izarra (tenor sax) Jorge Abadías (guitar) BCC. 12:00. Free entrance while seating is available (door will be closed at 12:00). Toshiko Akiyoshi: piano solo concert + Donostiako Jazzaldia award ceremony Toshiko Akiyoshi (piano) NAUTICOOL. FREE ENTRANCE. Nauticool Global Funk DJ Sets: The Blue Note Records 75th Anniversary Day 17:00. Jadd 18:30 + 23:00. Budin 20:00 + 24:30. Dusty “Jazz&Milk” 21:30. David Navascués MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE. María Cristina Terraza DJ Sets 17:00. Dusty “Jazz&Milk” 19:00. Jadd MUGARITZ. 18:30. 35 €. Chuck Prophet & Stephanie Finch Duo Chuck Prophet (guitar, voice) Stephanie Finch (keyboards, guitar, voice) ALTXERRI . 24:00 An On Bast / Maciej Fortuna: Processingbop An On Bast (Anna Suda) (electronics) Maciej Fortuna (trumpet, electronics) DABADABA. 02:30 After Jazzaldia: Rhys Webb (The Horrors’ bass player)   July 26th (Saturday) VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 18:30. 15€ L’Orchestre d’Hommes-Orchestres: Cabaret Brise-Jour (around the music of Kurt Weill) Danya Ortmann Philippe Lessard-Drolet Lyne Goulet Simon Elmaleh Simon Drouin Jasmin Cloutier Gabrielle Bouthillier Bruno Bouchard KURSAAL AUDITORIUM – KUTXABANK SPACE. 18:30. 15€ Toshiko Akiyoshi – Lew Tabackin Quartet Toshiko Akiyoshi (piano) Lew Tabackin (sax, flute) Darryl Hall (bass) Mario Gonzi (drums) TRINITY SQUARE. 21:00. 28€ Dave Holland: Prism Dave Holland (bass) Kevin Eubanks (guitar) Craig Taborn (piano) Eric Harland (drums) Sun Ra Centennial Dream Arkestra Marshall Allen (alto sax, flute, kora) Knoel Scott (alto sax, voice, percussion) Abshalom Ben Shlomo (alto sax, clarinet) Charles Davis (tenor sax) James Stewart (tenor sax) Danny Ray Thompson (baritone sax, flute) Michael Ray (trumpet, voice) Cecil Brooks (trumpet) Craig Harris (trombone) Dave Davis (trombone) Vincent Chancey (French horn) Tara Middleton (violin, voice) George Burton (viola) Kash Killion (cello, sarangi, bolong) Nina Bogomas (harp) Tyler Mitchell (bass) Wayne Anthony Smith Jr. (drums) Ron McBee (percussion) Elson Nascimento (percussion) Chandra Washington (voice, dance) Wisteria El Moondew (dance) David Hotep (guitar) SAN TELMO MUSEUM – SKODA SPACE. 24:00. FREE ENTRANCE WHILE SEATING IS AVAILABLE. San Telmo’s nights -DSS2016 Telmo Trio (Hasier Oleaga, Guillermo Lauzurica, VJ Fanfy) Hasier Oleaga (drums, percussion) Guillermo Lauzurica (electronic creation of sounds) VJ Fanfy (video-mapping, lights) GREEN STAGE. FREE ENTRANCE. 21:30 Austra Maya Postepski (drums, synthesizers) Dorian Wolf Thornton (bass, keyboards, synthesizers) Ryan William Wonsiak (keyboards, sax) Kaitlin Stelmanis (voice, keyboards) 24:30 Vintage Trouble Ty Taylor (voice) Nalle Colt (guitar) Rick Barrio (bass) Richard Danielson (drums) FRIGO SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Sky Beats Lidia Insausti (voice) Sergio Villar (guitar) Manu Gestido (bass) Gustavo González (drums) 23:00 So Brass Ibon Irijoa (sax) Chuso Martelo (guitar) Luismi Segurado (piano) Alex Alonso (drums) David Ruiz (bass) Txato Martín (voice) HEINEKEN TERRACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Ander García Group Ander García (bass) Luis Verde (alto sax) Jorge Vistel (trumpet) Marcos Collado (guitar) Miguel Benito (drums) Cristina Mora (voice) 23:00 SMUZtrio Ramón García Olcoz (trumpet) Luisa Brito (bass) Ramón García Lara (piano) COCA-COLA SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Seminal Jazz Daniel Juárez (tenor sax) Roberto Nieva (alto sax) Tanausú Santana (bass) Borja Barrueta (drums) 23:00 Crossroads Jon Urbizu (alto sax) Samuel Xalbat de Zaldua (guitar) Néstor Díaz (tronbone) Mathieu Franceschi (drums) David Ruiz (bass) BCC. 13:30. Concert + Lunch. 50€. Eric Reed piano solo Victoria Eugenia Club. 11:30 Free entrance for students and teachers from Musikene, as well as for “SGAE” members. Inscription before July 24th at 19:00h (943 48 19 00 / infojazz@donostia.org). General public’s ticket (no need of inscription): 7 €. Masterclass: Wadada Leo Smith NAUTICOOL. FREE ENTRANCE. Nauticool Global Funk DJ Sets 17:00 + 23:00. Nickodemus 18:30. Neg Pole “Jai-Alai” 20:00. Jayl Funk 24:30. Neg Pole feat. Pirate G MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE. María Cristina Terraza DJ Sets 17:00. David Navascués 19:00. Nickodemus   July 27th (Sunday) VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 17:30. 15€ L’Orchestre d’Hommes-Orchestres: Cabaret Brise-Jour (around the music of Kurt Weill) Danya Ortmann Philippe Lessard-Drolet Lyne Goulet Simon Elmaleh Simon Drouin Jasmin Cloutier Gabrielle Bouthillier Bruno Bouchard KURSAAL AUDITORIUM – KUTXABANK SPACE. 17:30. 15€ Bugge ’n’ Friends Bugge Wesseltoft (piano) Erik Truffaz (trumpet) Ilhan Ersahin (sax) Dan Berglund (bass) Joaquin “Joe” Claussell (DJ, percussion) TRINITY SQUARE. 20:00. 28€ Kristin Asbjørnsen Kristin Asbjørnsen (voice) Olav Torget (guitar, voice) Gjermund Silset (bass) Rune Arnesen (drums) Dee Dee Bridgewater Dee Dee Bridgewater (voice) Theo Croker (trumpet) Irwin Hall (sax, flute) Michael King (piano) Kenny Phelps (drums) Eric Wheeler (bass) SAN TELMO MUSEUM – SKODA SPACE. 23:00. FREE ENTRANCE WHILE SEATING IS AVAILABLE. San Telmo’s nights -DSS2016 Courtyard: Aitor Furundarena-Pascal Battus Aitor Furundarena (accordion) Pascal Battus (surfaces rotatives) Turret: Iñaki Salvador-Maciej Fortuna Iñaki Salvador (piano) Maciej Fortuna (trumpet) FRIGO SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Donostiako Udalaren Musika eta Dantza Eskolako Big Banda Alto sax: Miren Aperribay Miguel Mª Lizartza Larraitz Uralde Alberto Eguzkiza Maddi Gutiérrez Tenor sax: Ramón Irizar Julen Ortega Baritone sax: Iñaki Zubia Trombone: Iñaki Egibar Mikel Arredondo Fernando Ortubia Ramón Ruiz de Garibay Trumpet: Jose Mª Dorronsoro Pello Belaskoain Imanol Ortubia Asier Lizarza Iker Gascón Piano: Elisabeth Pesquera Guitar: Antonio Sánchez Santi Artola Bass: Bittor Carracedo Drums: Iñigo Manterola Jose Mª Múgica Percussion: Jeyson Douglas de Souza Voices: Pilar Guerra Natalia Izquierdo Miguel de Garikoitz Muñoz Karmele Iriarte Elixabete Arzelus Guillermo Castaños Violin I: Borja Antón Mirari Etxeberria Libe Grao Borja Cantero Irati Irizar Violin II: Imanol Alberdi Maider Arratibel, Ana García Viola: Claudia Presa Leire Solana Cello: Itxaso Navarro Raquel Aldasoro María Bustos Conductors: Juantxo Zeberio Alfonso Masach 23:00 Maracas para dos Hasier Oleaga (drums, percussion, voice) Raúl Romo (alto sax, baritone sax, flute, keyboards, voice) HEINEKEN TERRACE. FREE ENTRANCE. 18:00 The Bronson Earl Bronson (voice) Pumuki Bronson (voice) Pat Bronson (guitar) Joe Bronson (bass) Junior Bronson (drums) Thelonius Bronson (keyboards) Doña Bronson (tenor sax) Enriki Bronson (baritone sax) Julay Bronson (trumpet) Emo Bronson (trombone) Unsolobotón Bronson (VJ) 22:30 Bost Roberto Nieva (alto sax) Marcos Salcines (piano) Milton Rodríguez (guitar) Tanausú Santana (bass) Juan Luis Castaño (drums) COCA-COLA SPACE. FREE ENTRANCE. 18:00 Garob Daniel Juárez (tenor sax) Alvaro del Valle (guitar) Aarón Castrillo (drums) Jesús Caparrós (bass) 22:30 FMA Trio Fredi Peláez (Hammond organ) Mikel Romero (guitar) Ander Hurtado de Saratxo (drums) BCC. 12:30.Free entrance. Eric Reed Trio Eric Reed (piano) Darryl Hall (bass) Mario Gonzi (drums) NAUTICOOL. FREE ENTRANCE. Ayo Silver! Sessions 17:00. Ayo Silver! DJs 18:30. El Coloso de Roda: Pícaro 20:30. Chico Trópico MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE. Maria Cristina Terrace DJ Sets 17:00. DJ Lando Stone 19:00. DJ On & On MUGARITZ. 18:30. 35 €. The Posies (acoustic) Jon Auer (guitar, voice) Ken Stringfellow (guitar, voice)[/vc_column_text][/vc_tab][vc_tab title="Poster" tab_id="1429000923072-3-0"][vc_single_image image="1176" border_color="grey" img_link_target="_self" img_size="413x600"][/vc_tab][/vc_tabs][/vc_column][/vc_row] [post_title] => 49 edition 2014 [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => open [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => 49-edition-2014 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-04-24 07:43:41 [post_modified_gmt] => 2015-04-24 07:43:41 [post_content_filtered] => [post_parent] => 2391 [guid] => http://heinekenjazzaldia.eus/nueva2015-3/?page_id=1879 [menu_order] => 0 [post_type] => page [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [queried_object_id] => 1879 [request] => SELECT wp_posts.* FROM wp_posts JOIN wp_icl_translations t ON wp_posts.ID = t.element_id AND t.element_type IN ('post_post','post_page','post_event','post_artist') JOIN wp_icl_languages l ON t.language_code=l.code AND l.active=1 WHERE 1=1 AND (wp_posts.ID = '1879') AND wp_posts.post_type = 'page' AND t.language_code='en' ORDER BY wp_posts.post_date DESC [posts] => Array ( [0] => WP_Post Object ( [ID] => 1879 [post_author] => 3 [post_date] => 2015-04-20 07:56:05 [post_date_gmt] => 2015-04-20 07:56:05 [post_content] => [vc_row][vc_column width="1/1"][vc_tabs][vc_tab title="Chronicle" tab_id="1428995656-1-21"][vc_column_text]The 49th Heineken Jazz Festival held in San Sebastian from the 23rd to the 27th of July 2014, finished in an atmosphere of great satisfaction, with an artistic and organizational success supported by the massive assistance of the audience to the many scheduled events and confirmed by good references in the media. 140.000 is the total number of people taking part in the 49th Heineken Jazz Festival, 12,650 of which were for tickets sold. The program covered a total of 112 concerts, 78 of them free, in 17 stages spread throughout the city. Among the biggest success of the Festival were Chick Corea & Stanley Clarke, Bobby McFerrin, Dee Dee Bridgewater, Toshiko Akiyoshi, Dave Holland, John Scofield, Enrico Rava, Vintage Trouble and George Clinton, just to stand out a few.[/vc_column_text][/vc_tab][vc_tab title="Gallery" tab_id="1428995656-2-17"][cq_vc_dagallery images="1803,1804,1805,1806,1807,1808,1809,1810,1811,1812,1813,1814,1815,1816,1817,1818,1819,1820,1821,1822,1823,1824,1825,1826,1827,1828,1829,1830,1831,1832,1833,1834,1835,1836,1837" gallerywidth="100%" width="210" height="180" margin="15px 15px 0px 0px" color="#ffffff" background="#b6d543" opacity="0.7" padding="20px" onclick="link_image" custom_links_target="_self" thumbtitle=" " thumbdesc=" "][/vc_tab][vc_tab title="Program" tab_id="1428995875191-2-7"][vc_column_text]July 23rd (Wednesday) JAZZ BAND BALL KURSAAL TERRACE AND ZURRIOLA BEACH. FREE ENTRANCE. Green Stage. 21:30. Ray Davies Ray Davies (voice, guitar) Bill Shanley (guitar) Ian Gibbons (keyboards) Damon Wilson (drums) Dick Nolan (bass) Paul Sayer (guitar) Green Stage. 24:30. George Clinton: Parliament / Funkadelic George Clinton (director, voice) Lige Curry (bass) Michael Hampton (guitar) William Payne (voice, keyboards) Lashonda Clinton (rap) Jerome Rodgers (keyboards) Robert Johnson (voice) Joseph McCreary (drums) Greg Thomas (sax) Bennie Cowan (trumpet) Ricardo Rouse (guitar) Daniel Bedrosian (keyboards) Tonysha Nelson (voice) Kendra Foster (voice) Paul Hill (voice) Carlos McMurray (dance) Steve Boyd (voice) Garrett Shider (guitar, voice) Benjamin Cowan (drums) Robert Bunn (bass) Frigo Space. 20:00. Columbia Jazz Band Peter C. BarenBregge (conductor) Frigo Space. 23:00. Snarky Puppy Michael League (bass) Larnell Lewis (drums) Marcelo Woloski (percussion) Bill Laurance (keyboards) Shaun Martin (keyboards) Bob Lanzetti (guitar) Chris Bullock (sax) Mike Maher (trumpet) Justin Stanton (trumpet, keyboards) Heineken Terrace. 20:00. René Marie Quartet René Marie (voice) Bruce Barth (piano) Arnie Somogyi (bass) Stephen Keogh (drums) Heineken Terrace. 23:00. Ibrahim Electric Niclas Knudsen (guitar) Jeppe Tuxen (Hammond B3 organ) Stefan Pasborg (drums) Coca-Cola Space. 20:00. Víctor de Diego Trio Victor de Diego (sax) Jordi Gaspar (double bass) Gonzalo del Val (drums) Coca-Cola Space. 23:00. ZA! Papa duPau Spazzfrica Ehd SAN MARTIN MARKET. 20:00. FREE ENTRANCE. Gastropote San Martín-Jazzaldia Rodrigo Martins & Band Rodrigo Martins (drums) Jairom Black (guitar, bass) MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE. 17:00. Teenage Caveman DJ 19:00. Ayo Silver! DJs   July 24th (Thursday) VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 24:00. 6€ Muhal Richard Abrams Muhal Richard Abrams (piano) TRINITY SQUARE. 21:00. 35€ Enrico Rava Tribe Enrico Rava (trumpet) Gianluca Petrella (trombone) Giovanni Guidi (piano) Gabriele Evangelista (bass) Fabrizio Esferra (drums) Bobby McFerrin: spirityouall Bobby McFerrin (voice) Gil Goldstein (director, arranger, piano, keyboards, accordion) David Mansfield (violin, mandolin, guitar, lap steel) Armand Hirsch (guitar) Jeff Carney (bass) Louis Cato (drums, guitar, bass, voice) Madison McFerrin (voice) VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 24:00. 6€ An On Bast / Maciej Fortuna: Transcription of film music by Krzysztof Penderecki An On Bast (Anna Suda) (electronics) Maciej Fortuna (trumpet, electronics) VJ Pillow (Paweł Wypych)(visuals) GREEN STAGE. FREE ENTRANCE. 21:30 Delorean Ekhi Lopetegi (bass, voice) Unai Lazcano (keyboards) Guillermo Astrain (guitar) Igor Escudero (drums) 24:30 Echo & The Bunnymen Ian McCulloch (voice) Will Sergeant (guitar) Gordy Goudie (guitar) Paul Fleming (keyboards) Nick Kilroe (drums) Steve Brennan (bass) FRIGO SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Columbia Jazz Band Peter C. BarenBregge (conductor) 23:00 Reunion Big Band Diego Aragón (trumpet) Natanael Ramos (trumpet) Santi Fernández de Madaria (trumpet) Matthieu Ribaucourt (trumpet) Néstor Díaz (trombone) Níger Martín (trombone) Bruno Valle (trombone) Antonio Tercero (trombone) Jon Urbizu (alto sax) Laurent Robino (alto sax) José González Amondarain (tenor sax) Noel Sacristán (tenor sax) Pau Torres (baritone sax) Darío Guibert (bass) Jorge Castañeda (piano) Mikel Urretagoyena (drums) Xalbat Samuel de Zaldua (guitar) Special contributors: Kassandra Charalampi (voice) Lara Vizuete (voice) Palmira Cardo (percussion) Heineken Terrace. Free entrance. 19:00 Ibrahim Electric Niclas Knudsen (guitar) Jeppe Tuxen (Hammond B3 organ) Stefan Pasborg (drums) 23:00 Wire Colin Newman (voice, guitar) Graham Lewis (bass) Robert Grey (drums) Matthew Simms (guitar) COCA-COLA SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 SB3 Trio Juan Sebastian Vazquez (piano) Arturo Valero (bass) Guillermo McGill (drums) 23:00 René Marie Quartet René Marie (voice) Bruce Barth (piano) Arnie Somogyi (bass) Stephen Keogh (drums) NAUTICOOL. FREE ENTRANCE. Nauticool Global Funk DJ Sets 17:00. Donosti Lindy Hop 20:00. Satte Groove 23:00. DJ Alex del Toro MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE. Maria Cristina Terrace DJ Sets 17:00. Satte Groove 19:00. Makala MARIA CRISTINA TERRACE. 20:00. FREE ENTRANCE. San Martín Gastropotea-Jazzaldia The Bronson Earl Bronson (voice) Pumuki Bronson (voice) Pat Bronson (guitar) Joe Bronson (bass) Junior Bronson (drums) Thelonius Bronson (keyboards) Doña Bronson (tenor sax) Enriki Bronson (baritone sax) Julay Bronson (trumpet) Emo Bronson (trombone) Unsolobotón Bronson (VJ) ALTXERRI. 24:00 ZA! Papa duPau Spazzfrica Ehd July 25th (Friday) KURSAAL AUDITORIUM – KUTXABANK SPACE. 18:30. 35€ Chick Corea & Stanley Clarke Duet: The Songs of Return to Forever Chick Corea (piano) Stanley Clarke (bass) TRINITY SQUARE. 21:00. 28€ Sketches Of Spain: Nicholas Payton & L’Instrumental de Gascogne Nicholas Payton (trumpet, keyboards) Vicente Archer (bass) Bill Stewart (drums) Bob Belden (director) L’Instrumental de Gascogne (band) Raynald Colom (trumpet) The John Scofield Überjam Band John Scofield (guitar) Avi Bortnick (guitar) Andy Hess (bass) Terence Higgins (drums) VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 24:00. 18€ Wadada Leo Smith’s Golden Quartet: Ten Freedom Summers Wadada Leo Smith (trumpet) Anthony Davis (piano) John Lindberg (bass) Pheeroan akLaff (drums) Jesse Gilbert (video artist) SAN TELMO MUSEUM – SKODA SPACE. 24:00. FREE ENTRANCE WHILE SEATING IS AVAILABLE. San Telmo’s nights-DSS2016 Courtyard: Bat-batean: John Tilbury, Sabin Bikandi, Kukai Dantza Konpainia John Tilbury (piano) Sabin Bikandi (txistu, accordion, percussion) Kukai Dantza Konpainia (dance) Turret: Iñaki Salvador-Andrzej Olejniczak Iñaki Salvador (piano) Andrzej Olejniczak (sax) GREEN STAGE. FREE ENTRANCE. 21:30 James Vincent McMorrow James Vincent McMorrow (voice, guitar) Jill Deering (guitar) Jay Wilson (keyboards) Paul Kenny (drums) 24:30 The Horrors Faris Badwan (voice) Joshua Hayward (guitar) Rhys Webb (bass) Tom Cowan (keyboards) Joe Spurgeon (drums) FRIGO SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Girona Jazz Project Carles Pineda (sax) Albert Comaleras (sax) Adria Bauzó (sax) Xavi Molina (sax) Jordi Casas (sax) Oscar Latorre (trumpet) Francesc Ubanell (guitar) Alexandre Carbonell (piano) Joan Motera (bass) Xavi Hinojosa (drums) 23:00 The Soul Messengers Santiago Fernández de Madaria (trumpet) Josu Salegui (sax) Antonio Tercero (trombone) Carla Sevilla (voice) Kassandra Charalampi (voice) Aarón Castrillo (drums) David Ruiz (bass) Víctor Antón (guitar) Javier Bello (piano, keyboards) HEINEKEN TERRACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Proyecto Viruta Luis Soler (trumpet) Joe González (sax tenor) Nacho Fernández (guitar) Jorge Castañeda (piano, keyboards) Darío Guibert (bass) Mikel Urretagoiena (drums) 23:00 Luismi Segurado Trio Luismi Segurado (piano) Jesús García (bass) Aarón Castrillo (drums) COCA-COLA SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Ibrahim Electric Niclas Knudsen (guitar) Jeppe Tuxen (Hammond B3 organ) Stefan Pasborg (drums) 23:00 Nevermind Trio Hasier Oleaga (drums) Julen Izarra (tenor sax) Jorge Abadías (guitar) BCC. 12:00. Free entrance while seating is available (door will be closed at 12:00). Toshiko Akiyoshi: piano solo concert + Donostiako Jazzaldia award ceremony Toshiko Akiyoshi (piano) NAUTICOOL. FREE ENTRANCE. Nauticool Global Funk DJ Sets: The Blue Note Records 75th Anniversary Day 17:00. Jadd 18:30 + 23:00. Budin 20:00 + 24:30. Dusty “Jazz&Milk” 21:30. David Navascués MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE. María Cristina Terraza DJ Sets 17:00. Dusty “Jazz&Milk” 19:00. Jadd MUGARITZ. 18:30. 35 €. Chuck Prophet & Stephanie Finch Duo Chuck Prophet (guitar, voice) Stephanie Finch (keyboards, guitar, voice) ALTXERRI . 24:00 An On Bast / Maciej Fortuna: Processingbop An On Bast (Anna Suda) (electronics) Maciej Fortuna (trumpet, electronics) DABADABA. 02:30 After Jazzaldia: Rhys Webb (The Horrors’ bass player)   July 26th (Saturday) VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 18:30. 15€ L’Orchestre d’Hommes-Orchestres: Cabaret Brise-Jour (around the music of Kurt Weill) Danya Ortmann Philippe Lessard-Drolet Lyne Goulet Simon Elmaleh Simon Drouin Jasmin Cloutier Gabrielle Bouthillier Bruno Bouchard KURSAAL AUDITORIUM – KUTXABANK SPACE. 18:30. 15€ Toshiko Akiyoshi – Lew Tabackin Quartet Toshiko Akiyoshi (piano) Lew Tabackin (sax, flute) Darryl Hall (bass) Mario Gonzi (drums) TRINITY SQUARE. 21:00. 28€ Dave Holland: Prism Dave Holland (bass) Kevin Eubanks (guitar) Craig Taborn (piano) Eric Harland (drums) Sun Ra Centennial Dream Arkestra Marshall Allen (alto sax, flute, kora) Knoel Scott (alto sax, voice, percussion) Abshalom Ben Shlomo (alto sax, clarinet) Charles Davis (tenor sax) James Stewart (tenor sax) Danny Ray Thompson (baritone sax, flute) Michael Ray (trumpet, voice) Cecil Brooks (trumpet) Craig Harris (trombone) Dave Davis (trombone) Vincent Chancey (French horn) Tara Middleton (violin, voice) George Burton (viola) Kash Killion (cello, sarangi, bolong) Nina Bogomas (harp) Tyler Mitchell (bass) Wayne Anthony Smith Jr. (drums) Ron McBee (percussion) Elson Nascimento (percussion) Chandra Washington (voice, dance) Wisteria El Moondew (dance) David Hotep (guitar) SAN TELMO MUSEUM – SKODA SPACE. 24:00. FREE ENTRANCE WHILE SEATING IS AVAILABLE. San Telmo’s nights -DSS2016 Telmo Trio (Hasier Oleaga, Guillermo Lauzurica, VJ Fanfy) Hasier Oleaga (drums, percussion) Guillermo Lauzurica (electronic creation of sounds) VJ Fanfy (video-mapping, lights) GREEN STAGE. FREE ENTRANCE. 21:30 Austra Maya Postepski (drums, synthesizers) Dorian Wolf Thornton (bass, keyboards, synthesizers) Ryan William Wonsiak (keyboards, sax) Kaitlin Stelmanis (voice, keyboards) 24:30 Vintage Trouble Ty Taylor (voice) Nalle Colt (guitar) Rick Barrio (bass) Richard Danielson (drums) FRIGO SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Sky Beats Lidia Insausti (voice) Sergio Villar (guitar) Manu Gestido (bass) Gustavo González (drums) 23:00 So Brass Ibon Irijoa (sax) Chuso Martelo (guitar) Luismi Segurado (piano) Alex Alonso (drums) David Ruiz (bass) Txato Martín (voice) HEINEKEN TERRACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Ander García Group Ander García (bass) Luis Verde (alto sax) Jorge Vistel (trumpet) Marcos Collado (guitar) Miguel Benito (drums) Cristina Mora (voice) 23:00 SMUZtrio Ramón García Olcoz (trumpet) Luisa Brito (bass) Ramón García Lara (piano) COCA-COLA SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Seminal Jazz Daniel Juárez (tenor sax) Roberto Nieva (alto sax) Tanausú Santana (bass) Borja Barrueta (drums) 23:00 Crossroads Jon Urbizu (alto sax) Samuel Xalbat de Zaldua (guitar) Néstor Díaz (tronbone) Mathieu Franceschi (drums) David Ruiz (bass) BCC. 13:30. Concert + Lunch. 50€. Eric Reed piano solo Victoria Eugenia Club. 11:30 Free entrance for students and teachers from Musikene, as well as for “SGAE” members. Inscription before July 24th at 19:00h (943 48 19 00 / infojazz@donostia.org). General public’s ticket (no need of inscription): 7 €. Masterclass: Wadada Leo Smith NAUTICOOL. FREE ENTRANCE. Nauticool Global Funk DJ Sets 17:00 + 23:00. Nickodemus 18:30. Neg Pole “Jai-Alai” 20:00. Jayl Funk 24:30. Neg Pole feat. Pirate G MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE. María Cristina Terraza DJ Sets 17:00. David Navascués 19:00. Nickodemus   July 27th (Sunday) VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 17:30. 15€ L’Orchestre d’Hommes-Orchestres: Cabaret Brise-Jour (around the music of Kurt Weill) Danya Ortmann Philippe Lessard-Drolet Lyne Goulet Simon Elmaleh Simon Drouin Jasmin Cloutier Gabrielle Bouthillier Bruno Bouchard KURSAAL AUDITORIUM – KUTXABANK SPACE. 17:30. 15€ Bugge ’n’ Friends Bugge Wesseltoft (piano) Erik Truffaz (trumpet) Ilhan Ersahin (sax) Dan Berglund (bass) Joaquin “Joe” Claussell (DJ, percussion) TRINITY SQUARE. 20:00. 28€ Kristin Asbjørnsen Kristin Asbjørnsen (voice) Olav Torget (guitar, voice) Gjermund Silset (bass) Rune Arnesen (drums) Dee Dee Bridgewater Dee Dee Bridgewater (voice) Theo Croker (trumpet) Irwin Hall (sax, flute) Michael King (piano) Kenny Phelps (drums) Eric Wheeler (bass) SAN TELMO MUSEUM – SKODA SPACE. 23:00. FREE ENTRANCE WHILE SEATING IS AVAILABLE. San Telmo’s nights -DSS2016 Courtyard: Aitor Furundarena-Pascal Battus Aitor Furundarena (accordion) Pascal Battus (surfaces rotatives) Turret: Iñaki Salvador-Maciej Fortuna Iñaki Salvador (piano) Maciej Fortuna (trumpet) FRIGO SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Donostiako Udalaren Musika eta Dantza Eskolako Big Banda Alto sax: Miren Aperribay Miguel Mª Lizartza Larraitz Uralde Alberto Eguzkiza Maddi Gutiérrez Tenor sax: Ramón Irizar Julen Ortega Baritone sax: Iñaki Zubia Trombone: Iñaki Egibar Mikel Arredondo Fernando Ortubia Ramón Ruiz de Garibay Trumpet: Jose Mª Dorronsoro Pello Belaskoain Imanol Ortubia Asier Lizarza Iker Gascón Piano: Elisabeth Pesquera Guitar: Antonio Sánchez Santi Artola Bass: Bittor Carracedo Drums: Iñigo Manterola Jose Mª Múgica Percussion: Jeyson Douglas de Souza Voices: Pilar Guerra Natalia Izquierdo Miguel de Garikoitz Muñoz Karmele Iriarte Elixabete Arzelus Guillermo Castaños Violin I: Borja Antón Mirari Etxeberria Libe Grao Borja Cantero Irati Irizar Violin II: Imanol Alberdi Maider Arratibel, Ana García Viola: Claudia Presa Leire Solana Cello: Itxaso Navarro Raquel Aldasoro María Bustos Conductors: Juantxo Zeberio Alfonso Masach 23:00 Maracas para dos Hasier Oleaga (drums, percussion, voice) Raúl Romo (alto sax, baritone sax, flute, keyboards, voice) HEINEKEN TERRACE. FREE ENTRANCE. 18:00 The Bronson Earl Bronson (voice) Pumuki Bronson (voice) Pat Bronson (guitar) Joe Bronson (bass) Junior Bronson (drums) Thelonius Bronson (keyboards) Doña Bronson (tenor sax) Enriki Bronson (baritone sax) Julay Bronson (trumpet) Emo Bronson (trombone) Unsolobotón Bronson (VJ) 22:30 Bost Roberto Nieva (alto sax) Marcos Salcines (piano) Milton Rodríguez (guitar) Tanausú Santana (bass) Juan Luis Castaño (drums) COCA-COLA SPACE. FREE ENTRANCE. 18:00 Garob Daniel Juárez (tenor sax) Alvaro del Valle (guitar) Aarón Castrillo (drums) Jesús Caparrós (bass) 22:30 FMA Trio Fredi Peláez (Hammond organ) Mikel Romero (guitar) Ander Hurtado de Saratxo (drums) BCC. 12:30.Free entrance. Eric Reed Trio Eric Reed (piano) Darryl Hall (bass) Mario Gonzi (drums) NAUTICOOL. FREE ENTRANCE. Ayo Silver! Sessions 17:00. Ayo Silver! DJs 18:30. El Coloso de Roda: Pícaro 20:30. Chico Trópico MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE. Maria Cristina Terrace DJ Sets 17:00. DJ Lando Stone 19:00. DJ On & On MUGARITZ. 18:30. 35 €. The Posies (acoustic) Jon Auer (guitar, voice) Ken Stringfellow (guitar, voice)[/vc_column_text][/vc_tab][vc_tab title="Poster" tab_id="1429000923072-3-0"][vc_single_image image="1176" border_color="grey" img_link_target="_self" img_size="413x600"][/vc_tab][/vc_tabs][/vc_column][/vc_row] [post_title] => 49 edition 2014 [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => open [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => 49-edition-2014 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-04-24 07:43:41 [post_modified_gmt] => 2015-04-24 07:43:41 [post_content_filtered] => [post_parent] => 2391 [guid] => http://heinekenjazzaldia.eus/nueva2015-3/?page_id=1879 [menu_order] => 0 [post_type] => page [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) ) [post_count] => 1 [current_post] => -1 [in_the_loop] => [post] => WP_Post Object ( [ID] => 1879 [post_author] => 3 [post_date] => 2015-04-20 07:56:05 [post_date_gmt] => 2015-04-20 07:56:05 [post_content] => [vc_row][vc_column width="1/1"][vc_tabs][vc_tab title="Chronicle" tab_id="1428995656-1-21"][vc_column_text]The 49th Heineken Jazz Festival held in San Sebastian from the 23rd to the 27th of July 2014, finished in an atmosphere of great satisfaction, with an artistic and organizational success supported by the massive assistance of the audience to the many scheduled events and confirmed by good references in the media. 140.000 is the total number of people taking part in the 49th Heineken Jazz Festival, 12,650 of which were for tickets sold. The program covered a total of 112 concerts, 78 of them free, in 17 stages spread throughout the city. Among the biggest success of the Festival were Chick Corea & Stanley Clarke, Bobby McFerrin, Dee Dee Bridgewater, Toshiko Akiyoshi, Dave Holland, John Scofield, Enrico Rava, Vintage Trouble and George Clinton, just to stand out a few.[/vc_column_text][/vc_tab][vc_tab title="Gallery" tab_id="1428995656-2-17"][cq_vc_dagallery images="1803,1804,1805,1806,1807,1808,1809,1810,1811,1812,1813,1814,1815,1816,1817,1818,1819,1820,1821,1822,1823,1824,1825,1826,1827,1828,1829,1830,1831,1832,1833,1834,1835,1836,1837" gallerywidth="100%" width="210" height="180" margin="15px 15px 0px 0px" color="#ffffff" background="#b6d543" opacity="0.7" padding="20px" onclick="link_image" custom_links_target="_self" thumbtitle=" " thumbdesc=" "][/vc_tab][vc_tab title="Program" tab_id="1428995875191-2-7"][vc_column_text]July 23rd (Wednesday) JAZZ BAND BALL KURSAAL TERRACE AND ZURRIOLA BEACH. FREE ENTRANCE. Green Stage. 21:30. Ray Davies Ray Davies (voice, guitar) Bill Shanley (guitar) Ian Gibbons (keyboards) Damon Wilson (drums) Dick Nolan (bass) Paul Sayer (guitar) Green Stage. 24:30. George Clinton: Parliament / Funkadelic George Clinton (director, voice) Lige Curry (bass) Michael Hampton (guitar) William Payne (voice, keyboards) Lashonda Clinton (rap) Jerome Rodgers (keyboards) Robert Johnson (voice) Joseph McCreary (drums) Greg Thomas (sax) Bennie Cowan (trumpet) Ricardo Rouse (guitar) Daniel Bedrosian (keyboards) Tonysha Nelson (voice) Kendra Foster (voice) Paul Hill (voice) Carlos McMurray (dance) Steve Boyd (voice) Garrett Shider (guitar, voice) Benjamin Cowan (drums) Robert Bunn (bass) Frigo Space. 20:00. Columbia Jazz Band Peter C. BarenBregge (conductor) Frigo Space. 23:00. Snarky Puppy Michael League (bass) Larnell Lewis (drums) Marcelo Woloski (percussion) Bill Laurance (keyboards) Shaun Martin (keyboards) Bob Lanzetti (guitar) Chris Bullock (sax) Mike Maher (trumpet) Justin Stanton (trumpet, keyboards) Heineken Terrace. 20:00. René Marie Quartet René Marie (voice) Bruce Barth (piano) Arnie Somogyi (bass) Stephen Keogh (drums) Heineken Terrace. 23:00. Ibrahim Electric Niclas Knudsen (guitar) Jeppe Tuxen (Hammond B3 organ) Stefan Pasborg (drums) Coca-Cola Space. 20:00. Víctor de Diego Trio Victor de Diego (sax) Jordi Gaspar (double bass) Gonzalo del Val (drums) Coca-Cola Space. 23:00. ZA! Papa duPau Spazzfrica Ehd SAN MARTIN MARKET. 20:00. FREE ENTRANCE. Gastropote San Martín-Jazzaldia Rodrigo Martins & Band Rodrigo Martins (drums) Jairom Black (guitar, bass) MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE. 17:00. Teenage Caveman DJ 19:00. Ayo Silver! DJs   July 24th (Thursday) VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 24:00. 6€ Muhal Richard Abrams Muhal Richard Abrams (piano) TRINITY SQUARE. 21:00. 35€ Enrico Rava Tribe Enrico Rava (trumpet) Gianluca Petrella (trombone) Giovanni Guidi (piano) Gabriele Evangelista (bass) Fabrizio Esferra (drums) Bobby McFerrin: spirityouall Bobby McFerrin (voice) Gil Goldstein (director, arranger, piano, keyboards, accordion) David Mansfield (violin, mandolin, guitar, lap steel) Armand Hirsch (guitar) Jeff Carney (bass) Louis Cato (drums, guitar, bass, voice) Madison McFerrin (voice) VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 24:00. 6€ An On Bast / Maciej Fortuna: Transcription of film music by Krzysztof Penderecki An On Bast (Anna Suda) (electronics) Maciej Fortuna (trumpet, electronics) VJ Pillow (Paweł Wypych)(visuals) GREEN STAGE. FREE ENTRANCE. 21:30 Delorean Ekhi Lopetegi (bass, voice) Unai Lazcano (keyboards) Guillermo Astrain (guitar) Igor Escudero (drums) 24:30 Echo & The Bunnymen Ian McCulloch (voice) Will Sergeant (guitar) Gordy Goudie (guitar) Paul Fleming (keyboards) Nick Kilroe (drums) Steve Brennan (bass) FRIGO SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Columbia Jazz Band Peter C. BarenBregge (conductor) 23:00 Reunion Big Band Diego Aragón (trumpet) Natanael Ramos (trumpet) Santi Fernández de Madaria (trumpet) Matthieu Ribaucourt (trumpet) Néstor Díaz (trombone) Níger Martín (trombone) Bruno Valle (trombone) Antonio Tercero (trombone) Jon Urbizu (alto sax) Laurent Robino (alto sax) José González Amondarain (tenor sax) Noel Sacristán (tenor sax) Pau Torres (baritone sax) Darío Guibert (bass) Jorge Castañeda (piano) Mikel Urretagoyena (drums) Xalbat Samuel de Zaldua (guitar) Special contributors: Kassandra Charalampi (voice) Lara Vizuete (voice) Palmira Cardo (percussion) Heineken Terrace. Free entrance. 19:00 Ibrahim Electric Niclas Knudsen (guitar) Jeppe Tuxen (Hammond B3 organ) Stefan Pasborg (drums) 23:00 Wire Colin Newman (voice, guitar) Graham Lewis (bass) Robert Grey (drums) Matthew Simms (guitar) COCA-COLA SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 SB3 Trio Juan Sebastian Vazquez (piano) Arturo Valero (bass) Guillermo McGill (drums) 23:00 René Marie Quartet René Marie (voice) Bruce Barth (piano) Arnie Somogyi (bass) Stephen Keogh (drums) NAUTICOOL. FREE ENTRANCE. Nauticool Global Funk DJ Sets 17:00. Donosti Lindy Hop 20:00. Satte Groove 23:00. DJ Alex del Toro MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE. Maria Cristina Terrace DJ Sets 17:00. Satte Groove 19:00. Makala MARIA CRISTINA TERRACE. 20:00. FREE ENTRANCE. San Martín Gastropotea-Jazzaldia The Bronson Earl Bronson (voice) Pumuki Bronson (voice) Pat Bronson (guitar) Joe Bronson (bass) Junior Bronson (drums) Thelonius Bronson (keyboards) Doña Bronson (tenor sax) Enriki Bronson (baritone sax) Julay Bronson (trumpet) Emo Bronson (trombone) Unsolobotón Bronson (VJ) ALTXERRI. 24:00 ZA! Papa duPau Spazzfrica Ehd July 25th (Friday) KURSAAL AUDITORIUM – KUTXABANK SPACE. 18:30. 35€ Chick Corea & Stanley Clarke Duet: The Songs of Return to Forever Chick Corea (piano) Stanley Clarke (bass) TRINITY SQUARE. 21:00. 28€ Sketches Of Spain: Nicholas Payton & L’Instrumental de Gascogne Nicholas Payton (trumpet, keyboards) Vicente Archer (bass) Bill Stewart (drums) Bob Belden (director) L’Instrumental de Gascogne (band) Raynald Colom (trumpet) The John Scofield Überjam Band John Scofield (guitar) Avi Bortnick (guitar) Andy Hess (bass) Terence Higgins (drums) VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 24:00. 18€ Wadada Leo Smith’s Golden Quartet: Ten Freedom Summers Wadada Leo Smith (trumpet) Anthony Davis (piano) John Lindberg (bass) Pheeroan akLaff (drums) Jesse Gilbert (video artist) SAN TELMO MUSEUM – SKODA SPACE. 24:00. FREE ENTRANCE WHILE SEATING IS AVAILABLE. San Telmo’s nights-DSS2016 Courtyard: Bat-batean: John Tilbury, Sabin Bikandi, Kukai Dantza Konpainia John Tilbury (piano) Sabin Bikandi (txistu, accordion, percussion) Kukai Dantza Konpainia (dance) Turret: Iñaki Salvador-Andrzej Olejniczak Iñaki Salvador (piano) Andrzej Olejniczak (sax) GREEN STAGE. FREE ENTRANCE. 21:30 James Vincent McMorrow James Vincent McMorrow (voice, guitar) Jill Deering (guitar) Jay Wilson (keyboards) Paul Kenny (drums) 24:30 The Horrors Faris Badwan (voice) Joshua Hayward (guitar) Rhys Webb (bass) Tom Cowan (keyboards) Joe Spurgeon (drums) FRIGO SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Girona Jazz Project Carles Pineda (sax) Albert Comaleras (sax) Adria Bauzó (sax) Xavi Molina (sax) Jordi Casas (sax) Oscar Latorre (trumpet) Francesc Ubanell (guitar) Alexandre Carbonell (piano) Joan Motera (bass) Xavi Hinojosa (drums) 23:00 The Soul Messengers Santiago Fernández de Madaria (trumpet) Josu Salegui (sax) Antonio Tercero (trombone) Carla Sevilla (voice) Kassandra Charalampi (voice) Aarón Castrillo (drums) David Ruiz (bass) Víctor Antón (guitar) Javier Bello (piano, keyboards) HEINEKEN TERRACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Proyecto Viruta Luis Soler (trumpet) Joe González (sax tenor) Nacho Fernández (guitar) Jorge Castañeda (piano, keyboards) Darío Guibert (bass) Mikel Urretagoiena (drums) 23:00 Luismi Segurado Trio Luismi Segurado (piano) Jesús García (bass) Aarón Castrillo (drums) COCA-COLA SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Ibrahim Electric Niclas Knudsen (guitar) Jeppe Tuxen (Hammond B3 organ) Stefan Pasborg (drums) 23:00 Nevermind Trio Hasier Oleaga (drums) Julen Izarra (tenor sax) Jorge Abadías (guitar) BCC. 12:00. Free entrance while seating is available (door will be closed at 12:00). Toshiko Akiyoshi: piano solo concert + Donostiako Jazzaldia award ceremony Toshiko Akiyoshi (piano) NAUTICOOL. FREE ENTRANCE. Nauticool Global Funk DJ Sets: The Blue Note Records 75th Anniversary Day 17:00. Jadd 18:30 + 23:00. Budin 20:00 + 24:30. Dusty “Jazz&Milk” 21:30. David Navascués MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE. María Cristina Terraza DJ Sets 17:00. Dusty “Jazz&Milk” 19:00. Jadd MUGARITZ. 18:30. 35 €. Chuck Prophet & Stephanie Finch Duo Chuck Prophet (guitar, voice) Stephanie Finch (keyboards, guitar, voice) ALTXERRI . 24:00 An On Bast / Maciej Fortuna: Processingbop An On Bast (Anna Suda) (electronics) Maciej Fortuna (trumpet, electronics) DABADABA. 02:30 After Jazzaldia: Rhys Webb (The Horrors’ bass player)   July 26th (Saturday) VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 18:30. 15€ L’Orchestre d’Hommes-Orchestres: Cabaret Brise-Jour (around the music of Kurt Weill) Danya Ortmann Philippe Lessard-Drolet Lyne Goulet Simon Elmaleh Simon Drouin Jasmin Cloutier Gabrielle Bouthillier Bruno Bouchard KURSAAL AUDITORIUM – KUTXABANK SPACE. 18:30. 15€ Toshiko Akiyoshi – Lew Tabackin Quartet Toshiko Akiyoshi (piano) Lew Tabackin (sax, flute) Darryl Hall (bass) Mario Gonzi (drums) TRINITY SQUARE. 21:00. 28€ Dave Holland: Prism Dave Holland (bass) Kevin Eubanks (guitar) Craig Taborn (piano) Eric Harland (drums) Sun Ra Centennial Dream Arkestra Marshall Allen (alto sax, flute, kora) Knoel Scott (alto sax, voice, percussion) Abshalom Ben Shlomo (alto sax, clarinet) Charles Davis (tenor sax) James Stewart (tenor sax) Danny Ray Thompson (baritone sax, flute) Michael Ray (trumpet, voice) Cecil Brooks (trumpet) Craig Harris (trombone) Dave Davis (trombone) Vincent Chancey (French horn) Tara Middleton (violin, voice) George Burton (viola) Kash Killion (cello, sarangi, bolong) Nina Bogomas (harp) Tyler Mitchell (bass) Wayne Anthony Smith Jr. (drums) Ron McBee (percussion) Elson Nascimento (percussion) Chandra Washington (voice, dance) Wisteria El Moondew (dance) David Hotep (guitar) SAN TELMO MUSEUM – SKODA SPACE. 24:00. FREE ENTRANCE WHILE SEATING IS AVAILABLE. San Telmo’s nights -DSS2016 Telmo Trio (Hasier Oleaga, Guillermo Lauzurica, VJ Fanfy) Hasier Oleaga (drums, percussion) Guillermo Lauzurica (electronic creation of sounds) VJ Fanfy (video-mapping, lights) GREEN STAGE. FREE ENTRANCE. 21:30 Austra Maya Postepski (drums, synthesizers) Dorian Wolf Thornton (bass, keyboards, synthesizers) Ryan William Wonsiak (keyboards, sax) Kaitlin Stelmanis (voice, keyboards) 24:30 Vintage Trouble Ty Taylor (voice) Nalle Colt (guitar) Rick Barrio (bass) Richard Danielson (drums) FRIGO SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Sky Beats Lidia Insausti (voice) Sergio Villar (guitar) Manu Gestido (bass) Gustavo González (drums) 23:00 So Brass Ibon Irijoa (sax) Chuso Martelo (guitar) Luismi Segurado (piano) Alex Alonso (drums) David Ruiz (bass) Txato Martín (voice) HEINEKEN TERRACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Ander García Group Ander García (bass) Luis Verde (alto sax) Jorge Vistel (trumpet) Marcos Collado (guitar) Miguel Benito (drums) Cristina Mora (voice) 23:00 SMUZtrio Ramón García Olcoz (trumpet) Luisa Brito (bass) Ramón García Lara (piano) COCA-COLA SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Seminal Jazz Daniel Juárez (tenor sax) Roberto Nieva (alto sax) Tanausú Santana (bass) Borja Barrueta (drums) 23:00 Crossroads Jon Urbizu (alto sax) Samuel Xalbat de Zaldua (guitar) Néstor Díaz (tronbone) Mathieu Franceschi (drums) David Ruiz (bass) BCC. 13:30. Concert + Lunch. 50€. Eric Reed piano solo Victoria Eugenia Club. 11:30 Free entrance for students and teachers from Musikene, as well as for “SGAE” members. Inscription before July 24th at 19:00h (943 48 19 00 / infojazz@donostia.org). General public’s ticket (no need of inscription): 7 €. Masterclass: Wadada Leo Smith NAUTICOOL. FREE ENTRANCE. Nauticool Global Funk DJ Sets 17:00 + 23:00. Nickodemus 18:30. Neg Pole “Jai-Alai” 20:00. Jayl Funk 24:30. Neg Pole feat. Pirate G MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE. María Cristina Terraza DJ Sets 17:00. David Navascués 19:00. Nickodemus   July 27th (Sunday) VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 17:30. 15€ L’Orchestre d’Hommes-Orchestres: Cabaret Brise-Jour (around the music of Kurt Weill) Danya Ortmann Philippe Lessard-Drolet Lyne Goulet Simon Elmaleh Simon Drouin Jasmin Cloutier Gabrielle Bouthillier Bruno Bouchard KURSAAL AUDITORIUM – KUTXABANK SPACE. 17:30. 15€ Bugge ’n’ Friends Bugge Wesseltoft (piano) Erik Truffaz (trumpet) Ilhan Ersahin (sax) Dan Berglund (bass) Joaquin “Joe” Claussell (DJ, percussion) TRINITY SQUARE. 20:00. 28€ Kristin Asbjørnsen Kristin Asbjørnsen (voice) Olav Torget (guitar, voice) Gjermund Silset (bass) Rune Arnesen (drums) Dee Dee Bridgewater Dee Dee Bridgewater (voice) Theo Croker (trumpet) Irwin Hall (sax, flute) Michael King (piano) Kenny Phelps (drums) Eric Wheeler (bass) SAN TELMO MUSEUM – SKODA SPACE. 23:00. FREE ENTRANCE WHILE SEATING IS AVAILABLE. San Telmo’s nights -DSS2016 Courtyard: Aitor Furundarena-Pascal Battus Aitor Furundarena (accordion) Pascal Battus (surfaces rotatives) Turret: Iñaki Salvador-Maciej Fortuna Iñaki Salvador (piano) Maciej Fortuna (trumpet) FRIGO SPACE. FREE ENTRANCE. 19:00 Donostiako Udalaren Musika eta Dantza Eskolako Big Banda Alto sax: Miren Aperribay Miguel Mª Lizartza Larraitz Uralde Alberto Eguzkiza Maddi Gutiérrez Tenor sax: Ramón Irizar Julen Ortega Baritone sax: Iñaki Zubia Trombone: Iñaki Egibar Mikel Arredondo Fernando Ortubia Ramón Ruiz de Garibay Trumpet: Jose Mª Dorronsoro Pello Belaskoain Imanol Ortubia Asier Lizarza Iker Gascón Piano: Elisabeth Pesquera Guitar: Antonio Sánchez Santi Artola Bass: Bittor Carracedo Drums: Iñigo Manterola Jose Mª Múgica Percussion: Jeyson Douglas de Souza Voices: Pilar Guerra Natalia Izquierdo Miguel de Garikoitz Muñoz Karmele Iriarte Elixabete Arzelus Guillermo Castaños Violin I: Borja Antón Mirari Etxeberria Libe Grao Borja Cantero Irati Irizar Violin II: Imanol Alberdi Maider Arratibel, Ana García Viola: Claudia Presa Leire Solana Cello: Itxaso Navarro Raquel Aldasoro María Bustos Conductors: Juantxo Zeberio Alfonso Masach 23:00 Maracas para dos Hasier Oleaga (drums, percussion, voice) Raúl Romo (alto sax, baritone sax, flute, keyboards, voice) HEINEKEN TERRACE. FREE ENTRANCE. 18:00 The Bronson Earl Bronson (voice) Pumuki Bronson (voice) Pat Bronson (guitar) Joe Bronson (bass) Junior Bronson (drums) Thelonius Bronson (keyboards) Doña Bronson (tenor sax) Enriki Bronson (baritone sax) Julay Bronson (trumpet) Emo Bronson (trombone) Unsolobotón Bronson (VJ) 22:30 Bost Roberto Nieva (alto sax) Marcos Salcines (piano) Milton Rodríguez (guitar) Tanausú Santana (bass) Juan Luis Castaño (drums) COCA-COLA SPACE. FREE ENTRANCE. 18:00 Garob Daniel Juárez (tenor sax) Alvaro del Valle (guitar) Aarón Castrillo (drums) Jesús Caparrós (bass) 22:30 FMA Trio Fredi Peláez (Hammond organ) Mikel Romero (guitar) Ander Hurtado de Saratxo (drums) BCC. 12:30.Free entrance. Eric Reed Trio Eric Reed (piano) Darryl Hall (bass) Mario Gonzi (drums) NAUTICOOL. FREE ENTRANCE. Ayo Silver! Sessions 17:00. Ayo Silver! DJs 18:30. El Coloso de Roda: Pícaro 20:30. Chico Trópico MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE. Maria Cristina Terrace DJ Sets 17:00. DJ Lando Stone 19:00. DJ On & On MUGARITZ. 18:30. 35 €. The Posies (acoustic) Jon Auer (guitar, voice) Ken Stringfellow (guitar, voice)[/vc_column_text][/vc_tab][vc_tab title="Poster" tab_id="1429000923072-3-0"][vc_single_image image="1176" border_color="grey" img_link_target="_self" img_size="413x600"][/vc_tab][/vc_tabs][/vc_column][/vc_row] [post_title] => 49 edition 2014 [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => open [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => 49-edition-2014 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-04-24 07:43:41 [post_modified_gmt] => 2015-04-24 07:43:41 [post_content_filtered] => [post_parent] => 2391 [guid] => http://heinekenjazzaldia.eus/nueva2015-3/?page_id=1879 [menu_order] => 0 [post_type] => page [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [comment_count] => 0 [current_comment] => -1 [found_posts] => 1 [max_num_pages] => 0 [max_num_comment_pages] => 0 [is_single] => [is_preview] => [is_page] => 1 [is_archive] => [is_date] => [is_year] => [is_month] => [is_day] => [is_time] => [is_author] => [is_category] => [is_tag] => [is_tax] => [is_search] => [is_feed] => [is_comment_feed] => [is_trackback] => [is_home] => [is_404] => [is_comments_popup] => [is_paged] => [is_admin] => [is_attachment] => [is_singular] => 1 [is_robots] => [is_posts_page] => [is_post_type_archive] => [query_vars_hash:WP_Query:private] => 748b78a2e7e67b2aa0e6a89ab898b3cb [query_vars_changed:WP_Query:private] => 1 [thumbnails_cached] => [stopwords:WP_Query:private] => )

49 edition 2014

  • The 49th Heineken Jazz Festival held in San Sebastian from the 23rd to the 27th of July 2014, finished in an atmosphere of great satisfaction, with an artistic and organizational success supported by the massive assistance of the audience to the many scheduled events and confirmed by good references in the media.

    140.000 is the total number of people taking part in the 49th Heineken Jazz Festival, 12,650 of which were for tickets sold.

    The program covered a total of 112 concerts, 78 of them free, in 17 stages spread throughout the city.

    Among the biggest success of the Festival were Chick Corea & Stanley Clarke, Bobby McFerrin, Dee Dee Bridgewater, Toshiko Akiyoshi, Dave Holland, John Scofield, Enrico Rava, Vintage Trouble and George Clinton, just to stand out a few.

  • July 23rd (Wednesday)

    JAZZ BAND BALL

    KURSAAL TERRACE AND ZURRIOLA BEACH. FREE ENTRANCE.

    Green Stage. 21:30. Ray Davies
    Ray Davies (voice, guitar)
    Bill Shanley (guitar)
    Ian Gibbons (keyboards)
    Damon Wilson (drums)
    Dick Nolan (bass)
    Paul Sayer (guitar)

    Green Stage. 24:30. George Clinton: Parliament / Funkadelic

    George Clinton (director, voice)
    Lige Curry (bass)
    Michael Hampton (guitar)
    William Payne (voice, keyboards)
    Lashonda Clinton (rap)
    Jerome Rodgers (keyboards)
    Robert Johnson (voice)
    Joseph McCreary (drums)
    Greg Thomas (sax)
    Bennie Cowan (trumpet)
    Ricardo Rouse (guitar)
    Daniel Bedrosian (keyboards)
    Tonysha Nelson (voice)
    Kendra Foster (voice)
    Paul Hill (voice)
    Carlos McMurray (dance)
    Steve Boyd (voice)
    Garrett Shider (guitar, voice)
    Benjamin Cowan (drums)
    Robert Bunn (bass)

    Frigo Space. 20:00. Columbia Jazz Band

    Peter C. BarenBregge (conductor)

    Frigo Space. 23:00. Snarky Puppy
    Michael League (bass)
    Larnell Lewis (drums)
    Marcelo Woloski (percussion)
    Bill Laurance (keyboards)
    Shaun Martin (keyboards)
    Bob Lanzetti (guitar)
    Chris Bullock (sax)
    Mike Maher (trumpet)
    Justin Stanton (trumpet, keyboards)

    Heineken Terrace. 20:00. René Marie Quartet
    René Marie (voice)
    Bruce Barth (piano)
    Arnie Somogyi (bass)
    Stephen Keogh (drums)

    Heineken Terrace. 23:00. Ibrahim Electric
    Niclas Knudsen (guitar)
    Jeppe Tuxen (Hammond B3 organ)
    Stefan Pasborg (drums)

    Coca-Cola Space. 20:00. Víctor de Diego Trio
    Victor de Diego (sax)
    Jordi Gaspar (double bass)
    Gonzalo del Val (drums)

    Coca-Cola Space. 23:00. ZA!
    Papa duPau
    Spazzfrica Ehd

    SAN MARTIN MARKET. 20:00. FREE ENTRANCE.

    Gastropote San Martín-Jazzaldia

    Rodrigo Martins & Band
    Rodrigo Martins (drums)
    Jairom Black (guitar, bass)

    MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE.

    17:00. Teenage Caveman DJ

    19:00. Ayo Silver! DJs

     

    July 24th (Thursday)

    VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 24:00. 6€

    Muhal Richard Abrams
    Muhal Richard Abrams (piano)

    TRINITY SQUARE. 21:00. 35€

    Enrico Rava Tribe
    Enrico Rava (trumpet)
    Gianluca Petrella (trombone)
    Giovanni Guidi (piano)
    Gabriele Evangelista (bass)
    Fabrizio Esferra (drums)

    Bobby McFerrin: spirityouall
    Bobby McFerrin (voice)
    Gil Goldstein (director, arranger, piano, keyboards, accordion)
    David Mansfield (violin, mandolin, guitar, lap steel)
    Armand Hirsch (guitar)
    Jeff Carney (bass)
    Louis Cato (drums, guitar, bass, voice)
    Madison McFerrin (voice)

    VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 24:00. 6€

    An On Bast / Maciej Fortuna: Transcription of film music by Krzysztof Penderecki
    An On Bast (Anna Suda) (electronics)
    Maciej Fortuna (trumpet, electronics)
    VJ Pillow (Paweł Wypych)(visuals)

    GREEN STAGE. FREE ENTRANCE.

    21:30 Delorean
    Ekhi Lopetegi (bass, voice)
    Unai Lazcano (keyboards)
    Guillermo Astrain (guitar)
    Igor Escudero (drums)

    24:30 Echo & The Bunnymen
    Ian McCulloch (voice)
    Will Sergeant (guitar)
    Gordy Goudie (guitar)
    Paul Fleming (keyboards)
    Nick Kilroe (drums)
    Steve Brennan (bass)

    FRIGO SPACE. FREE ENTRANCE.

    19:00 Columbia Jazz Band
    Peter C. BarenBregge (conductor)

    23:00 Reunion Big Band
    Diego Aragón (trumpet)
    Natanael Ramos (trumpet)
    Santi Fernández de Madaria (trumpet)
    Matthieu Ribaucourt (trumpet)
    Néstor Díaz (trombone)
    Níger Martín (trombone)
    Bruno Valle (trombone)
    Antonio Tercero (trombone)
    Jon Urbizu (alto sax)
    Laurent Robino (alto sax)
    José González Amondarain (tenor sax)
    Noel Sacristán (tenor sax)
    Pau Torres (baritone sax)
    Darío Guibert (bass)
    Jorge Castañeda (piano)
    Mikel Urretagoyena (drums)
    Xalbat Samuel de Zaldua (guitar)

    Special contributors:
    Kassandra Charalampi (voice)
    Lara Vizuete (voice)
    Palmira Cardo (percussion)

    Heineken Terrace. Free entrance.

    19:00 Ibrahim Electric
    Niclas Knudsen (guitar)
    Jeppe Tuxen (Hammond B3 organ)
    Stefan Pasborg (drums)

    23:00 Wire
    Colin Newman (voice, guitar)
    Graham Lewis (bass)
    Robert Grey (drums)
    Matthew Simms (guitar)

    COCA-COLA SPACE. FREE ENTRANCE.

    19:00 SB3 Trio
    Juan Sebastian Vazquez (piano)
    Arturo Valero (bass)
    Guillermo McGill (drums)

    23:00 René Marie Quartet
    René Marie (voice)
    Bruce Barth (piano)
    Arnie Somogyi (bass)
    Stephen Keogh (drums)

    NAUTICOOL. FREE ENTRANCE.

    Nauticool Global Funk DJ Sets

    17:00. Donosti Lindy Hop

    20:00. Satte Groove

    23:00. DJ Alex del Toro

    MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE.

    Maria Cristina Terrace DJ Sets

    17:00. Satte Groove

    19:00. Makala

    MARIA CRISTINA TERRACE. 20:00. FREE ENTRANCE.

    San Martín Gastropotea-Jazzaldia

    The Bronson
    Earl Bronson (voice)
    Pumuki Bronson (voice)
    Pat Bronson (guitar)
    Joe Bronson (bass)
    Junior Bronson (drums)
    Thelonius Bronson (keyboards)
    Doña Bronson (tenor sax)
    Enriki Bronson (baritone sax)
    Julay Bronson (trumpet)
    Emo Bronson (trombone)
    Unsolobotón Bronson (VJ)

    ALTXERRI. 24:00

    ZA!

    Papa duPau

    Spazzfrica Ehd

    July 25th (Friday)

    KURSAAL AUDITORIUM – KUTXABANK SPACE. 18:30. 35€

    Chick Corea & Stanley Clarke Duet: The Songs of Return to Forever
    Chick Corea (piano)
    Stanley Clarke (bass)

    TRINITY SQUARE. 21:00. 28€

    Sketches Of Spain: Nicholas Payton & L’Instrumental de Gascogne
    Nicholas Payton (trumpet, keyboards)
    Vicente Archer (bass)
    Bill Stewart (drums)
    Bob Belden (director)
    L’Instrumental de Gascogne (band)
    Raynald Colom (trumpet)

    The John Scofield Überjam Band
    John Scofield (guitar)
    Avi Bortnick (guitar)
    Andy Hess (bass)
    Terence Higgins (drums)

    VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 24:00. 18€

    Wadada Leo Smith’s Golden Quartet: Ten Freedom Summers
    Wadada Leo Smith (trumpet)
    Anthony Davis (piano)
    John Lindberg (bass)
    Pheeroan akLaff (drums)
    Jesse Gilbert (video artist)

    SAN TELMO MUSEUM – SKODA SPACE. 24:00. FREE ENTRANCE WHILE SEATING IS AVAILABLE.

    San Telmo’s nights-DSS2016

    Courtyard: Bat-batean: John Tilbury, Sabin Bikandi, Kukai Dantza Konpainia
    John Tilbury (piano)
    Sabin Bikandi (txistu, accordion, percussion)
    Kukai Dantza Konpainia (dance)

    Turret: Iñaki Salvador-Andrzej Olejniczak
    Iñaki Salvador (piano)
    Andrzej Olejniczak (sax)

    GREEN STAGE. FREE ENTRANCE.

    21:30 James Vincent McMorrow
    James Vincent McMorrow (voice, guitar)
    Jill Deering (guitar)
    Jay Wilson (keyboards)
    Paul Kenny (drums)

    24:30 The Horrors
    Faris Badwan (voice)
    Joshua Hayward (guitar)
    Rhys Webb (bass)
    Tom Cowan (keyboards)
    Joe Spurgeon (drums)

    FRIGO SPACE. FREE ENTRANCE.

    19:00 Girona Jazz Project
    Carles Pineda (sax)
    Albert Comaleras (sax)
    Adria Bauzó (sax)
    Xavi Molina (sax)
    Jordi Casas (sax)
    Oscar Latorre (trumpet)
    Francesc Ubanell (guitar)
    Alexandre Carbonell (piano)
    Joan Motera (bass)
    Xavi Hinojosa (drums)

    23:00 The Soul Messengers
    Santiago Fernández de Madaria (trumpet)
    Josu Salegui (sax)
    Antonio Tercero (trombone)
    Carla Sevilla (voice)
    Kassandra Charalampi (voice)
    Aarón Castrillo (drums)
    David Ruiz (bass)
    Víctor Antón (guitar)
    Javier Bello (piano, keyboards)

    HEINEKEN TERRACE. FREE ENTRANCE.

    19:00 Proyecto Viruta
    Luis Soler (trumpet)
    Joe González (sax tenor)
    Nacho Fernández (guitar)
    Jorge Castañeda (piano, keyboards)
    Darío Guibert (bass)
    Mikel Urretagoiena (drums)

    23:00 Luismi Segurado Trio
    Luismi Segurado (piano)
    Jesús García (bass)
    Aarón Castrillo (drums)

    COCA-COLA SPACE. FREE ENTRANCE.

    19:00 Ibrahim Electric
    Niclas Knudsen (guitar)
    Jeppe Tuxen (Hammond B3 organ)
    Stefan Pasborg (drums)

    23:00 Nevermind Trio
    Hasier Oleaga (drums)
    Julen Izarra (tenor sax)
    Jorge Abadías (guitar)

    BCC. 12:00. Free entrance while seating is available (door will be closed at 12:00).
    Toshiko Akiyoshi: piano solo concert + Donostiako Jazzaldia award ceremony
    Toshiko Akiyoshi (piano)

    NAUTICOOL. FREE ENTRANCE.

    Nauticool Global Funk DJ Sets: The Blue Note Records 75th Anniversary Day

    17:00. Jadd

    18:30 + 23:00. Budin

    20:00 + 24:30. Dusty “Jazz&Milk”

    21:30. David Navascués

    MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE.

    María Cristina Terraza DJ Sets

    17:00. Dusty “Jazz&Milk”

    19:00. Jadd

    MUGARITZ. 18:30. 35 €.

    Chuck Prophet & Stephanie Finch Duo
    Chuck Prophet (guitar, voice)
    Stephanie Finch (keyboards, guitar, voice)

    ALTXERRI . 24:00

    An On Bast / Maciej Fortuna: Processingbop
    An On Bast (Anna Suda) (electronics)
    Maciej Fortuna (trumpet, electronics)

    DABADABA. 02:30
    After Jazzaldia: Rhys Webb (The Horrors’ bass player)

     

    July 26th (Saturday)

    VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 18:30. 15€

    L’Orchestre d’Hommes-Orchestres: Cabaret Brise-Jour (around the music of Kurt Weill)
    Danya Ortmann
    Philippe Lessard-Drolet
    Lyne Goulet
    Simon Elmaleh
    Simon Drouin
    Jasmin Cloutier
    Gabrielle Bouthillier
    Bruno Bouchard

    KURSAAL AUDITORIUM – KUTXABANK SPACE. 18:30. 15€

    Toshiko Akiyoshi – Lew Tabackin Quartet
    Toshiko Akiyoshi (piano)
    Lew Tabackin (sax, flute)
    Darryl Hall (bass)
    Mario Gonzi (drums)

    TRINITY SQUARE. 21:00. 28€

    Dave Holland: Prism
    Dave Holland (bass)
    Kevin Eubanks (guitar)
    Craig Taborn (piano)
    Eric Harland (drums)

    Sun Ra Centennial Dream Arkestra
    Marshall Allen (alto sax, flute, kora)
    Knoel Scott (alto sax, voice, percussion)
    Abshalom Ben Shlomo (alto sax, clarinet)
    Charles Davis (tenor sax)
    James Stewart (tenor sax)
    Danny Ray Thompson (baritone sax, flute)
    Michael Ray (trumpet, voice)
    Cecil Brooks (trumpet)
    Craig Harris (trombone)
    Dave Davis (trombone)
    Vincent Chancey (French horn)
    Tara Middleton (violin, voice)
    George Burton (viola)
    Kash Killion (cello, sarangi, bolong)
    Nina Bogomas (harp)
    Tyler Mitchell (bass)
    Wayne Anthony Smith Jr. (drums)
    Ron McBee (percussion)
    Elson Nascimento (percussion)
    Chandra Washington (voice, dance)
    Wisteria El Moondew (dance)
    David Hotep (guitar)

    SAN TELMO MUSEUM – SKODA SPACE. 24:00. FREE ENTRANCE WHILE SEATING IS AVAILABLE.

    San Telmo’s nights -DSS2016

    Telmo Trio (Hasier Oleaga, Guillermo Lauzurica, VJ Fanfy)

    Hasier Oleaga (drums, percussion)

    Guillermo Lauzurica (electronic creation of sounds)

    VJ Fanfy (video-mapping, lights)

    GREEN STAGE. FREE ENTRANCE.

    21:30 Austra
    Maya Postepski (drums, synthesizers)
    Dorian Wolf Thornton (bass, keyboards, synthesizers)
    Ryan William Wonsiak (keyboards, sax)
    Kaitlin Stelmanis (voice, keyboards)

    24:30 Vintage Trouble
    Ty Taylor (voice)
    Nalle Colt (guitar)
    Rick Barrio (bass)
    Richard Danielson (drums)

    FRIGO SPACE. FREE ENTRANCE.

    19:00 Sky Beats
    Lidia Insausti (voice)
    Sergio Villar (guitar)
    Manu Gestido (bass)
    Gustavo González (drums)

    23:00 So Brass
    Ibon Irijoa (sax)
    Chuso Martelo (guitar)
    Luismi Segurado (piano)
    Alex Alonso (drums)
    David Ruiz (bass)
    Txato Martín (voice)

    HEINEKEN TERRACE. FREE ENTRANCE.

    19:00 Ander García Group
    Ander García (bass)
    Luis Verde (alto sax)
    Jorge Vistel (trumpet)
    Marcos Collado (guitar)
    Miguel Benito (drums)
    Cristina Mora (voice)

    23:00 SMUZtrio
    Ramón García Olcoz (trumpet)
    Luisa Brito (bass)
    Ramón García Lara (piano)

    COCA-COLA SPACE. FREE ENTRANCE.

    19:00 Seminal Jazz
    Daniel Juárez (tenor sax)
    Roberto Nieva (alto sax)
    Tanausú Santana (bass)
    Borja Barrueta (drums)

    23:00 Crossroads
    Jon Urbizu (alto sax)
    Samuel Xalbat de Zaldua (guitar)
    Néstor Díaz (tronbone)
    Mathieu Franceschi (drums)
    David Ruiz (bass)

    BCC. 13:30. Concert + Lunch. 50€.

    Eric Reed piano solo

    Victoria Eugenia Club. 11:30

    Free entrance for students and teachers from Musikene, as well as for “SGAE” members. Inscription before July 24th at 19:00h (943 48 19 00 / infojazz@donostia.org). General public’s ticket (no need of inscription): 7 €.

    Masterclass: Wadada Leo Smith

    NAUTICOOL. FREE ENTRANCE.

    Nauticool Global Funk DJ Sets

    17:00 + 23:00. Nickodemus

    18:30. Neg Pole “Jai-Alai”

    20:00. Jayl Funk

    24:30. Neg Pole feat. Pirate G

    MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE.

    María Cristina Terraza DJ Sets

    17:00. David Navascués

    19:00. Nickodemus

     

    July 27th (Sunday)

    VICTORIA EUGENIA THEATRE – SKODA SPACE. 17:30. 15€

    L’Orchestre d’Hommes-Orchestres: Cabaret Brise-Jour (around the music of Kurt Weill)
    Danya Ortmann
    Philippe Lessard-Drolet
    Lyne Goulet
    Simon Elmaleh
    Simon Drouin
    Jasmin Cloutier
    Gabrielle Bouthillier
    Bruno Bouchard

    KURSAAL AUDITORIUM – KUTXABANK SPACE. 17:30. 15€

    Bugge ’n’ Friends
    Bugge Wesseltoft (piano)
    Erik Truffaz (trumpet)
    Ilhan Ersahin (sax)
    Dan Berglund (bass)
    Joaquin “Joe” Claussell (DJ, percussion)

    TRINITY SQUARE. 20:00. 28€

    Kristin Asbjørnsen
    Kristin Asbjørnsen (voice)
    Olav Torget (guitar, voice)
    Gjermund Silset (bass)
    Rune Arnesen (drums)

    Dee Dee Bridgewater
    Dee Dee Bridgewater (voice)
    Theo Croker (trumpet)
    Irwin Hall (sax, flute)
    Michael King (piano)
    Kenny Phelps (drums)
    Eric Wheeler (bass)

    SAN TELMO MUSEUM – SKODA SPACE. 23:00. FREE ENTRANCE WHILE SEATING IS AVAILABLE.

    San Telmo’s nights -DSS2016
    Courtyard: Aitor Furundarena-Pascal Battus
    Aitor Furundarena (accordion)
    Pascal Battus (surfaces rotatives)

    Turret: Iñaki Salvador-Maciej Fortuna
    Iñaki Salvador (piano)
    Maciej Fortuna (trumpet)

    FRIGO SPACE. FREE ENTRANCE.

    19:00 Donostiako Udalaren Musika eta Dantza Eskolako Big Banda

    Alto sax:
    Miren Aperribay
    Miguel Mª Lizartza
    Larraitz Uralde
    Alberto Eguzkiza
    Maddi Gutiérrez

    Tenor sax:
    Ramón Irizar
    Julen Ortega

    Baritone sax:
    Iñaki Zubia

    Trombone:
    Iñaki Egibar
    Mikel Arredondo
    Fernando Ortubia
    Ramón Ruiz de Garibay

    Trumpet:
    Jose Mª Dorronsoro
    Pello Belaskoain
    Imanol Ortubia
    Asier Lizarza
    Iker Gascón

    Piano:
    Elisabeth Pesquera

    Guitar:
    Antonio Sánchez
    Santi Artola

    Bass:
    Bittor Carracedo

    Drums:
    Iñigo Manterola
    Jose Mª Múgica

    Percussion:
    Jeyson Douglas de Souza

    Voices:
    Pilar Guerra
    Natalia Izquierdo
    Miguel de Garikoitz Muñoz
    Karmele Iriarte
    Elixabete Arzelus
    Guillermo Castaños

    Violin I:
    Borja Antón
    Mirari Etxeberria
    Libe Grao
    Borja Cantero
    Irati Irizar

    Violin II:
    Imanol Alberdi
    Maider Arratibel, Ana García

    Viola:
    Claudia Presa
    Leire Solana

    Cello:
    Itxaso Navarro
    Raquel Aldasoro
    María Bustos

    Conductors:
    Juantxo Zeberio
    Alfonso Masach

    23:00 Maracas para dos
    Hasier Oleaga (drums, percussion, voice)
    Raúl Romo (alto sax, baritone sax, flute, keyboards, voice)

    HEINEKEN TERRACE. FREE ENTRANCE.

    18:00 The Bronson
    Earl Bronson (voice)
    Pumuki Bronson (voice)
    Pat Bronson (guitar)
    Joe Bronson (bass)
    Junior Bronson (drums)
    Thelonius Bronson (keyboards)
    Doña Bronson (tenor sax)
    Enriki Bronson (baritone sax)
    Julay Bronson (trumpet)
    Emo Bronson (trombone)
    Unsolobotón Bronson (VJ)

    22:30 Bost
    Roberto Nieva (alto sax)
    Marcos Salcines (piano)
    Milton Rodríguez (guitar)
    Tanausú Santana (bass)
    Juan Luis Castaño (drums)

    COCA-COLA SPACE. FREE ENTRANCE.

    18:00 Garob
    Daniel Juárez (tenor sax)
    Alvaro del Valle (guitar)
    Aarón Castrillo (drums)
    Jesús Caparrós (bass)

    22:30 FMA Trio
    Fredi Peláez (Hammond organ)
    Mikel Romero (guitar)
    Ander Hurtado de Saratxo (drums)

    BCC. 12:30.Free entrance.

    Eric Reed Trio
    Eric Reed (piano)
    Darryl Hall (bass)
    Mario Gonzi (drums)

    NAUTICOOL. FREE ENTRANCE.

    Ayo Silver! Sessions
    17:00. Ayo Silver! DJs
    18:30. El Coloso de Roda: Pícaro
    20:30. Chico Trópico

    MARIA CRISTINA TERRACE. FREE ENTRANCE.

    Maria Cristina Terrace DJ Sets

    17:00. DJ Lando Stone

    19:00. DJ On & On

    MUGARITZ. 18:30. 35 €.

    The Posies (acoustic)

    Jon Auer (guitar, voice)

    Ken Stringfellow (guitar, voice)

  • CARTEL-49