WP_Query Object ( [query] => Array ( [page] => [pagename] => historia-2/50-edizioa-2015 ) [query_vars] => Array ( [page] => 0 [pagename] => 50-edizioa-2015 [error] => [m] => [p] => 0 [post_parent] => [subpost] => [subpost_id] => [attachment] => [attachment_id] => 0 [name] => 50-edizioa-2015 [static] => [page_id] => 0 [second] => [minute] => [hour] => [day] => 0 [monthnum] => 0 [year] => 0 [w] => 0 [category_name] => [tag] => [cat] => [tag_id] => [author] => [author_name] => [feed] => [tb] => [paged] => 0 [comments_popup] => [meta_key] => [meta_value] => [preview] => [s] => [sentence] => [fields] => [menu_order] => [category__in] => Array ( ) [category__not_in] => Array ( ) [category__and] => Array ( ) [post__in] => Array ( ) [post__not_in] => Array ( ) [tag__in] => Array ( ) [tag__not_in] => Array ( ) [tag__and] => Array ( ) [tag_slug__in] => Array ( ) [tag_slug__and] => Array ( ) [post_parent__in] => Array ( ) [post_parent__not_in] => Array ( ) [author__in] => Array ( ) [author__not_in] => Array ( ) [ignore_sticky_posts] => [suppress_filters] => [cache_results] => 1 [update_post_term_cache] => 1 [update_post_meta_cache] => 1 [post_type] => [posts_per_page] => 6 [nopaging] => [comments_per_page] => 50 [no_found_rows] => [order] => DESC ) [tax_query] => [meta_query] => WP_Meta_Query Object ( [queries] => Array ( ) [relation] => [meta_table] => [meta_id_column] => [primary_table] => [primary_id_column] => [table_aliases:protected] => Array ( ) ) [date_query] => [queried_object] => WP_Post Object ( [ID] => 5321 [post_author] => 3 [post_date] => 2015-08-10 11:48:46 [post_date_gmt] => 2015-08-10 09:48:46 [post_content] => [vc_row][vc_column width="1/1"][vc_tabs interval="0"][vc_tab title="Kronika" tab_id="1428995656-1-21"][vc_column_text]

Publikoaren erantzun masiboa, 124.000 pertsona baino gehiago programatutako ehundik gorako emanaldietan, eta maila artistiko bikaina komunikabideen onespenarekin

50 Heineken Jazzaldia, Donostiako Jazzaldiko 50.edizioan, erabateko arrakasta izan zen maila artistiko zein publikoaren erantzunaren aldetik. Uztailaren 22a eta 26a bitartean, 124.000 pertsona baino gehiago gerturatu ziren 17 agertokietan programatutako emanaldietara, horien %80a doakoak. Nahiz eta euria bi egunetan izan, jaialdiko eszenatoki ezberdinetan jendetza izan zen, Trinitate Plazako sarrerak agortu eta Zurriolako hondartzako Agertoki Berdea eta Kursaaleko Terrazetan giro bikaina sortu zen.

Artistek esperotakoa baino gehiago eman zuten. Jamie Cullumek aipamen berezia merezi zuen bere hiru agerraldiengatik: Agertoki Berdean DJ gisa, Kursaal Auditorioan bakarlari moduan -pianoa, gitarra eta ahotsa erabiliz-, eta Urgull ingururaino jendez gainezka zegoen Trinitate Plazan, big band baten buru. Publikoak sutsuki gozatu zuen britainiar artistaren jeinutasunaz eta jendearekin konektatzeko duen gaitasunaz.

Trinitate Plazan aritu ziren emakume abeslari guztiek audientzia liluratu zuten, bakoitzak bere estiloan: Sílvia Pérez Cruzek mediterranear sentsibilitatearekin; Zazek bere jazz manouche estilo dibertigarriarekin eta chanson frantsesa erakargarriarekin; Dee Dee Bridgewater bere ahots zoragarriarekin oholtza menperatuz; Melody Gardot sofistikatuak banda itzelaren babesarekin eta Andrea Motis gazteak, abeslari izateaz gain, saxofoia eta tronpeta jotzeko ahalmena erakutsiz.

50 urte bete zituen jaialdi honen sorburua den Trinitate Plaza kuttuneko programazioak, bi emanaldi gogoangarri eskaini zituen: Andrzej Olejniczak eta Iñaki Salvador buru zituen boskotearen emanaldia, Donostia 2016 Europako Kultur Hiriburutzaren baitan kokatua, eta The New Standard Triorena, elkarrekin edo bakarka, aurretik ibilbide luzea duten egungo jazzaren hiru maisuek osatua.

Ohikoa denez, Kursaal Auditorioak Jamie Cullumen soloaz gain, lehen lerroko kontzertuak eskaini zituen. Gaztetan John Coltranekin batera entseatzen zuen Benny Golson saxofonistak, soila baina zuhurtasunez beteriko agerpena egin zuen, eta hurrengo egunean hunkiturik eta atsegin handiz Donostiako Jazzaldia Saria jaso zuen. The Bad Plus hirukoteak, adierazpen bide berriak bilatzeko arduragatik ezaguna, azken bi hamarkadetako saxofonista nabarmenetarikoa den Joshua Redmanekin batu eta emaitza aparteko kontzertua izan zen. Bi urteren ostean, eta Masada Marathon historikoaren ondoren, John Zorn Donostiara itzuli zen eta Bill Laswell baxu-jotzaile eta Dave Lombardo bateria-jotzailearekin batera, izugarrizko soinu esperientzia sortu zuen.

Victoria Eugenia Antzokiko proposamena oso interesgarria izan zen. Norvegiako Kristiansand hirian ospatzen den PUNKT jaialdia Donostiara hurbiltzeko asmoarekin, eta PUNKT Donostian izenburupean, hiru emanaldi programatu ziren. PUNKT-en esentzia, Jan Bang eta Erik Honorék sortua, ohiko musika tresnak erabiliz emandako kontzertu baten ondoren, artista ezberdinek horren nahasketa egitean du bere funtsa. Heineken Jazzaldiak eta Donostia 2016 Europako Kultur Hiriburuaren elkarrekin ekoiztutako esperimentu honetan, Bang eta Honoréz gain, Eivind Aarset, Arve Henriksen, Nils Petter Molvaer, Sly & Robbie, Josetxo Silguero, Sidsel Endresen, Suso Saiz edo Mungolian Jet Set artistek parte hartu zuten, entzuleen zirrara sortuz.

Victoria Eugenia Antzokia guztiz bete zen, Iñaki Salvador eta Alexis Delgado piano-joleen Bach eta jazzaren arteko hurbilketaz gozatzeko.

Agertoki Berdeak sorreratik ezarri zitzaizkion helburuak bete zituen: amaigabeko festa izatea. Hasiera ona izan zuen: lehenbizikoz, Jamie Cullum DJ gisa aritu zen jendearen aurrean; Earth, Wind & Fire Experiencek aurrekoak hasitako parranda luzatu zuten, eta reggaeren sortzaileetakoa den Jimmy Cliffek gauari itxiera eman zion. Gainerako egunetan jazza, indie-a edo power pop-a txandakatu ziren, Gregory Porter, Lee Fields & The Expressions, Neuman, LoneLady, KAKKMADDAFAKKA eta Bullet Proof Lovers donostiarren eskutik, hurrenez hurren. Azken hauek besteen mailako arrakasta lortzera iritsi ziren eta euren ibilbide internazional geldiezina argi geratu zen.

San Telmoko gauak oso proposamen erakargarriak aurkeztu zituen, bata bestearengandik oso desberdinak gainera: Zanmari Baré eta Indikoko Reunión irlako kantu exotikoen lilura; Julia Biel, deskubritu beharreko abeslari eta piano jolearen lan bikaina; euskal jazzaren adierazle den Gonzalo Tejada baxu jotzaile donostiarrak Norma Jean Baker edota Marilyn Monroeri egindako omenaldia; Arve Henrikssen tronpeta jolearen soinua eta Trio Mediaevaleko emakumeen ahotsek bat eginik, europar musika eta geografian zehar eginiko bidaia.

Bere 50.urteurrenean, jaialdiak Cuadernos de Jazz jazzaren hedapenerako ezinbestekoa izan den aldizkariaren 25 urteak ospatu behar zituen: Azar Lawrence eta Charles McPhersonen laukoteek jam session bikaina eskaini zuten, Andrzej Olejniczak, Maciej Fortuna eta Mikel Anduezak ere parte hartu zutelarik.

Kursaaleko terrazak (Frigo, Heineken, Coca-Cola) festa jarraia izan ziren jaialdiaren bost egunetan zehar, proposamen ezberdinetaz gozatzeko aukera izan zelarik: The Cookers, Ray Gelato & Claire Martin eta Carla Cook bezalako nazioarteko artistek, bertako hogei bat talderekin batera aritu ziren.

Hiru urtez jarraian antolatutako ume eta familientzako Txikijazzak erabateko arrakasta lortu zuen. Jaialdiak belaunaldi berrietara iristeko asmoarekin egindako apustua, haur eta gurasoen parte hartzearekin babestua izan zen. Ekitaldi dibertigarri ezberdinekin batera, haurrek lehen aldiz jazz doinuak entzuteko aukera izan zuten, eurentzat egokituak izan ziren kontzertuen bitartez. Aipatzekoa da, Ray Gelato, Carla Cook eta Andrea Motisek Joan Chamorrorekin batera eskainitako kontzertuak. Aurrera pausua izan zuten publikoaren etorrerari dagokionez, 7.100 lagunek ongi pasatu zuten programatutako jarduera ezberdinekin.

Berrogeita hamargarren urteurrenaren ospakizunerako, abuztuaren 16ra arte ikusgai egon zen Round Midnight 50 Jazzaldia erakusketa San Telmo Museoan antolatua eta TVE eta ETBk emititu zuten #jazzaldia50 dokumentala egin zen, TVE katearen webgunean oraindik ikusi daitekeena.

Bitxia da Donostiako Jazzaldiarekin gertatzen dena, 50 urte egin zituenean, inoiz baino gazteagoa mantentzen zen eta jazz garaikidearen historiako orrialde loriatsuak betetzeko grinarekin jarraitzen zuen. Poloniako jazzak presentzia handia izango du zalantzarik gabe 51. edizioan, Donostiak 2016ko europear hiriburutza kulturala partekatzen baitu Wroclaw hiriarekin. Beraz, eta poloniarrek esaten duten bezala,  “Sto lat! (100 urtez bizi dadila!)”

[/vc_column_text][/vc_tab][vc_tab title="Galeria" tab_id="1428995656-2-17"][cq_vc_dagallery images="5356,5368,5375,5381,5395,5400,6749,6748,6747,6746,6745,6744,6743,6742,6741,6740,6739,6738,6737,6735,6734,6733,6732,6731,6730,6729,6728,6727,6726" gallerywidth="100%" width="210" height="180" margin="15px 15px 0px 0px" color="#ffffff" background="#b6d543" opacity="0.7" padding="20px" onclick="link_image" custom_links_target="_self" retina="" thumbtitle=" " thumbdesc=" "][/vc_tab][vc_tab title="Bideoak" tab_id="1439202447775-4-0"][vc_row_inner][vc_column_inner width="1/2"][vc_video link="https://vimeo.com/134929130"][vc_video link="https://vimeo.com/134248493"][vc_video link="https://vimeo.com/134944423"][vc_video link="https://vimeo.com/134944200"][vc_video link="https://vimeo.com/134943975"][vc_video link="https://vimeo.com/134942546"][vc_video link="https://vimeo.com/134941009"][vc_video link="https://vimeo.com/134938990"][vc_video link="https://vimeo.com/134940068"][vc_video link="https://vimeo.com/134943406"][/vc_column_inner][vc_column_inner width="1/2"][vc_video link="https://vimeo.com/134939725"][vc_video link="https://vimeo.com/134381816"][vc_video link="https://vimeo.com/134278844"][vc_video link="https://vimeo.com/134254402"][vc_video link="https://vimeo.com/134831534"][vc_video link="https://vimeo.com/134350018"][vc_video link="https://vimeo.com/134350593"][vc_video link="https://vimeo.com/134589976"][vc_video link="https://vimeo.com/132306137"][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tab][vc_tab title="Egitaraua" tab_id="1428995875191-2-7"][vc_column_text]Uztailak 22 (asteazkena) JAZZ BAND BALL Kursaaleko Terrazak eta Zurriolako Hondartza. Sarrera doan AGERTOKI BERDEA. 20:30 Jamie Cullum (DJ) Jamie Cullum (DJ) 21:30 Earth, Wind & Fire Experience feat. Al McKay All Stars Al McKay (gitarra), Luis González Abreu (tronpeta), Omar Peralta (tronpeta), Justin Kirk (tronboia), Ed Wynne (saxoa), Devere Duckett (ahotsa), Tim Owens (ahotsa), Claude Woods (ahotsa), Ben Dowling (teklatua), Dean Gant (teklatua), Freddie Flewelen (baxua), Aaron Haggerty (bateria), David Leach (perkusioa) 24:30 Jimmy Cliff Jimmy Cliff (ahotsa, gitarra), Basil Shirley (bateria), Stephen Depass (baxua), Locksley Dixon (gitarra), Ottey Lewis (teklatuak), Christopher McDonald (teklatuak), Marcus Boothe (saxoa), Dwight Richards (tronpeta, ahotsa), Tammi T (koruak) FRIGO GUNEA. 19:00 Euskadiko Ikasleen Jazz Orkestra (EIJO) Josetxo Silguero, Iñigo Ibaibarriaga (Arte- eta musika-zuzendaritza), Ángel Ugarteburu (Koordinazio teknikoa) , Eolo Andino, Martin Gabiria, Xabier Oruesagasti, Beñat Álvarez, Julen Oruesagasti, Aitor Otegi (saxoak), Jon Viejo, Iñigo Ocón, Nicolás Andino, Jone Erzilla, Xabier Rodríguez (tronpetak), Eneko Urrestarazu, Beñat Etxabe, Alaitz Almorza, Iker Figueroa (tronboiak), David Cid, David Juárez (pianoa), Ramón García de la Mata, Ander Solabarrieta (gitarra), Aitor Moreno (kontrabaxua/baxu elektrikoa), Dámaso Escauriaza, Aitor Bravo (bateria). 23:00 The Cookers (Billy Harper, Eddie Henderson, Donald Harrison, David Weiss, Danny Grissett, Cecil McBee, Billy Hart) Billy Harper (saxo tenorra), Eddie Henderson (tronpeta), Donald Harrison (saxo altua), David Weiss (tronpeta), Danny Grissett (pianoa), Cecil McBee (baxua), Billy Hart (bateria) HEINEKEN TERRAZA. 19:00 Carla Cook Carla Cook (ahotsa), Albert Bover (pianoa), Ignasi González (kontrabaxua), Jo Krause (bateria) 23:00 Ray Gelato & Claire Martin: A Swinging Affair Ray Gelato (saxoa, ahotsa), Claire Martin (ahotsa), Seb De Krom (bateria), Dave Newton (pianoa), Dave Whitford (baxua) COCA-COLA GUNEA 19:00 Zanmari Baré Zanmari Baré (ahotsa, kayanm), Mikaël Talpot (bob, sati), Willy Paitre (roulèr), Serge Parbatia (piker), Laurent Dalleau (kongak), Stéphane Gaze (kayanm) 23:00 The Soul MessengersÇSantiago Fernández (tronpeta), Josu Salegui (saxoa), Antonio Tercero (tronboia), Carla Sevilla (ahotsa), Kassandra Charalampi (ahotsa), Aarón Castrillo (bateria), David Ruiz (baxua), Víctor Antón (gitarra), Javier Bello (pianoa, teklatuak)   Uztailak 23 (osteguna) KURSAALEKO AUDITORIOA – KUTXABANK. 18:30. 30€ Jamie Cullum (solo) Jamie Cullum (pianoa, ahotsa) TRINITATE PLAZA. 21:00. 30€ Sílvia Pérez Cruz Sílvia Pérez Cruz (ahotsa), Elena Rey (biolina), Carlos Montfort (biolina), Anna Aldomà (biola), Joan Antoni Pich (txeloa), Miquel Àngel Cordero (kontrabaxua) Zaz Isabelle Geffroy (ahotsa), Guillaume Juhel (gitarra), Edouard Algayon (gitarra, ahotsa), Yoann Schmidt (bateria), Thierry Faure (pianoa, eskusoinua, zuzendaritza musikala), Ilan Abou (kontrabaxua, zuzendaritza musikala), Claude Egea (tronpeta), Guillaume Poncelet (tronpeta, teklatua), Denis Leloup (tronboia), Eric Seva (saxoa, ahotsa), Frederic Couderc (saxoa, klarinetea, flauta), Jean Marc Reyno (koruaren nagusia), Manu Vince (korua), Greg (korua), Fabrice (korua) VICTORIA EUGENIA ANTZOKIA – SKODA. 24:00. 10€ Donostia 2016ko Europako Kultur Hiriburuarekin ekoizkidetzan PUNKT Donostian 1 Concert: Erik Honoré “Heliographs” (featuring Nils Petter Molvaer, Eivind Aarset, Ingar Zach) Erik Honoré (live sampling), Nils Petter Molvaer (tronpeta), Eivind Aarset (gitarra), Ingar Zach (bateria) Live Remix: Arve Henriksen, Jan Bang, Suso Saiz Arve Henriksen (tronpeta), Jan Bang (live sampling), Suso Saiz (gitarra) SAN TELMO MUSEOA – SKODA  24:00. SARRERA DOAN San Telmoko gauak: Zanmari Baré Zanmari Baré (ahotsa, kayanm), Mikaël Talpot (bob, sati), Willy Paitre (roulèr), Serge Parbatia (piker), Laurent Dalleau (kongak), Stéphane Gaze (kayanm) AGERTOKI BERDEA 21:30 Neuman Paco Román (ahotsa, gitarra), David Manzullo (baxua), Pablo Pérez (gitarra), Sergio Bernal (bateria) 24:30 Gregory Porter Gregory Porter (ahotsa), Chip Crawford (pianoa), Emanuel Harrold (bateria), Jahnal Nichols (baxua), Yohsuke Satoh (saxoa) FRIGO GUNEA. SARRERA DOAN 19:00 Ray Gelato & Claire Martin: A Swinging Affair Ray Gelato (saxoa, ahotsa), Claire Martin (ahotsa), Seb De Krom (bateria), Dave Newton (pianoa), Dave Whitford (baxua) 23:00 Carla Cook Carla Cook (ahotsa), Albert Bover (pianoa), Ignasi González (kontrabaxua), Jo Krause (bateria) HEINEKEN TERRAZA. SARRERA DOAN 19:00 Onna Marun Arturo Valero (baxua), Aarón Castrillo (bateria), Juan Sebastián Vázquez (pianoa), Bruno Valle (tronboia), Laurent Robino (saxo altua, saxo sopranoa) 23:00 Paul San Martín & Romain Gratalon Paul San Martín (pianoa, ahotsa), Romain Gratalon (bateria) COCA-COLA LIGHT GUNEA. SARRERA DOAN 19:00 Maldataskull Jorge Castañeda (pianoa), Darío Guibert (baxua), César de Frías (bateria) 23:00 Totem Trio Kike Lafuente (baxua), Aritza Castro (bateria), Juan Sebastián Vázquez (pianoa) NAUTICOOL. SARRERA DOAN 17:00 Makala, Bidaurreta & Barzaga 18:30 Joseba Martín "La Jungla Sonora" 20:00 The Cisco Kids 21:30 DJ Vaga 23:00 + 24:30 Enric Domenech   Uztailak 24 (ostirala) KURSAAL AUDITORIOA – KUTXABANK. 18:30. 18€ Benny Golson Quartet Benny Golson (saxo tenorra), Joan Monne (pianoa), Ignasi González (kontrabaxua), Jo Krause (bateria) TRINITATE PLAZA. 21:00. 35€ Andrzej Olejniczak–Iñaki Salvador Quartet feat. Maciej Fortuna (Donostia 2016ko Europako Kultur Hiriburuarekin ekoizkidetzan) Andrzej Olejniczak (saxoak), Iñaki Salvador (pianoa, zuzendaritza musikala), Maciej Fortuna (tronpeta, fliskornoa), Gonzalo Tejada (kontrabaxua), Borja Barrueta (bateria) Jamie Cullum (Big Band) Jamie Cullum (pianoa, ahotsa, gitarra, harmonika), Barnaby Dickinson (tronboia), Benjamin Castle (saxoa), Loz Garratt (baxua, ahotsa), Brad Webb (bateria, ahotsa), Nichol Thomson (tronboia), Thomas Rees Roberts (tronpeta), Thomas Walsh (tronpeta), George Hogg (tronpeta), James Allsopp (saxoa), Michael Lesirge (saxoa) VICTORIA EUGENIA ANTZOKIA – SKODA. 24:00. 10€ Donostia 2016ko Europako Kultur Hiriburuarekin ekoizkidetzan PUNKT Donostian 2 Concert: Josetxo Silguero & Pierre Jodlowsky: Rayuela Jazz Project Josetxo Silguero (saxoak), Pierre Jodlowsky (laptop, elektronika, baxua), Javier Larreina (errezitatzailea, agertoki-espazioa), César Barrio (action painting) Live Remix: Sidsel Endresen, Jan Bang, Erik Honoré Sidsel Endresen (ahotsa), Jan Bang (live sampling), Erik Honoré (live sampling) SAN TELMO MUSEOA – SKODA. 24:00. SARRERA DOAN San Telmoko gauak: Julia Biel Julia Biel (ahotsa, pianoa, gitarra), Idris Rahman (baxua), Saleem Raman (bateria) AGERTOKI BERDEA 21:30 LoneLady Julie Campbell (ahotsa), Gareth Smith (gitarra), Tom Long (baxua, teklatuak), Liam Stewart (bateria) 24:30 KAKKMADDAFAKKA Axel Vindenes (ahotsa, gitarra), Stian Saevig (ahotsa, baxua), Pal Vindenes (ahotsa, gitarra), Kristoffer Van Der Pas (bateria), Lars Helmik Raaheim-Olsen (perkusioa, koruak), Sebastian Emin (teklatuak) FRIGO GUNEA. SARRERA DOAN 19:00 Charles McPherson Quartet Charles McPherson (saxo altua), Bruce Barth (pianoa), Jeremy Brown (kontrabaxua), Stephen Keogh (bateria) 23:00 Azar Lawrence Quartet Azar Lawrence (saxo tenorra, saxo sopranoa), Benito González (pianoa), Essiet Essiet (baxua), Brandon Lewis (bateria) HEINEKEN TERRAZA. SARRERA DOAN 19:00 Lara Vizuete Lara Vizuete (ahotsa), Mikel Núñez (pianoa), Víctor Antón (gitarra), Arturo Valero (baxua), Unai Olabarri (bateria) 23:00 Orbital Daniel Pozo (baxua), César de Frías (bateria), Mikel Núñez (pianoa), Víctor Antón (gitarra), Laurent Robino (saxo altua) COCA-COLA GUNEA. DOAN 19:00 Elkano Browning Cream: Uh Eh Franck Mantegari (bateria, perkusioa), Dave Wilkinson (gitarra, ahotsa), Mikel Azpiroz (Hammond B3 organoa, sintetizadoreak) 23:00 Sky Beats Lidia Insausti (ahotsa), Sergio Villar (gitarra), Manu Gestido (baxua), Gustavo González (bateria) NAUTICOOL. SARRERA DOAN 17:00 + 18:30 El Especialista 20:00 Miguel A. Sutil "Enlace Funk" 21:30 DJ Vaga 23:00 + 24:30 Reimy & Oleaktiff   Uztailak 25 (larunbata) CLUB VICTORIA EUGENIA. 12:00. Sarrera doan aretoa bete arte Jam Session “Cuadernos de Jazz-en 25. urteurrena” Azar Lawrence, Charles McPherson, Mikel Andueza, Andrzej Olejniczak (saxoa), Maciej Fortuna(tronpeta), Benito González, Bruce Barth (pianoa), Essiet Essiet, Jeremy Brown (baxua), Brandon Lewis, Stephen Keogh (bateria) KURSAALEKO AUDITORIOA – KUTXABANK. 18:30. 18€ The Bad Plus Joshua Redman Reid Anderson (baxua), Ethan Iverson (pianoa), David King (bateria), Joshua Redman (saxoa) TRINITATE PLAZA. 21:00. 25€ The New Standard Trio (Jamie Saft, Steve Swallow, Bobby Previte) Jamie Saft (pianoa, teklatuak), Steve Swallow (baxua), Bobby Previte (bateria) Dee Dee Bridgewater / Irvin Mayfield with The New Orleans 7 Dee Dee Bridgewater (ahotsa), Irvin Mayfield (tronpeta, ahotsa), Michael Watson (tronboia, ahotsa), Ricardo Pascal (saxo tenorra), Jasen Weaver (baxua), Victor Atkins (pianoa), Adonis Rose (bateria) VICTORIA EUGENIA ANTZOKIA – SKODA. 24:00. 20€ Donostia 2016ko Europako Kultur Hiriburuarekin ekoizkidetzan PUNKT Donostian 3 Concert: Sly & Robbie meets Nils Petter Molvaer feat. Eivind Aarset, Vladislav Delay Sly Dunbar (bateria), Robbie Shakespeare (baxua), Nils Petter Molvaer (tronpeta), Eivind Aarset (gitarra), Vladislav Delay (live sampling, teklatuak) Live Remix: Mungolian Jet Set (Knut Sævik, Pål Nyhus) featuring Erland Dahlen, Jan Bang Pål Nyhus (platerak), Knut Sævik (elektronika), Erland Dahlen (perkusioa), Jan Bang (live sampling) SAN TELMO MUSEOA – SKODA. 24:00. SARRERA DOAN San Telmoko gauak: Gonzalo Tejada Quartet: Norma Jeane Baker Gonzalo Tejada (moldaketak, orkestrazioa, kontrabaxua), Mikel Andueza (klarinetea, saxo sopranoa, saxo altoa, saxo tenorra), Roger Mas (pianoa), Carlos Falanga (bateria) AGERTOKI BERDEA 21:30 Bullet Proof Lovers Kurt Baker (ahotsa), Gonzalo Ibáñez (baxua), Luiyi Costa (gitarra, koruak), Juan Irazu (gitarra, koruak), Joseba Arza (bateria) 24:30 Lee Fields & The Expressions Lee Fields (ahotsa), Toby Pazner (teklatuak), Vincent John (gitarra), Evan Pazner (bateria), Benjamin Trokan (baxua), Jason Colby (tronpeta), Michael Buckley (saxoa) FRIGO GUNEA. SARRERA DOAN 19:00 Didier Datcharry Trio Didier Datcharry (pianoa), Marie-Hélène Gastinel (bateria), Jean-Xavier Herman (kontrabaxua) 23:00 Iguana Daniel Juárez (saxo tenorea), Víctor Vega (tronpeta), Arturo Valero (kontrabaxua), Daniel Pozo (baxu elektrikoa), Mikel Núñez (pianoa), César De Frías (bateria), Félix Oviedo (bateria, perkusioak) HEINEKEN TERRAZA. SARRERA DOAN 19:00 O Meu Prazol Naomi Higuchi (ahotsa), Teresa Serrano (baxu elektrikoa), Roberto Gómez (tronpeta), Milton Rodríguez (gitarra), Félix Oviedo (bateria), Mariano Hurtado (kontrabaxua) 23:00 Elkano Browning Cream: Uh Eh Franck Mantegari (bateria, perkusioa), Dave Wilkinson (gitarra, ahotsa), Mikel Azpiroz (Hammond B3 organoa, sintetizadoreak) COCA-COLA GUNEA. SARRERA DOAN 19:00 Vineyard Birds Lara Vizuete (ahotsa), Ennio Pinillos (saxo altua), Juan Sebastián Vázquez (pianoa), Jorge Torres (gitarra), Jesús Caparrós (baxua), Manuel García Romero (baxua), César De Frías (bateria) 23:00 Sky Beats Lidia Insausti (ahotsa), Sergio Villar (gitarra), Manu Gestido (baxua), Gustavo González (bateria) NAUTICOOL. SARRERA DOAN 17:00 + 18:30 + 20:00 Pushin Wood Soundsystem 21:30 Miguel A. Sutil "Enlace Funk" 23:00 + 24:30 Miguelito Superstar "Nación Funk"   Uztailak 26 (igandea) KURSAALEKO AUDITORIOA – KUTXABANK. 17:30. 45€ John Zorn, Bill Laswell, Dave Lombardo: Bladerunner Trio John Zorn (saxoa), Bill Laswell (baxua), Dave Lombardo (bateria) VICTORIA EUGENIA ANTZOKIA – SKODA. 17:30. 5€ Iñaki Salvador-Alexis Delgado: Johann Sebastian Jazz Iñaki Salvador (pianoa), Alexis Delgado (pianoa) TRINITATE PLAZA. 20:00. 30€ Andrea Motis & Joan Chamorro Group Andrea Motis (ahotsa, tronpeta, saxoa), Joan Chamorro (kontrabaxua, saxoa, ahotsa), Ignasi Terraza (pianoa, teklatua), Josep Traver (gitarra), Esteve Pi (bateria) Melody Gardot Melody Gardot (ahotsa, pianoa, gitarra), Charles Staab (bateria, ahotsa), Mitchell Long (gitarra, ahotsa), Irwin Hall (saxoa), Edwin Livingstone (baxua), Devin Greenwood (teklatuak), James Casey (saxo baritonoa), Shareef Clayton (tronpeta) SAN TELMO MUSEOA – SKODA. 23:00. SARRERA DOAN San Telmoko gauak: Arve Henriksen/Trio Mediaeval Arve Henriksen (tronpeta, ahotsa), Anna Maria Friman (ahotsa), Linn Andrea Fuglseth (ahotsa), Berit Opheim (ahotsa) BOULEVARDEKO KIOSKOA. 18:00. SARRERA DOAN Orkest Eigen Hulp FRIGO GUNEA. SARRERA DOAN 18:00 Charles McPherson Quartet Charles McPherson (saxo altua), Bruce Barth (pianoa), Jeremy Brown (kontrabaxua), Stephen Keogh (bateria) 22:30 Azar Lawrence Quartet Azar Lawrence (saxo tenorra, saxo sopranoa), Benito González (pianoa), Essiet Essiet (baxua), Brandon Lewis (bateria) HEINEKEN TERRAZA. SARRERA DOAN 18:00 Bengalifère Trio Matthieu Lebrun (saxo sopraninoa, saxo altua, saxo tenorra), Jordi Cassagne (kontrabaxua), Julen Achiary (bateria, perkusioa, ahotsa) 22:30 Reunion Big Band Diego Aragón (tronpeta), Santiago Fernández (tronpeta), Víctor Vega (tronpeta), Pedro Núñez (tronpeta), Bruno Valle (tronboia), Antonio Tercero (tronboia), Jordi Arcusa (tronboia), Immanol Iribarren (tronboia), Laurent Robino (saxo altua), Daniel Juárez (saxo altua), Víctor Moreno (saxo tenorra), Noel Sacristán (saxo tenorra), Pau Torres (saxo baritonoa), Arturo Valero (kontrabaxua), Daniel Pozo (baxua), Mikel Núñez (pianoa), César de Frías (bateria), Milton Rodríguez (gitarra), Nerea Quincoces (perkusioa), Alejandro Fernández (perkusioa), Kassandra Charalampi (ahotsa), Lara Vizuete (ahotsa), Naomi Higuchi (ahotsa) COCA-COLA GUNEA. SARRERA DOAN 18:00 Dynamic Trio Alfredo “Fredi” Peláez (Hammond organoa, sintetizadoreak), Mikel Romero (gitarra, teremina), Juan Manuel  Urriza “Boli” (bateria) 21:00 Unity Juan Luis Castaño (bateria), Gorka Iraundegui (organoa), Miguel Salvador (gitarra), Roberto Nieva (saxoa) NAUTICOOL. SARRERA DOAN Soul Sunday 17:00 Alex Subinas 18:30 Zigor Akixo 20:00 Luis Beltza 21:30 Igu Allnighter 23:00 Alex Subinas & Luis Beltza 24:30 Igu Allnighter & Zigor Akixo[/vc_column_text][/vc_tab][vc_tab title="Kartela" tab_id="1429000923072-3-0"][vc_single_image image="5330" border_color="grey" img_link_target="_self" img_size="418x600" img_link_large=""][/vc_tab][/vc_tabs][/vc_column][/vc_row] [post_title] => 50 edizioa 2015 [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => 50-edizioa-2015 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2017-03-02 11:32:26 [post_modified_gmt] => 2017-03-02 10:32:26 [post_content_filtered] => [post_parent] => 2416 [guid] => http://heinekenjazzaldia.eus/?page_id=5321 [menu_order] => 0 [post_type] => page [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [queried_object_id] => 5321 [request] => SELECT wp_posts.* FROM wp_posts JOIN wp_icl_translations t ON wp_posts.ID = t.element_id AND t.element_type IN ('post_post','post_page','post_event','post_artist') JOIN wp_icl_languages l ON t.language_code=l.code AND l.active=1 WHERE 1=1 AND (wp_posts.ID = '5321') AND wp_posts.post_type = 'page' AND t.language_code='eu' ORDER BY wp_posts.post_date DESC [posts] => Array ( [0] => WP_Post Object ( [ID] => 5321 [post_author] => 3 [post_date] => 2015-08-10 11:48:46 [post_date_gmt] => 2015-08-10 09:48:46 [post_content] => [vc_row][vc_column width="1/1"][vc_tabs interval="0"][vc_tab title="Kronika" tab_id="1428995656-1-21"][vc_column_text]

Publikoaren erantzun masiboa, 124.000 pertsona baino gehiago programatutako ehundik gorako emanaldietan, eta maila artistiko bikaina komunikabideen onespenarekin

50 Heineken Jazzaldia, Donostiako Jazzaldiko 50.edizioan, erabateko arrakasta izan zen maila artistiko zein publikoaren erantzunaren aldetik. Uztailaren 22a eta 26a bitartean, 124.000 pertsona baino gehiago gerturatu ziren 17 agertokietan programatutako emanaldietara, horien %80a doakoak. Nahiz eta euria bi egunetan izan, jaialdiko eszenatoki ezberdinetan jendetza izan zen, Trinitate Plazako sarrerak agortu eta Zurriolako hondartzako Agertoki Berdea eta Kursaaleko Terrazetan giro bikaina sortu zen.

Artistek esperotakoa baino gehiago eman zuten. Jamie Cullumek aipamen berezia merezi zuen bere hiru agerraldiengatik: Agertoki Berdean DJ gisa, Kursaal Auditorioan bakarlari moduan -pianoa, gitarra eta ahotsa erabiliz-, eta Urgull ingururaino jendez gainezka zegoen Trinitate Plazan, big band baten buru. Publikoak sutsuki gozatu zuen britainiar artistaren jeinutasunaz eta jendearekin konektatzeko duen gaitasunaz.

Trinitate Plazan aritu ziren emakume abeslari guztiek audientzia liluratu zuten, bakoitzak bere estiloan: Sílvia Pérez Cruzek mediterranear sentsibilitatearekin; Zazek bere jazz manouche estilo dibertigarriarekin eta chanson frantsesa erakargarriarekin; Dee Dee Bridgewater bere ahots zoragarriarekin oholtza menperatuz; Melody Gardot sofistikatuak banda itzelaren babesarekin eta Andrea Motis gazteak, abeslari izateaz gain, saxofoia eta tronpeta jotzeko ahalmena erakutsiz.

50 urte bete zituen jaialdi honen sorburua den Trinitate Plaza kuttuneko programazioak, bi emanaldi gogoangarri eskaini zituen: Andrzej Olejniczak eta Iñaki Salvador buru zituen boskotearen emanaldia, Donostia 2016 Europako Kultur Hiriburutzaren baitan kokatua, eta The New Standard Triorena, elkarrekin edo bakarka, aurretik ibilbide luzea duten egungo jazzaren hiru maisuek osatua.

Ohikoa denez, Kursaal Auditorioak Jamie Cullumen soloaz gain, lehen lerroko kontzertuak eskaini zituen. Gaztetan John Coltranekin batera entseatzen zuen Benny Golson saxofonistak, soila baina zuhurtasunez beteriko agerpena egin zuen, eta hurrengo egunean hunkiturik eta atsegin handiz Donostiako Jazzaldia Saria jaso zuen. The Bad Plus hirukoteak, adierazpen bide berriak bilatzeko arduragatik ezaguna, azken bi hamarkadetako saxofonista nabarmenetarikoa den Joshua Redmanekin batu eta emaitza aparteko kontzertua izan zen. Bi urteren ostean, eta Masada Marathon historikoaren ondoren, John Zorn Donostiara itzuli zen eta Bill Laswell baxu-jotzaile eta Dave Lombardo bateria-jotzailearekin batera, izugarrizko soinu esperientzia sortu zuen.

Victoria Eugenia Antzokiko proposamena oso interesgarria izan zen. Norvegiako Kristiansand hirian ospatzen den PUNKT jaialdia Donostiara hurbiltzeko asmoarekin, eta PUNKT Donostian izenburupean, hiru emanaldi programatu ziren. PUNKT-en esentzia, Jan Bang eta Erik Honorék sortua, ohiko musika tresnak erabiliz emandako kontzertu baten ondoren, artista ezberdinek horren nahasketa egitean du bere funtsa. Heineken Jazzaldiak eta Donostia 2016 Europako Kultur Hiriburuaren elkarrekin ekoiztutako esperimentu honetan, Bang eta Honoréz gain, Eivind Aarset, Arve Henriksen, Nils Petter Molvaer, Sly & Robbie, Josetxo Silguero, Sidsel Endresen, Suso Saiz edo Mungolian Jet Set artistek parte hartu zuten, entzuleen zirrara sortuz.

Victoria Eugenia Antzokia guztiz bete zen, Iñaki Salvador eta Alexis Delgado piano-joleen Bach eta jazzaren arteko hurbilketaz gozatzeko.

Agertoki Berdeak sorreratik ezarri zitzaizkion helburuak bete zituen: amaigabeko festa izatea. Hasiera ona izan zuen: lehenbizikoz, Jamie Cullum DJ gisa aritu zen jendearen aurrean; Earth, Wind & Fire Experiencek aurrekoak hasitako parranda luzatu zuten, eta reggaeren sortzaileetakoa den Jimmy Cliffek gauari itxiera eman zion. Gainerako egunetan jazza, indie-a edo power pop-a txandakatu ziren, Gregory Porter, Lee Fields & The Expressions, Neuman, LoneLady, KAKKMADDAFAKKA eta Bullet Proof Lovers donostiarren eskutik, hurrenez hurren. Azken hauek besteen mailako arrakasta lortzera iritsi ziren eta euren ibilbide internazional geldiezina argi geratu zen.

San Telmoko gauak oso proposamen erakargarriak aurkeztu zituen, bata bestearengandik oso desberdinak gainera: Zanmari Baré eta Indikoko Reunión irlako kantu exotikoen lilura; Julia Biel, deskubritu beharreko abeslari eta piano jolearen lan bikaina; euskal jazzaren adierazle den Gonzalo Tejada baxu jotzaile donostiarrak Norma Jean Baker edota Marilyn Monroeri egindako omenaldia; Arve Henrikssen tronpeta jolearen soinua eta Trio Mediaevaleko emakumeen ahotsek bat eginik, europar musika eta geografian zehar eginiko bidaia.

Bere 50.urteurrenean, jaialdiak Cuadernos de Jazz jazzaren hedapenerako ezinbestekoa izan den aldizkariaren 25 urteak ospatu behar zituen: Azar Lawrence eta Charles McPhersonen laukoteek jam session bikaina eskaini zuten, Andrzej Olejniczak, Maciej Fortuna eta Mikel Anduezak ere parte hartu zutelarik.

Kursaaleko terrazak (Frigo, Heineken, Coca-Cola) festa jarraia izan ziren jaialdiaren bost egunetan zehar, proposamen ezberdinetaz gozatzeko aukera izan zelarik: The Cookers, Ray Gelato & Claire Martin eta Carla Cook bezalako nazioarteko artistek, bertako hogei bat talderekin batera aritu ziren.

Hiru urtez jarraian antolatutako ume eta familientzako Txikijazzak erabateko arrakasta lortu zuen. Jaialdiak belaunaldi berrietara iristeko asmoarekin egindako apustua, haur eta gurasoen parte hartzearekin babestua izan zen. Ekitaldi dibertigarri ezberdinekin batera, haurrek lehen aldiz jazz doinuak entzuteko aukera izan zuten, eurentzat egokituak izan ziren kontzertuen bitartez. Aipatzekoa da, Ray Gelato, Carla Cook eta Andrea Motisek Joan Chamorrorekin batera eskainitako kontzertuak. Aurrera pausua izan zuten publikoaren etorrerari dagokionez, 7.100 lagunek ongi pasatu zuten programatutako jarduera ezberdinekin.

Berrogeita hamargarren urteurrenaren ospakizunerako, abuztuaren 16ra arte ikusgai egon zen Round Midnight 50 Jazzaldia erakusketa San Telmo Museoan antolatua eta TVE eta ETBk emititu zuten #jazzaldia50 dokumentala egin zen, TVE katearen webgunean oraindik ikusi daitekeena.

Bitxia da Donostiako Jazzaldiarekin gertatzen dena, 50 urte egin zituenean, inoiz baino gazteagoa mantentzen zen eta jazz garaikidearen historiako orrialde loriatsuak betetzeko grinarekin jarraitzen zuen. Poloniako jazzak presentzia handia izango du zalantzarik gabe 51. edizioan, Donostiak 2016ko europear hiriburutza kulturala partekatzen baitu Wroclaw hiriarekin. Beraz, eta poloniarrek esaten duten bezala,  “Sto lat! (100 urtez bizi dadila!)”

[/vc_column_text][/vc_tab][vc_tab title="Galeria" tab_id="1428995656-2-17"][cq_vc_dagallery images="5356,5368,5375,5381,5395,5400,6749,6748,6747,6746,6745,6744,6743,6742,6741,6740,6739,6738,6737,6735,6734,6733,6732,6731,6730,6729,6728,6727,6726" gallerywidth="100%" width="210" height="180" margin="15px 15px 0px 0px" color="#ffffff" background="#b6d543" opacity="0.7" padding="20px" onclick="link_image" custom_links_target="_self" retina="" thumbtitle=" " thumbdesc=" "][/vc_tab][vc_tab title="Bideoak" tab_id="1439202447775-4-0"][vc_row_inner][vc_column_inner width="1/2"][vc_video link="https://vimeo.com/134929130"][vc_video link="https://vimeo.com/134248493"][vc_video link="https://vimeo.com/134944423"][vc_video link="https://vimeo.com/134944200"][vc_video link="https://vimeo.com/134943975"][vc_video link="https://vimeo.com/134942546"][vc_video link="https://vimeo.com/134941009"][vc_video link="https://vimeo.com/134938990"][vc_video link="https://vimeo.com/134940068"][vc_video link="https://vimeo.com/134943406"][/vc_column_inner][vc_column_inner width="1/2"][vc_video link="https://vimeo.com/134939725"][vc_video link="https://vimeo.com/134381816"][vc_video link="https://vimeo.com/134278844"][vc_video link="https://vimeo.com/134254402"][vc_video link="https://vimeo.com/134831534"][vc_video link="https://vimeo.com/134350018"][vc_video link="https://vimeo.com/134350593"][vc_video link="https://vimeo.com/134589976"][vc_video link="https://vimeo.com/132306137"][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tab][vc_tab title="Egitaraua" tab_id="1428995875191-2-7"][vc_column_text]Uztailak 22 (asteazkena) JAZZ BAND BALL Kursaaleko Terrazak eta Zurriolako Hondartza. Sarrera doan AGERTOKI BERDEA. 20:30 Jamie Cullum (DJ) Jamie Cullum (DJ) 21:30 Earth, Wind & Fire Experience feat. Al McKay All Stars Al McKay (gitarra), Luis González Abreu (tronpeta), Omar Peralta (tronpeta), Justin Kirk (tronboia), Ed Wynne (saxoa), Devere Duckett (ahotsa), Tim Owens (ahotsa), Claude Woods (ahotsa), Ben Dowling (teklatua), Dean Gant (teklatua), Freddie Flewelen (baxua), Aaron Haggerty (bateria), David Leach (perkusioa) 24:30 Jimmy Cliff Jimmy Cliff (ahotsa, gitarra), Basil Shirley (bateria), Stephen Depass (baxua), Locksley Dixon (gitarra), Ottey Lewis (teklatuak), Christopher McDonald (teklatuak), Marcus Boothe (saxoa), Dwight Richards (tronpeta, ahotsa), Tammi T (koruak) FRIGO GUNEA. 19:00 Euskadiko Ikasleen Jazz Orkestra (EIJO) Josetxo Silguero, Iñigo Ibaibarriaga (Arte- eta musika-zuzendaritza), Ángel Ugarteburu (Koordinazio teknikoa) , Eolo Andino, Martin Gabiria, Xabier Oruesagasti, Beñat Álvarez, Julen Oruesagasti, Aitor Otegi (saxoak), Jon Viejo, Iñigo Ocón, Nicolás Andino, Jone Erzilla, Xabier Rodríguez (tronpetak), Eneko Urrestarazu, Beñat Etxabe, Alaitz Almorza, Iker Figueroa (tronboiak), David Cid, David Juárez (pianoa), Ramón García de la Mata, Ander Solabarrieta (gitarra), Aitor Moreno (kontrabaxua/baxu elektrikoa), Dámaso Escauriaza, Aitor Bravo (bateria). 23:00 The Cookers (Billy Harper, Eddie Henderson, Donald Harrison, David Weiss, Danny Grissett, Cecil McBee, Billy Hart) Billy Harper (saxo tenorra), Eddie Henderson (tronpeta), Donald Harrison (saxo altua), David Weiss (tronpeta), Danny Grissett (pianoa), Cecil McBee (baxua), Billy Hart (bateria) HEINEKEN TERRAZA. 19:00 Carla Cook Carla Cook (ahotsa), Albert Bover (pianoa), Ignasi González (kontrabaxua), Jo Krause (bateria) 23:00 Ray Gelato & Claire Martin: A Swinging Affair Ray Gelato (saxoa, ahotsa), Claire Martin (ahotsa), Seb De Krom (bateria), Dave Newton (pianoa), Dave Whitford (baxua) COCA-COLA GUNEA 19:00 Zanmari Baré Zanmari Baré (ahotsa, kayanm), Mikaël Talpot (bob, sati), Willy Paitre (roulèr), Serge Parbatia (piker), Laurent Dalleau (kongak), Stéphane Gaze (kayanm) 23:00 The Soul MessengersÇSantiago Fernández (tronpeta), Josu Salegui (saxoa), Antonio Tercero (tronboia), Carla Sevilla (ahotsa), Kassandra Charalampi (ahotsa), Aarón Castrillo (bateria), David Ruiz (baxua), Víctor Antón (gitarra), Javier Bello (pianoa, teklatuak)   Uztailak 23 (osteguna) KURSAALEKO AUDITORIOA – KUTXABANK. 18:30. 30€ Jamie Cullum (solo) Jamie Cullum (pianoa, ahotsa) TRINITATE PLAZA. 21:00. 30€ Sílvia Pérez Cruz Sílvia Pérez Cruz (ahotsa), Elena Rey (biolina), Carlos Montfort (biolina), Anna Aldomà (biola), Joan Antoni Pich (txeloa), Miquel Àngel Cordero (kontrabaxua) Zaz Isabelle Geffroy (ahotsa), Guillaume Juhel (gitarra), Edouard Algayon (gitarra, ahotsa), Yoann Schmidt (bateria), Thierry Faure (pianoa, eskusoinua, zuzendaritza musikala), Ilan Abou (kontrabaxua, zuzendaritza musikala), Claude Egea (tronpeta), Guillaume Poncelet (tronpeta, teklatua), Denis Leloup (tronboia), Eric Seva (saxoa, ahotsa), Frederic Couderc (saxoa, klarinetea, flauta), Jean Marc Reyno (koruaren nagusia), Manu Vince (korua), Greg (korua), Fabrice (korua) VICTORIA EUGENIA ANTZOKIA – SKODA. 24:00. 10€ Donostia 2016ko Europako Kultur Hiriburuarekin ekoizkidetzan PUNKT Donostian 1 Concert: Erik Honoré “Heliographs” (featuring Nils Petter Molvaer, Eivind Aarset, Ingar Zach) Erik Honoré (live sampling), Nils Petter Molvaer (tronpeta), Eivind Aarset (gitarra), Ingar Zach (bateria) Live Remix: Arve Henriksen, Jan Bang, Suso Saiz Arve Henriksen (tronpeta), Jan Bang (live sampling), Suso Saiz (gitarra) SAN TELMO MUSEOA – SKODA  24:00. SARRERA DOAN San Telmoko gauak: Zanmari Baré Zanmari Baré (ahotsa, kayanm), Mikaël Talpot (bob, sati), Willy Paitre (roulèr), Serge Parbatia (piker), Laurent Dalleau (kongak), Stéphane Gaze (kayanm) AGERTOKI BERDEA 21:30 Neuman Paco Román (ahotsa, gitarra), David Manzullo (baxua), Pablo Pérez (gitarra), Sergio Bernal (bateria) 24:30 Gregory Porter Gregory Porter (ahotsa), Chip Crawford (pianoa), Emanuel Harrold (bateria), Jahnal Nichols (baxua), Yohsuke Satoh (saxoa) FRIGO GUNEA. SARRERA DOAN 19:00 Ray Gelato & Claire Martin: A Swinging Affair Ray Gelato (saxoa, ahotsa), Claire Martin (ahotsa), Seb De Krom (bateria), Dave Newton (pianoa), Dave Whitford (baxua) 23:00 Carla Cook Carla Cook (ahotsa), Albert Bover (pianoa), Ignasi González (kontrabaxua), Jo Krause (bateria) HEINEKEN TERRAZA. SARRERA DOAN 19:00 Onna Marun Arturo Valero (baxua), Aarón Castrillo (bateria), Juan Sebastián Vázquez (pianoa), Bruno Valle (tronboia), Laurent Robino (saxo altua, saxo sopranoa) 23:00 Paul San Martín & Romain Gratalon Paul San Martín (pianoa, ahotsa), Romain Gratalon (bateria) COCA-COLA LIGHT GUNEA. SARRERA DOAN 19:00 Maldataskull Jorge Castañeda (pianoa), Darío Guibert (baxua), César de Frías (bateria) 23:00 Totem Trio Kike Lafuente (baxua), Aritza Castro (bateria), Juan Sebastián Vázquez (pianoa) NAUTICOOL. SARRERA DOAN 17:00 Makala, Bidaurreta & Barzaga 18:30 Joseba Martín "La Jungla Sonora" 20:00 The Cisco Kids 21:30 DJ Vaga 23:00 + 24:30 Enric Domenech   Uztailak 24 (ostirala) KURSAAL AUDITORIOA – KUTXABANK. 18:30. 18€ Benny Golson Quartet Benny Golson (saxo tenorra), Joan Monne (pianoa), Ignasi González (kontrabaxua), Jo Krause (bateria) TRINITATE PLAZA. 21:00. 35€ Andrzej Olejniczak–Iñaki Salvador Quartet feat. Maciej Fortuna (Donostia 2016ko Europako Kultur Hiriburuarekin ekoizkidetzan) Andrzej Olejniczak (saxoak), Iñaki Salvador (pianoa, zuzendaritza musikala), Maciej Fortuna (tronpeta, fliskornoa), Gonzalo Tejada (kontrabaxua), Borja Barrueta (bateria) Jamie Cullum (Big Band) Jamie Cullum (pianoa, ahotsa, gitarra, harmonika), Barnaby Dickinson (tronboia), Benjamin Castle (saxoa), Loz Garratt (baxua, ahotsa), Brad Webb (bateria, ahotsa), Nichol Thomson (tronboia), Thomas Rees Roberts (tronpeta), Thomas Walsh (tronpeta), George Hogg (tronpeta), James Allsopp (saxoa), Michael Lesirge (saxoa) VICTORIA EUGENIA ANTZOKIA – SKODA. 24:00. 10€ Donostia 2016ko Europako Kultur Hiriburuarekin ekoizkidetzan PUNKT Donostian 2 Concert: Josetxo Silguero & Pierre Jodlowsky: Rayuela Jazz Project Josetxo Silguero (saxoak), Pierre Jodlowsky (laptop, elektronika, baxua), Javier Larreina (errezitatzailea, agertoki-espazioa), César Barrio (action painting) Live Remix: Sidsel Endresen, Jan Bang, Erik Honoré Sidsel Endresen (ahotsa), Jan Bang (live sampling), Erik Honoré (live sampling) SAN TELMO MUSEOA – SKODA. 24:00. SARRERA DOAN San Telmoko gauak: Julia Biel Julia Biel (ahotsa, pianoa, gitarra), Idris Rahman (baxua), Saleem Raman (bateria) AGERTOKI BERDEA 21:30 LoneLady Julie Campbell (ahotsa), Gareth Smith (gitarra), Tom Long (baxua, teklatuak), Liam Stewart (bateria) 24:30 KAKKMADDAFAKKA Axel Vindenes (ahotsa, gitarra), Stian Saevig (ahotsa, baxua), Pal Vindenes (ahotsa, gitarra), Kristoffer Van Der Pas (bateria), Lars Helmik Raaheim-Olsen (perkusioa, koruak), Sebastian Emin (teklatuak) FRIGO GUNEA. SARRERA DOAN 19:00 Charles McPherson Quartet Charles McPherson (saxo altua), Bruce Barth (pianoa), Jeremy Brown (kontrabaxua), Stephen Keogh (bateria) 23:00 Azar Lawrence Quartet Azar Lawrence (saxo tenorra, saxo sopranoa), Benito González (pianoa), Essiet Essiet (baxua), Brandon Lewis (bateria) HEINEKEN TERRAZA. SARRERA DOAN 19:00 Lara Vizuete Lara Vizuete (ahotsa), Mikel Núñez (pianoa), Víctor Antón (gitarra), Arturo Valero (baxua), Unai Olabarri (bateria) 23:00 Orbital Daniel Pozo (baxua), César de Frías (bateria), Mikel Núñez (pianoa), Víctor Antón (gitarra), Laurent Robino (saxo altua) COCA-COLA GUNEA. DOAN 19:00 Elkano Browning Cream: Uh Eh Franck Mantegari (bateria, perkusioa), Dave Wilkinson (gitarra, ahotsa), Mikel Azpiroz (Hammond B3 organoa, sintetizadoreak) 23:00 Sky Beats Lidia Insausti (ahotsa), Sergio Villar (gitarra), Manu Gestido (baxua), Gustavo González (bateria) NAUTICOOL. SARRERA DOAN 17:00 + 18:30 El Especialista 20:00 Miguel A. Sutil "Enlace Funk" 21:30 DJ Vaga 23:00 + 24:30 Reimy & Oleaktiff   Uztailak 25 (larunbata) CLUB VICTORIA EUGENIA. 12:00. Sarrera doan aretoa bete arte Jam Session “Cuadernos de Jazz-en 25. urteurrena” Azar Lawrence, Charles McPherson, Mikel Andueza, Andrzej Olejniczak (saxoa), Maciej Fortuna(tronpeta), Benito González, Bruce Barth (pianoa), Essiet Essiet, Jeremy Brown (baxua), Brandon Lewis, Stephen Keogh (bateria) KURSAALEKO AUDITORIOA – KUTXABANK. 18:30. 18€ The Bad Plus Joshua Redman Reid Anderson (baxua), Ethan Iverson (pianoa), David King (bateria), Joshua Redman (saxoa) TRINITATE PLAZA. 21:00. 25€ The New Standard Trio (Jamie Saft, Steve Swallow, Bobby Previte) Jamie Saft (pianoa, teklatuak), Steve Swallow (baxua), Bobby Previte (bateria) Dee Dee Bridgewater / Irvin Mayfield with The New Orleans 7 Dee Dee Bridgewater (ahotsa), Irvin Mayfield (tronpeta, ahotsa), Michael Watson (tronboia, ahotsa), Ricardo Pascal (saxo tenorra), Jasen Weaver (baxua), Victor Atkins (pianoa), Adonis Rose (bateria) VICTORIA EUGENIA ANTZOKIA – SKODA. 24:00. 20€ Donostia 2016ko Europako Kultur Hiriburuarekin ekoizkidetzan PUNKT Donostian 3 Concert: Sly & Robbie meets Nils Petter Molvaer feat. Eivind Aarset, Vladislav Delay Sly Dunbar (bateria), Robbie Shakespeare (baxua), Nils Petter Molvaer (tronpeta), Eivind Aarset (gitarra), Vladislav Delay (live sampling, teklatuak) Live Remix: Mungolian Jet Set (Knut Sævik, Pål Nyhus) featuring Erland Dahlen, Jan Bang Pål Nyhus (platerak), Knut Sævik (elektronika), Erland Dahlen (perkusioa), Jan Bang (live sampling) SAN TELMO MUSEOA – SKODA. 24:00. SARRERA DOAN San Telmoko gauak: Gonzalo Tejada Quartet: Norma Jeane Baker Gonzalo Tejada (moldaketak, orkestrazioa, kontrabaxua), Mikel Andueza (klarinetea, saxo sopranoa, saxo altoa, saxo tenorra), Roger Mas (pianoa), Carlos Falanga (bateria) AGERTOKI BERDEA 21:30 Bullet Proof Lovers Kurt Baker (ahotsa), Gonzalo Ibáñez (baxua), Luiyi Costa (gitarra, koruak), Juan Irazu (gitarra, koruak), Joseba Arza (bateria) 24:30 Lee Fields & The Expressions Lee Fields (ahotsa), Toby Pazner (teklatuak), Vincent John (gitarra), Evan Pazner (bateria), Benjamin Trokan (baxua), Jason Colby (tronpeta), Michael Buckley (saxoa) FRIGO GUNEA. SARRERA DOAN 19:00 Didier Datcharry Trio Didier Datcharry (pianoa), Marie-Hélène Gastinel (bateria), Jean-Xavier Herman (kontrabaxua) 23:00 Iguana Daniel Juárez (saxo tenorea), Víctor Vega (tronpeta), Arturo Valero (kontrabaxua), Daniel Pozo (baxu elektrikoa), Mikel Núñez (pianoa), César De Frías (bateria), Félix Oviedo (bateria, perkusioak) HEINEKEN TERRAZA. SARRERA DOAN 19:00 O Meu Prazol Naomi Higuchi (ahotsa), Teresa Serrano (baxu elektrikoa), Roberto Gómez (tronpeta), Milton Rodríguez (gitarra), Félix Oviedo (bateria), Mariano Hurtado (kontrabaxua) 23:00 Elkano Browning Cream: Uh Eh Franck Mantegari (bateria, perkusioa), Dave Wilkinson (gitarra, ahotsa), Mikel Azpiroz (Hammond B3 organoa, sintetizadoreak) COCA-COLA GUNEA. SARRERA DOAN 19:00 Vineyard Birds Lara Vizuete (ahotsa), Ennio Pinillos (saxo altua), Juan Sebastián Vázquez (pianoa), Jorge Torres (gitarra), Jesús Caparrós (baxua), Manuel García Romero (baxua), César De Frías (bateria) 23:00 Sky Beats Lidia Insausti (ahotsa), Sergio Villar (gitarra), Manu Gestido (baxua), Gustavo González (bateria) NAUTICOOL. SARRERA DOAN 17:00 + 18:30 + 20:00 Pushin Wood Soundsystem 21:30 Miguel A. Sutil "Enlace Funk" 23:00 + 24:30 Miguelito Superstar "Nación Funk"   Uztailak 26 (igandea) KURSAALEKO AUDITORIOA – KUTXABANK. 17:30. 45€ John Zorn, Bill Laswell, Dave Lombardo: Bladerunner Trio John Zorn (saxoa), Bill Laswell (baxua), Dave Lombardo (bateria) VICTORIA EUGENIA ANTZOKIA – SKODA. 17:30. 5€ Iñaki Salvador-Alexis Delgado: Johann Sebastian Jazz Iñaki Salvador (pianoa), Alexis Delgado (pianoa) TRINITATE PLAZA. 20:00. 30€ Andrea Motis & Joan Chamorro Group Andrea Motis (ahotsa, tronpeta, saxoa), Joan Chamorro (kontrabaxua, saxoa, ahotsa), Ignasi Terraza (pianoa, teklatua), Josep Traver (gitarra), Esteve Pi (bateria) Melody Gardot Melody Gardot (ahotsa, pianoa, gitarra), Charles Staab (bateria, ahotsa), Mitchell Long (gitarra, ahotsa), Irwin Hall (saxoa), Edwin Livingstone (baxua), Devin Greenwood (teklatuak), James Casey (saxo baritonoa), Shareef Clayton (tronpeta) SAN TELMO MUSEOA – SKODA. 23:00. SARRERA DOAN San Telmoko gauak: Arve Henriksen/Trio Mediaeval Arve Henriksen (tronpeta, ahotsa), Anna Maria Friman (ahotsa), Linn Andrea Fuglseth (ahotsa), Berit Opheim (ahotsa) BOULEVARDEKO KIOSKOA. 18:00. SARRERA DOAN Orkest Eigen Hulp FRIGO GUNEA. SARRERA DOAN 18:00 Charles McPherson Quartet Charles McPherson (saxo altua), Bruce Barth (pianoa), Jeremy Brown (kontrabaxua), Stephen Keogh (bateria) 22:30 Azar Lawrence Quartet Azar Lawrence (saxo tenorra, saxo sopranoa), Benito González (pianoa), Essiet Essiet (baxua), Brandon Lewis (bateria) HEINEKEN TERRAZA. SARRERA DOAN 18:00 Bengalifère Trio Matthieu Lebrun (saxo sopraninoa, saxo altua, saxo tenorra), Jordi Cassagne (kontrabaxua), Julen Achiary (bateria, perkusioa, ahotsa) 22:30 Reunion Big Band Diego Aragón (tronpeta), Santiago Fernández (tronpeta), Víctor Vega (tronpeta), Pedro Núñez (tronpeta), Bruno Valle (tronboia), Antonio Tercero (tronboia), Jordi Arcusa (tronboia), Immanol Iribarren (tronboia), Laurent Robino (saxo altua), Daniel Juárez (saxo altua), Víctor Moreno (saxo tenorra), Noel Sacristán (saxo tenorra), Pau Torres (saxo baritonoa), Arturo Valero (kontrabaxua), Daniel Pozo (baxua), Mikel Núñez (pianoa), César de Frías (bateria), Milton Rodríguez (gitarra), Nerea Quincoces (perkusioa), Alejandro Fernández (perkusioa), Kassandra Charalampi (ahotsa), Lara Vizuete (ahotsa), Naomi Higuchi (ahotsa) COCA-COLA GUNEA. SARRERA DOAN 18:00 Dynamic Trio Alfredo “Fredi” Peláez (Hammond organoa, sintetizadoreak), Mikel Romero (gitarra, teremina), Juan Manuel  Urriza “Boli” (bateria) 21:00 Unity Juan Luis Castaño (bateria), Gorka Iraundegui (organoa), Miguel Salvador (gitarra), Roberto Nieva (saxoa) NAUTICOOL. SARRERA DOAN Soul Sunday 17:00 Alex Subinas 18:30 Zigor Akixo 20:00 Luis Beltza 21:30 Igu Allnighter 23:00 Alex Subinas & Luis Beltza 24:30 Igu Allnighter & Zigor Akixo[/vc_column_text][/vc_tab][vc_tab title="Kartela" tab_id="1429000923072-3-0"][vc_single_image image="5330" border_color="grey" img_link_target="_self" img_size="418x600" img_link_large=""][/vc_tab][/vc_tabs][/vc_column][/vc_row] [post_title] => 50 edizioa 2015 [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => 50-edizioa-2015 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2017-03-02 11:32:26 [post_modified_gmt] => 2017-03-02 10:32:26 [post_content_filtered] => [post_parent] => 2416 [guid] => http://heinekenjazzaldia.eus/?page_id=5321 [menu_order] => 0 [post_type] => page [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) ) [post_count] => 1 [current_post] => -1 [in_the_loop] => [post] => WP_Post Object ( [ID] => 5321 [post_author] => 3 [post_date] => 2015-08-10 11:48:46 [post_date_gmt] => 2015-08-10 09:48:46 [post_content] => [vc_row][vc_column width="1/1"][vc_tabs interval="0"][vc_tab title="Kronika" tab_id="1428995656-1-21"][vc_column_text]

Publikoaren erantzun masiboa, 124.000 pertsona baino gehiago programatutako ehundik gorako emanaldietan, eta maila artistiko bikaina komunikabideen onespenarekin

50 Heineken Jazzaldia, Donostiako Jazzaldiko 50.edizioan, erabateko arrakasta izan zen maila artistiko zein publikoaren erantzunaren aldetik. Uztailaren 22a eta 26a bitartean, 124.000 pertsona baino gehiago gerturatu ziren 17 agertokietan programatutako emanaldietara, horien %80a doakoak. Nahiz eta euria bi egunetan izan, jaialdiko eszenatoki ezberdinetan jendetza izan zen, Trinitate Plazako sarrerak agortu eta Zurriolako hondartzako Agertoki Berdea eta Kursaaleko Terrazetan giro bikaina sortu zen.

Artistek esperotakoa baino gehiago eman zuten. Jamie Cullumek aipamen berezia merezi zuen bere hiru agerraldiengatik: Agertoki Berdean DJ gisa, Kursaal Auditorioan bakarlari moduan -pianoa, gitarra eta ahotsa erabiliz-, eta Urgull ingururaino jendez gainezka zegoen Trinitate Plazan, big band baten buru. Publikoak sutsuki gozatu zuen britainiar artistaren jeinutasunaz eta jendearekin konektatzeko duen gaitasunaz.

Trinitate Plazan aritu ziren emakume abeslari guztiek audientzia liluratu zuten, bakoitzak bere estiloan: Sílvia Pérez Cruzek mediterranear sentsibilitatearekin; Zazek bere jazz manouche estilo dibertigarriarekin eta chanson frantsesa erakargarriarekin; Dee Dee Bridgewater bere ahots zoragarriarekin oholtza menperatuz; Melody Gardot sofistikatuak banda itzelaren babesarekin eta Andrea Motis gazteak, abeslari izateaz gain, saxofoia eta tronpeta jotzeko ahalmena erakutsiz.

50 urte bete zituen jaialdi honen sorburua den Trinitate Plaza kuttuneko programazioak, bi emanaldi gogoangarri eskaini zituen: Andrzej Olejniczak eta Iñaki Salvador buru zituen boskotearen emanaldia, Donostia 2016 Europako Kultur Hiriburutzaren baitan kokatua, eta The New Standard Triorena, elkarrekin edo bakarka, aurretik ibilbide luzea duten egungo jazzaren hiru maisuek osatua.

Ohikoa denez, Kursaal Auditorioak Jamie Cullumen soloaz gain, lehen lerroko kontzertuak eskaini zituen. Gaztetan John Coltranekin batera entseatzen zuen Benny Golson saxofonistak, soila baina zuhurtasunez beteriko agerpena egin zuen, eta hurrengo egunean hunkiturik eta atsegin handiz Donostiako Jazzaldia Saria jaso zuen. The Bad Plus hirukoteak, adierazpen bide berriak bilatzeko arduragatik ezaguna, azken bi hamarkadetako saxofonista nabarmenetarikoa den Joshua Redmanekin batu eta emaitza aparteko kontzertua izan zen. Bi urteren ostean, eta Masada Marathon historikoaren ondoren, John Zorn Donostiara itzuli zen eta Bill Laswell baxu-jotzaile eta Dave Lombardo bateria-jotzailearekin batera, izugarrizko soinu esperientzia sortu zuen.

Victoria Eugenia Antzokiko proposamena oso interesgarria izan zen. Norvegiako Kristiansand hirian ospatzen den PUNKT jaialdia Donostiara hurbiltzeko asmoarekin, eta PUNKT Donostian izenburupean, hiru emanaldi programatu ziren. PUNKT-en esentzia, Jan Bang eta Erik Honorék sortua, ohiko musika tresnak erabiliz emandako kontzertu baten ondoren, artista ezberdinek horren nahasketa egitean du bere funtsa. Heineken Jazzaldiak eta Donostia 2016 Europako Kultur Hiriburuaren elkarrekin ekoiztutako esperimentu honetan, Bang eta Honoréz gain, Eivind Aarset, Arve Henriksen, Nils Petter Molvaer, Sly & Robbie, Josetxo Silguero, Sidsel Endresen, Suso Saiz edo Mungolian Jet Set artistek parte hartu zuten, entzuleen zirrara sortuz.

Victoria Eugenia Antzokia guztiz bete zen, Iñaki Salvador eta Alexis Delgado piano-joleen Bach eta jazzaren arteko hurbilketaz gozatzeko.

Agertoki Berdeak sorreratik ezarri zitzaizkion helburuak bete zituen: amaigabeko festa izatea. Hasiera ona izan zuen: lehenbizikoz, Jamie Cullum DJ gisa aritu zen jendearen aurrean; Earth, Wind & Fire Experiencek aurrekoak hasitako parranda luzatu zuten, eta reggaeren sortzaileetakoa den Jimmy Cliffek gauari itxiera eman zion. Gainerako egunetan jazza, indie-a edo power pop-a txandakatu ziren, Gregory Porter, Lee Fields & The Expressions, Neuman, LoneLady, KAKKMADDAFAKKA eta Bullet Proof Lovers donostiarren eskutik, hurrenez hurren. Azken hauek besteen mailako arrakasta lortzera iritsi ziren eta euren ibilbide internazional geldiezina argi geratu zen.

San Telmoko gauak oso proposamen erakargarriak aurkeztu zituen, bata bestearengandik oso desberdinak gainera: Zanmari Baré eta Indikoko Reunión irlako kantu exotikoen lilura; Julia Biel, deskubritu beharreko abeslari eta piano jolearen lan bikaina; euskal jazzaren adierazle den Gonzalo Tejada baxu jotzaile donostiarrak Norma Jean Baker edota Marilyn Monroeri egindako omenaldia; Arve Henrikssen tronpeta jolearen soinua eta Trio Mediaevaleko emakumeen ahotsek bat eginik, europar musika eta geografian zehar eginiko bidaia.

Bere 50.urteurrenean, jaialdiak Cuadernos de Jazz jazzaren hedapenerako ezinbestekoa izan den aldizkariaren 25 urteak ospatu behar zituen: Azar Lawrence eta Charles McPhersonen laukoteek jam session bikaina eskaini zuten, Andrzej Olejniczak, Maciej Fortuna eta Mikel Anduezak ere parte hartu zutelarik.

Kursaaleko terrazak (Frigo, Heineken, Coca-Cola) festa jarraia izan ziren jaialdiaren bost egunetan zehar, proposamen ezberdinetaz gozatzeko aukera izan zelarik: The Cookers, Ray Gelato & Claire Martin eta Carla Cook bezalako nazioarteko artistek, bertako hogei bat talderekin batera aritu ziren.

Hiru urtez jarraian antolatutako ume eta familientzako Txikijazzak erabateko arrakasta lortu zuen. Jaialdiak belaunaldi berrietara iristeko asmoarekin egindako apustua, haur eta gurasoen parte hartzearekin babestua izan zen. Ekitaldi dibertigarri ezberdinekin batera, haurrek lehen aldiz jazz doinuak entzuteko aukera izan zuten, eurentzat egokituak izan ziren kontzertuen bitartez. Aipatzekoa da, Ray Gelato, Carla Cook eta Andrea Motisek Joan Chamorrorekin batera eskainitako kontzertuak. Aurrera pausua izan zuten publikoaren etorrerari dagokionez, 7.100 lagunek ongi pasatu zuten programatutako jarduera ezberdinekin.

Berrogeita hamargarren urteurrenaren ospakizunerako, abuztuaren 16ra arte ikusgai egon zen Round Midnight 50 Jazzaldia erakusketa San Telmo Museoan antolatua eta TVE eta ETBk emititu zuten #jazzaldia50 dokumentala egin zen, TVE katearen webgunean oraindik ikusi daitekeena.

Bitxia da Donostiako Jazzaldiarekin gertatzen dena, 50 urte egin zituenean, inoiz baino gazteagoa mantentzen zen eta jazz garaikidearen historiako orrialde loriatsuak betetzeko grinarekin jarraitzen zuen. Poloniako jazzak presentzia handia izango du zalantzarik gabe 51. edizioan, Donostiak 2016ko europear hiriburutza kulturala partekatzen baitu Wroclaw hiriarekin. Beraz, eta poloniarrek esaten duten bezala,  “Sto lat! (100 urtez bizi dadila!)”

[/vc_column_text][/vc_tab][vc_tab title="Galeria" tab_id="1428995656-2-17"][cq_vc_dagallery images="5356,5368,5375,5381,5395,5400,6749,6748,6747,6746,6745,6744,6743,6742,6741,6740,6739,6738,6737,6735,6734,6733,6732,6731,6730,6729,6728,6727,6726" gallerywidth="100%" width="210" height="180" margin="15px 15px 0px 0px" color="#ffffff" background="#b6d543" opacity="0.7" padding="20px" onclick="link_image" custom_links_target="_self" retina="" thumbtitle=" " thumbdesc=" "][/vc_tab][vc_tab title="Bideoak" tab_id="1439202447775-4-0"][vc_row_inner][vc_column_inner width="1/2"][vc_video link="https://vimeo.com/134929130"][vc_video link="https://vimeo.com/134248493"][vc_video link="https://vimeo.com/134944423"][vc_video link="https://vimeo.com/134944200"][vc_video link="https://vimeo.com/134943975"][vc_video link="https://vimeo.com/134942546"][vc_video link="https://vimeo.com/134941009"][vc_video link="https://vimeo.com/134938990"][vc_video link="https://vimeo.com/134940068"][vc_video link="https://vimeo.com/134943406"][/vc_column_inner][vc_column_inner width="1/2"][vc_video link="https://vimeo.com/134939725"][vc_video link="https://vimeo.com/134381816"][vc_video link="https://vimeo.com/134278844"][vc_video link="https://vimeo.com/134254402"][vc_video link="https://vimeo.com/134831534"][vc_video link="https://vimeo.com/134350018"][vc_video link="https://vimeo.com/134350593"][vc_video link="https://vimeo.com/134589976"][vc_video link="https://vimeo.com/132306137"][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_tab][vc_tab title="Egitaraua" tab_id="1428995875191-2-7"][vc_column_text]Uztailak 22 (asteazkena) JAZZ BAND BALL Kursaaleko Terrazak eta Zurriolako Hondartza. Sarrera doan AGERTOKI BERDEA. 20:30 Jamie Cullum (DJ) Jamie Cullum (DJ) 21:30 Earth, Wind & Fire Experience feat. Al McKay All Stars Al McKay (gitarra), Luis González Abreu (tronpeta), Omar Peralta (tronpeta), Justin Kirk (tronboia), Ed Wynne (saxoa), Devere Duckett (ahotsa), Tim Owens (ahotsa), Claude Woods (ahotsa), Ben Dowling (teklatua), Dean Gant (teklatua), Freddie Flewelen (baxua), Aaron Haggerty (bateria), David Leach (perkusioa) 24:30 Jimmy Cliff Jimmy Cliff (ahotsa, gitarra), Basil Shirley (bateria), Stephen Depass (baxua), Locksley Dixon (gitarra), Ottey Lewis (teklatuak), Christopher McDonald (teklatuak), Marcus Boothe (saxoa), Dwight Richards (tronpeta, ahotsa), Tammi T (koruak) FRIGO GUNEA. 19:00 Euskadiko Ikasleen Jazz Orkestra (EIJO) Josetxo Silguero, Iñigo Ibaibarriaga (Arte- eta musika-zuzendaritza), Ángel Ugarteburu (Koordinazio teknikoa) , Eolo Andino, Martin Gabiria, Xabier Oruesagasti, Beñat Álvarez, Julen Oruesagasti, Aitor Otegi (saxoak), Jon Viejo, Iñigo Ocón, Nicolás Andino, Jone Erzilla, Xabier Rodríguez (tronpetak), Eneko Urrestarazu, Beñat Etxabe, Alaitz Almorza, Iker Figueroa (tronboiak), David Cid, David Juárez (pianoa), Ramón García de la Mata, Ander Solabarrieta (gitarra), Aitor Moreno (kontrabaxua/baxu elektrikoa), Dámaso Escauriaza, Aitor Bravo (bateria). 23:00 The Cookers (Billy Harper, Eddie Henderson, Donald Harrison, David Weiss, Danny Grissett, Cecil McBee, Billy Hart) Billy Harper (saxo tenorra), Eddie Henderson (tronpeta), Donald Harrison (saxo altua), David Weiss (tronpeta), Danny Grissett (pianoa), Cecil McBee (baxua), Billy Hart (bateria) HEINEKEN TERRAZA. 19:00 Carla Cook Carla Cook (ahotsa), Albert Bover (pianoa), Ignasi González (kontrabaxua), Jo Krause (bateria) 23:00 Ray Gelato & Claire Martin: A Swinging Affair Ray Gelato (saxoa, ahotsa), Claire Martin (ahotsa), Seb De Krom (bateria), Dave Newton (pianoa), Dave Whitford (baxua) COCA-COLA GUNEA 19:00 Zanmari Baré Zanmari Baré (ahotsa, kayanm), Mikaël Talpot (bob, sati), Willy Paitre (roulèr), Serge Parbatia (piker), Laurent Dalleau (kongak), Stéphane Gaze (kayanm) 23:00 The Soul MessengersÇSantiago Fernández (tronpeta), Josu Salegui (saxoa), Antonio Tercero (tronboia), Carla Sevilla (ahotsa), Kassandra Charalampi (ahotsa), Aarón Castrillo (bateria), David Ruiz (baxua), Víctor Antón (gitarra), Javier Bello (pianoa, teklatuak)   Uztailak 23 (osteguna) KURSAALEKO AUDITORIOA – KUTXABANK. 18:30. 30€ Jamie Cullum (solo) Jamie Cullum (pianoa, ahotsa) TRINITATE PLAZA. 21:00. 30€ Sílvia Pérez Cruz Sílvia Pérez Cruz (ahotsa), Elena Rey (biolina), Carlos Montfort (biolina), Anna Aldomà (biola), Joan Antoni Pich (txeloa), Miquel Àngel Cordero (kontrabaxua) Zaz Isabelle Geffroy (ahotsa), Guillaume Juhel (gitarra), Edouard Algayon (gitarra, ahotsa), Yoann Schmidt (bateria), Thierry Faure (pianoa, eskusoinua, zuzendaritza musikala), Ilan Abou (kontrabaxua, zuzendaritza musikala), Claude Egea (tronpeta), Guillaume Poncelet (tronpeta, teklatua), Denis Leloup (tronboia), Eric Seva (saxoa, ahotsa), Frederic Couderc (saxoa, klarinetea, flauta), Jean Marc Reyno (koruaren nagusia), Manu Vince (korua), Greg (korua), Fabrice (korua) VICTORIA EUGENIA ANTZOKIA – SKODA. 24:00. 10€ Donostia 2016ko Europako Kultur Hiriburuarekin ekoizkidetzan PUNKT Donostian 1 Concert: Erik Honoré “Heliographs” (featuring Nils Petter Molvaer, Eivind Aarset, Ingar Zach) Erik Honoré (live sampling), Nils Petter Molvaer (tronpeta), Eivind Aarset (gitarra), Ingar Zach (bateria) Live Remix: Arve Henriksen, Jan Bang, Suso Saiz Arve Henriksen (tronpeta), Jan Bang (live sampling), Suso Saiz (gitarra) SAN TELMO MUSEOA – SKODA  24:00. SARRERA DOAN San Telmoko gauak: Zanmari Baré Zanmari Baré (ahotsa, kayanm), Mikaël Talpot (bob, sati), Willy Paitre (roulèr), Serge Parbatia (piker), Laurent Dalleau (kongak), Stéphane Gaze (kayanm) AGERTOKI BERDEA 21:30 Neuman Paco Román (ahotsa, gitarra), David Manzullo (baxua), Pablo Pérez (gitarra), Sergio Bernal (bateria) 24:30 Gregory Porter Gregory Porter (ahotsa), Chip Crawford (pianoa), Emanuel Harrold (bateria), Jahnal Nichols (baxua), Yohsuke Satoh (saxoa) FRIGO GUNEA. SARRERA DOAN 19:00 Ray Gelato & Claire Martin: A Swinging Affair Ray Gelato (saxoa, ahotsa), Claire Martin (ahotsa), Seb De Krom (bateria), Dave Newton (pianoa), Dave Whitford (baxua) 23:00 Carla Cook Carla Cook (ahotsa), Albert Bover (pianoa), Ignasi González (kontrabaxua), Jo Krause (bateria) HEINEKEN TERRAZA. SARRERA DOAN 19:00 Onna Marun Arturo Valero (baxua), Aarón Castrillo (bateria), Juan Sebastián Vázquez (pianoa), Bruno Valle (tronboia), Laurent Robino (saxo altua, saxo sopranoa) 23:00 Paul San Martín & Romain Gratalon Paul San Martín (pianoa, ahotsa), Romain Gratalon (bateria) COCA-COLA LIGHT GUNEA. SARRERA DOAN 19:00 Maldataskull Jorge Castañeda (pianoa), Darío Guibert (baxua), César de Frías (bateria) 23:00 Totem Trio Kike Lafuente (baxua), Aritza Castro (bateria), Juan Sebastián Vázquez (pianoa) NAUTICOOL. SARRERA DOAN 17:00 Makala, Bidaurreta & Barzaga 18:30 Joseba Martín "La Jungla Sonora" 20:00 The Cisco Kids 21:30 DJ Vaga 23:00 + 24:30 Enric Domenech   Uztailak 24 (ostirala) KURSAAL AUDITORIOA – KUTXABANK. 18:30. 18€ Benny Golson Quartet Benny Golson (saxo tenorra), Joan Monne (pianoa), Ignasi González (kontrabaxua), Jo Krause (bateria) TRINITATE PLAZA. 21:00. 35€ Andrzej Olejniczak–Iñaki Salvador Quartet feat. Maciej Fortuna (Donostia 2016ko Europako Kultur Hiriburuarekin ekoizkidetzan) Andrzej Olejniczak (saxoak), Iñaki Salvador (pianoa, zuzendaritza musikala), Maciej Fortuna (tronpeta, fliskornoa), Gonzalo Tejada (kontrabaxua), Borja Barrueta (bateria) Jamie Cullum (Big Band) Jamie Cullum (pianoa, ahotsa, gitarra, harmonika), Barnaby Dickinson (tronboia), Benjamin Castle (saxoa), Loz Garratt (baxua, ahotsa), Brad Webb (bateria, ahotsa), Nichol Thomson (tronboia), Thomas Rees Roberts (tronpeta), Thomas Walsh (tronpeta), George Hogg (tronpeta), James Allsopp (saxoa), Michael Lesirge (saxoa) VICTORIA EUGENIA ANTZOKIA – SKODA. 24:00. 10€ Donostia 2016ko Europako Kultur Hiriburuarekin ekoizkidetzan PUNKT Donostian 2 Concert: Josetxo Silguero & Pierre Jodlowsky: Rayuela Jazz Project Josetxo Silguero (saxoak), Pierre Jodlowsky (laptop, elektronika, baxua), Javier Larreina (errezitatzailea, agertoki-espazioa), César Barrio (action painting) Live Remix: Sidsel Endresen, Jan Bang, Erik Honoré Sidsel Endresen (ahotsa), Jan Bang (live sampling), Erik Honoré (live sampling) SAN TELMO MUSEOA – SKODA. 24:00. SARRERA DOAN San Telmoko gauak: Julia Biel Julia Biel (ahotsa, pianoa, gitarra), Idris Rahman (baxua), Saleem Raman (bateria) AGERTOKI BERDEA 21:30 LoneLady Julie Campbell (ahotsa), Gareth Smith (gitarra), Tom Long (baxua, teklatuak), Liam Stewart (bateria) 24:30 KAKKMADDAFAKKA Axel Vindenes (ahotsa, gitarra), Stian Saevig (ahotsa, baxua), Pal Vindenes (ahotsa, gitarra), Kristoffer Van Der Pas (bateria), Lars Helmik Raaheim-Olsen (perkusioa, koruak), Sebastian Emin (teklatuak) FRIGO GUNEA. SARRERA DOAN 19:00 Charles McPherson Quartet Charles McPherson (saxo altua), Bruce Barth (pianoa), Jeremy Brown (kontrabaxua), Stephen Keogh (bateria) 23:00 Azar Lawrence Quartet Azar Lawrence (saxo tenorra, saxo sopranoa), Benito González (pianoa), Essiet Essiet (baxua), Brandon Lewis (bateria) HEINEKEN TERRAZA. SARRERA DOAN 19:00 Lara Vizuete Lara Vizuete (ahotsa), Mikel Núñez (pianoa), Víctor Antón (gitarra), Arturo Valero (baxua), Unai Olabarri (bateria) 23:00 Orbital Daniel Pozo (baxua), César de Frías (bateria), Mikel Núñez (pianoa), Víctor Antón (gitarra), Laurent Robino (saxo altua) COCA-COLA GUNEA. DOAN 19:00 Elkano Browning Cream: Uh Eh Franck Mantegari (bateria, perkusioa), Dave Wilkinson (gitarra, ahotsa), Mikel Azpiroz (Hammond B3 organoa, sintetizadoreak) 23:00 Sky Beats Lidia Insausti (ahotsa), Sergio Villar (gitarra), Manu Gestido (baxua), Gustavo González (bateria) NAUTICOOL. SARRERA DOAN 17:00 + 18:30 El Especialista 20:00 Miguel A. Sutil "Enlace Funk" 21:30 DJ Vaga 23:00 + 24:30 Reimy & Oleaktiff   Uztailak 25 (larunbata) CLUB VICTORIA EUGENIA. 12:00. Sarrera doan aretoa bete arte Jam Session “Cuadernos de Jazz-en 25. urteurrena” Azar Lawrence, Charles McPherson, Mikel Andueza, Andrzej Olejniczak (saxoa), Maciej Fortuna(tronpeta), Benito González, Bruce Barth (pianoa), Essiet Essiet, Jeremy Brown (baxua), Brandon Lewis, Stephen Keogh (bateria) KURSAALEKO AUDITORIOA – KUTXABANK. 18:30. 18€ The Bad Plus Joshua Redman Reid Anderson (baxua), Ethan Iverson (pianoa), David King (bateria), Joshua Redman (saxoa) TRINITATE PLAZA. 21:00. 25€ The New Standard Trio (Jamie Saft, Steve Swallow, Bobby Previte) Jamie Saft (pianoa, teklatuak), Steve Swallow (baxua), Bobby Previte (bateria) Dee Dee Bridgewater / Irvin Mayfield with The New Orleans 7 Dee Dee Bridgewater (ahotsa), Irvin Mayfield (tronpeta, ahotsa), Michael Watson (tronboia, ahotsa), Ricardo Pascal (saxo tenorra), Jasen Weaver (baxua), Victor Atkins (pianoa), Adonis Rose (bateria) VICTORIA EUGENIA ANTZOKIA – SKODA. 24:00. 20€ Donostia 2016ko Europako Kultur Hiriburuarekin ekoizkidetzan PUNKT Donostian 3 Concert: Sly & Robbie meets Nils Petter Molvaer feat. Eivind Aarset, Vladislav Delay Sly Dunbar (bateria), Robbie Shakespeare (baxua), Nils Petter Molvaer (tronpeta), Eivind Aarset (gitarra), Vladislav Delay (live sampling, teklatuak) Live Remix: Mungolian Jet Set (Knut Sævik, Pål Nyhus) featuring Erland Dahlen, Jan Bang Pål Nyhus (platerak), Knut Sævik (elektronika), Erland Dahlen (perkusioa), Jan Bang (live sampling) SAN TELMO MUSEOA – SKODA. 24:00. SARRERA DOAN San Telmoko gauak: Gonzalo Tejada Quartet: Norma Jeane Baker Gonzalo Tejada (moldaketak, orkestrazioa, kontrabaxua), Mikel Andueza (klarinetea, saxo sopranoa, saxo altoa, saxo tenorra), Roger Mas (pianoa), Carlos Falanga (bateria) AGERTOKI BERDEA 21:30 Bullet Proof Lovers Kurt Baker (ahotsa), Gonzalo Ibáñez (baxua), Luiyi Costa (gitarra, koruak), Juan Irazu (gitarra, koruak), Joseba Arza (bateria) 24:30 Lee Fields & The Expressions Lee Fields (ahotsa), Toby Pazner (teklatuak), Vincent John (gitarra), Evan Pazner (bateria), Benjamin Trokan (baxua), Jason Colby (tronpeta), Michael Buckley (saxoa) FRIGO GUNEA. SARRERA DOAN 19:00 Didier Datcharry Trio Didier Datcharry (pianoa), Marie-Hélène Gastinel (bateria), Jean-Xavier Herman (kontrabaxua) 23:00 Iguana Daniel Juárez (saxo tenorea), Víctor Vega (tronpeta), Arturo Valero (kontrabaxua), Daniel Pozo (baxu elektrikoa), Mikel Núñez (pianoa), César De Frías (bateria), Félix Oviedo (bateria, perkusioak) HEINEKEN TERRAZA. SARRERA DOAN 19:00 O Meu Prazol Naomi Higuchi (ahotsa), Teresa Serrano (baxu elektrikoa), Roberto Gómez (tronpeta), Milton Rodríguez (gitarra), Félix Oviedo (bateria), Mariano Hurtado (kontrabaxua) 23:00 Elkano Browning Cream: Uh Eh Franck Mantegari (bateria, perkusioa), Dave Wilkinson (gitarra, ahotsa), Mikel Azpiroz (Hammond B3 organoa, sintetizadoreak) COCA-COLA GUNEA. SARRERA DOAN 19:00 Vineyard Birds Lara Vizuete (ahotsa), Ennio Pinillos (saxo altua), Juan Sebastián Vázquez (pianoa), Jorge Torres (gitarra), Jesús Caparrós (baxua), Manuel García Romero (baxua), César De Frías (bateria) 23:00 Sky Beats Lidia Insausti (ahotsa), Sergio Villar (gitarra), Manu Gestido (baxua), Gustavo González (bateria) NAUTICOOL. SARRERA DOAN 17:00 + 18:30 + 20:00 Pushin Wood Soundsystem 21:30 Miguel A. Sutil "Enlace Funk" 23:00 + 24:30 Miguelito Superstar "Nación Funk"   Uztailak 26 (igandea) KURSAALEKO AUDITORIOA – KUTXABANK. 17:30. 45€ John Zorn, Bill Laswell, Dave Lombardo: Bladerunner Trio John Zorn (saxoa), Bill Laswell (baxua), Dave Lombardo (bateria) VICTORIA EUGENIA ANTZOKIA – SKODA. 17:30. 5€ Iñaki Salvador-Alexis Delgado: Johann Sebastian Jazz Iñaki Salvador (pianoa), Alexis Delgado (pianoa) TRINITATE PLAZA. 20:00. 30€ Andrea Motis & Joan Chamorro Group Andrea Motis (ahotsa, tronpeta, saxoa), Joan Chamorro (kontrabaxua, saxoa, ahotsa), Ignasi Terraza (pianoa, teklatua), Josep Traver (gitarra), Esteve Pi (bateria) Melody Gardot Melody Gardot (ahotsa, pianoa, gitarra), Charles Staab (bateria, ahotsa), Mitchell Long (gitarra, ahotsa), Irwin Hall (saxoa), Edwin Livingstone (baxua), Devin Greenwood (teklatuak), James Casey (saxo baritonoa), Shareef Clayton (tronpeta) SAN TELMO MUSEOA – SKODA. 23:00. SARRERA DOAN San Telmoko gauak: Arve Henriksen/Trio Mediaeval Arve Henriksen (tronpeta, ahotsa), Anna Maria Friman (ahotsa), Linn Andrea Fuglseth (ahotsa), Berit Opheim (ahotsa) BOULEVARDEKO KIOSKOA. 18:00. SARRERA DOAN Orkest Eigen Hulp FRIGO GUNEA. SARRERA DOAN 18:00 Charles McPherson Quartet Charles McPherson (saxo altua), Bruce Barth (pianoa), Jeremy Brown (kontrabaxua), Stephen Keogh (bateria) 22:30 Azar Lawrence Quartet Azar Lawrence (saxo tenorra, saxo sopranoa), Benito González (pianoa), Essiet Essiet (baxua), Brandon Lewis (bateria) HEINEKEN TERRAZA. SARRERA DOAN 18:00 Bengalifère Trio Matthieu Lebrun (saxo sopraninoa, saxo altua, saxo tenorra), Jordi Cassagne (kontrabaxua), Julen Achiary (bateria, perkusioa, ahotsa) 22:30 Reunion Big Band Diego Aragón (tronpeta), Santiago Fernández (tronpeta), Víctor Vega (tronpeta), Pedro Núñez (tronpeta), Bruno Valle (tronboia), Antonio Tercero (tronboia), Jordi Arcusa (tronboia), Immanol Iribarren (tronboia), Laurent Robino (saxo altua), Daniel Juárez (saxo altua), Víctor Moreno (saxo tenorra), Noel Sacristán (saxo tenorra), Pau Torres (saxo baritonoa), Arturo Valero (kontrabaxua), Daniel Pozo (baxua), Mikel Núñez (pianoa), César de Frías (bateria), Milton Rodríguez (gitarra), Nerea Quincoces (perkusioa), Alejandro Fernández (perkusioa), Kassandra Charalampi (ahotsa), Lara Vizuete (ahotsa), Naomi Higuchi (ahotsa) COCA-COLA GUNEA. SARRERA DOAN 18:00 Dynamic Trio Alfredo “Fredi” Peláez (Hammond organoa, sintetizadoreak), Mikel Romero (gitarra, teremina), Juan Manuel  Urriza “Boli” (bateria) 21:00 Unity Juan Luis Castaño (bateria), Gorka Iraundegui (organoa), Miguel Salvador (gitarra), Roberto Nieva (saxoa) NAUTICOOL. SARRERA DOAN Soul Sunday 17:00 Alex Subinas 18:30 Zigor Akixo 20:00 Luis Beltza 21:30 Igu Allnighter 23:00 Alex Subinas & Luis Beltza 24:30 Igu Allnighter & Zigor Akixo[/vc_column_text][/vc_tab][vc_tab title="Kartela" tab_id="1429000923072-3-0"][vc_single_image image="5330" border_color="grey" img_link_target="_self" img_size="418x600" img_link_large=""][/vc_tab][/vc_tabs][/vc_column][/vc_row] [post_title] => 50 edizioa 2015 [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => 50-edizioa-2015 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2017-03-02 11:32:26 [post_modified_gmt] => 2017-03-02 10:32:26 [post_content_filtered] => [post_parent] => 2416 [guid] => http://heinekenjazzaldia.eus/?page_id=5321 [menu_order] => 0 [post_type] => page [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [comment_count] => 0 [current_comment] => -1 [found_posts] => 1 [max_num_pages] => 0 [max_num_comment_pages] => 0 [is_single] => [is_preview] => [is_page] => 1 [is_archive] => [is_date] => [is_year] => [is_month] => [is_day] => [is_time] => [is_author] => [is_category] => [is_tag] => [is_tax] => [is_search] => [is_feed] => [is_comment_feed] => [is_trackback] => [is_home] => [is_404] => [is_comments_popup] => [is_paged] => [is_admin] => [is_attachment] => [is_singular] => 1 [is_robots] => [is_posts_page] => [is_post_type_archive] => [query_vars_hash:WP_Query:private] => 9be0a07f84ccfb9f66a27a2e46a6790d [query_vars_changed:WP_Query:private] => [thumbnails_cached] => [stopwords:WP_Query:private] => )

50 edizioa 2015

  • Publikoaren erantzun masiboa, 124.000 pertsona baino gehiago programatutako ehundik gorako emanaldietan, eta maila artistiko bikaina komunikabideen onespenarekin

    50 Heineken Jazzaldia, Donostiako Jazzaldiko 50.edizioan, erabateko arrakasta izan zen maila artistiko zein publikoaren erantzunaren aldetik. Uztailaren 22a eta 26a bitartean, 124.000 pertsona baino gehiago gerturatu ziren 17 agertokietan programatutako emanaldietara, horien %80a doakoak. Nahiz eta euria bi egunetan izan, jaialdiko eszenatoki ezberdinetan jendetza izan zen, Trinitate Plazako sarrerak agortu eta Zurriolako hondartzako Agertoki Berdea eta Kursaaleko Terrazetan giro bikaina sortu zen.

    Artistek esperotakoa baino gehiago eman zuten. Jamie Cullumek aipamen berezia merezi zuen bere hiru agerraldiengatik: Agertoki Berdean DJ gisa, Kursaal Auditorioan bakarlari moduan -pianoa, gitarra eta ahotsa erabiliz-, eta Urgull ingururaino jendez gainezka zegoen Trinitate Plazan, big band baten buru. Publikoak sutsuki gozatu zuen britainiar artistaren jeinutasunaz eta jendearekin konektatzeko duen gaitasunaz.

    Trinitate Plazan aritu ziren emakume abeslari guztiek audientzia liluratu zuten, bakoitzak bere estiloan: Sílvia Pérez Cruzek mediterranear sentsibilitatearekin; Zazek bere jazz manouche estilo dibertigarriarekin eta chanson frantsesa erakargarriarekin; Dee Dee Bridgewater bere ahots zoragarriarekin oholtza menperatuz; Melody Gardot sofistikatuak banda itzelaren babesarekin eta Andrea Motis gazteak, abeslari izateaz gain, saxofoia eta tronpeta jotzeko ahalmena erakutsiz.

    50 urte bete zituen jaialdi honen sorburua den Trinitate Plaza kuttuneko programazioak, bi emanaldi gogoangarri eskaini zituen: Andrzej Olejniczak eta Iñaki Salvador buru zituen boskotearen emanaldia, Donostia 2016 Europako Kultur Hiriburutzaren baitan kokatua, eta The New Standard Triorena, elkarrekin edo bakarka, aurretik ibilbide luzea duten egungo jazzaren hiru maisuek osatua.

    Ohikoa denez, Kursaal Auditorioak Jamie Cullumen soloaz gain, lehen lerroko kontzertuak eskaini zituen. Gaztetan John Coltranekin batera entseatzen zuen Benny Golson saxofonistak, soila baina zuhurtasunez beteriko agerpena egin zuen, eta hurrengo egunean hunkiturik eta atsegin handiz Donostiako Jazzaldia Saria jaso zuen. The Bad Plus hirukoteak, adierazpen bide berriak bilatzeko arduragatik ezaguna, azken bi hamarkadetako saxofonista nabarmenetarikoa den Joshua Redmanekin batu eta emaitza aparteko kontzertua izan zen. Bi urteren ostean, eta Masada Marathon historikoaren ondoren, John Zorn Donostiara itzuli zen eta Bill Laswell baxu-jotzaile eta Dave Lombardo bateria-jotzailearekin batera, izugarrizko soinu esperientzia sortu zuen.

    Victoria Eugenia Antzokiko proposamena oso interesgarria izan zen. Norvegiako Kristiansand hirian ospatzen den PUNKT jaialdia Donostiara hurbiltzeko asmoarekin, eta PUNKT Donostian izenburupean, hiru emanaldi programatu ziren. PUNKT-en esentzia, Jan Bang eta Erik Honorék sortua, ohiko musika tresnak erabiliz emandako kontzertu baten ondoren, artista ezberdinek horren nahasketa egitean du bere funtsa. Heineken Jazzaldiak eta Donostia 2016 Europako Kultur Hiriburuaren elkarrekin ekoiztutako esperimentu honetan, Bang eta Honoréz gain, Eivind Aarset, Arve Henriksen, Nils Petter Molvaer, Sly & Robbie, Josetxo Silguero, Sidsel Endresen, Suso Saiz edo Mungolian Jet Set artistek parte hartu zuten, entzuleen zirrara sortuz.

    Victoria Eugenia Antzokia guztiz bete zen, Iñaki Salvador eta Alexis Delgado piano-joleen Bach eta jazzaren arteko hurbilketaz gozatzeko.

    Agertoki Berdeak sorreratik ezarri zitzaizkion helburuak bete zituen: amaigabeko festa izatea. Hasiera ona izan zuen: lehenbizikoz, Jamie Cullum DJ gisa aritu zen jendearen aurrean; Earth, Wind & Fire Experiencek aurrekoak hasitako parranda luzatu zuten, eta reggaeren sortzaileetakoa den Jimmy Cliffek gauari itxiera eman zion. Gainerako egunetan jazza, indie-a edo power pop-a txandakatu ziren, Gregory Porter, Lee Fields & The Expressions, Neuman, LoneLady, KAKKMADDAFAKKA eta Bullet Proof Lovers donostiarren eskutik, hurrenez hurren. Azken hauek besteen mailako arrakasta lortzera iritsi ziren eta euren ibilbide internazional geldiezina argi geratu zen.

    San Telmoko gauak oso proposamen erakargarriak aurkeztu zituen, bata bestearengandik oso desberdinak gainera: Zanmari Baré eta Indikoko Reunión irlako kantu exotikoen lilura; Julia Biel, deskubritu beharreko abeslari eta piano jolearen lan bikaina; euskal jazzaren adierazle den Gonzalo Tejada baxu jotzaile donostiarrak Norma Jean Baker edota Marilyn Monroeri egindako omenaldia; Arve Henrikssen tronpeta jolearen soinua eta Trio Mediaevaleko emakumeen ahotsek bat eginik, europar musika eta geografian zehar eginiko bidaia.

    Bere 50.urteurrenean, jaialdiak Cuadernos de Jazz jazzaren hedapenerako ezinbestekoa izan den aldizkariaren 25 urteak ospatu behar zituen: Azar Lawrence eta Charles McPhersonen laukoteek jam session bikaina eskaini zuten, Andrzej Olejniczak, Maciej Fortuna eta Mikel Anduezak ere parte hartu zutelarik.

    Kursaaleko terrazak (Frigo, Heineken, Coca-Cola) festa jarraia izan ziren jaialdiaren bost egunetan zehar, proposamen ezberdinetaz gozatzeko aukera izan zelarik: The Cookers, Ray Gelato & Claire Martin eta Carla Cook bezalako nazioarteko artistek, bertako hogei bat talderekin batera aritu ziren.

    Hiru urtez jarraian antolatutako ume eta familientzako Txikijazzak erabateko arrakasta lortu zuen. Jaialdiak belaunaldi berrietara iristeko asmoarekin egindako apustua, haur eta gurasoen parte hartzearekin babestua izan zen. Ekitaldi dibertigarri ezberdinekin batera, haurrek lehen aldiz jazz doinuak entzuteko aukera izan zuten, eurentzat egokituak izan ziren kontzertuen bitartez. Aipatzekoa da, Ray Gelato, Carla Cook eta Andrea Motisek Joan Chamorrorekin batera eskainitako kontzertuak. Aurrera pausua izan zuten publikoaren etorrerari dagokionez, 7.100 lagunek ongi pasatu zuten programatutako jarduera ezberdinekin.

    Berrogeita hamargarren urteurrenaren ospakizunerako, abuztuaren 16ra arte ikusgai egon zen Round Midnight 50 Jazzaldia erakusketa San Telmo Museoan antolatua eta TVE eta ETBk emititu zuten #jazzaldia50 dokumentala egin zen, TVE katearen webgunean oraindik ikusi daitekeena.

    Bitxia da Donostiako Jazzaldiarekin gertatzen dena, 50 urte egin zituenean, inoiz baino gazteagoa mantentzen zen eta jazz garaikidearen historiako orrialde loriatsuak betetzeko grinarekin jarraitzen zuen. Poloniako jazzak presentzia handia izango du zalantzarik gabe 51. edizioan, Donostiak 2016ko europear hiriburutza kulturala partekatzen baitu Wroclaw hiriarekin. Beraz, eta poloniarrek esaten duten bezala,  “Sto lat! (100 urtez bizi dadila!)”

  • Uztailak 22 (asteazkena)

    JAZZ BAND BALL

    Kursaaleko Terrazak eta Zurriolako Hondartza. Sarrera doan

    AGERTOKI BERDEA.

    20:30 Jamie Cullum (DJ)
    Jamie Cullum (DJ)

    21:30 Earth, Wind & Fire Experience feat. Al McKay All Stars
    Al McKay (gitarra), Luis González Abreu (tronpeta), Omar Peralta (tronpeta), Justin Kirk (tronboia), Ed Wynne (saxoa), Devere Duckett (ahotsa), Tim Owens (ahotsa), Claude Woods (ahotsa), Ben Dowling (teklatua), Dean Gant (teklatua), Freddie Flewelen (baxua), Aaron Haggerty (bateria), David Leach (perkusioa)

    24:30 Jimmy Cliff
    Jimmy Cliff (ahotsa, gitarra), Basil Shirley (bateria), Stephen Depass (baxua), Locksley Dixon (gitarra), Ottey Lewis (teklatuak), Christopher McDonald (teklatuak), Marcus Boothe (saxoa), Dwight Richards (tronpeta, ahotsa), Tammi T (koruak)

    FRIGO GUNEA.

    19:00 Euskadiko Ikasleen Jazz Orkestra (EIJO)
    Josetxo Silguero, Iñigo Ibaibarriaga (Arte- eta musika-zuzendaritza), Ángel Ugarteburu (Koordinazio teknikoa) , Eolo Andino, Martin Gabiria, Xabier Oruesagasti, Beñat Álvarez, Julen Oruesagasti, Aitor Otegi (saxoak), Jon Viejo, Iñigo Ocón, Nicolás Andino, Jone Erzilla, Xabier Rodríguez (tronpetak), Eneko Urrestarazu, Beñat Etxabe, Alaitz Almorza, Iker Figueroa (tronboiak), David Cid, David Juárez (pianoa), Ramón García de la Mata, Ander Solabarrieta (gitarra), Aitor Moreno (kontrabaxua/baxu elektrikoa), Dámaso Escauriaza, Aitor Bravo (bateria).

    23:00 The Cookers (Billy Harper, Eddie Henderson, Donald Harrison, David Weiss, Danny Grissett, Cecil McBee, Billy Hart)
    Billy Harper (saxo tenorra), Eddie Henderson (tronpeta), Donald Harrison (saxo altua), David Weiss (tronpeta), Danny Grissett (pianoa), Cecil McBee (baxua), Billy Hart (bateria)

    HEINEKEN TERRAZA.

    19:00 Carla Cook
    Carla Cook (ahotsa), Albert Bover (pianoa), Ignasi González (kontrabaxua), Jo Krause (bateria)

    23:00 Ray Gelato & Claire Martin: A Swinging Affair
    Ray Gelato (saxoa, ahotsa), Claire Martin (ahotsa), Seb De Krom (bateria), Dave Newton (pianoa), Dave Whitford (baxua)

    COCA-COLA GUNEA

    19:00 Zanmari Baré
    Zanmari Baré (ahotsa, kayanm), Mikaël Talpot (bob, sati), Willy Paitre (roulèr), Serge Parbatia (piker), Laurent Dalleau (kongak), Stéphane Gaze (kayanm)

    23:00 The Soul MessengersÇSantiago Fernández (tronpeta), Josu Salegui (saxoa), Antonio Tercero (tronboia), Carla Sevilla (ahotsa), Kassandra Charalampi (ahotsa), Aarón Castrillo (bateria), David Ruiz (baxua), Víctor Antón (gitarra), Javier Bello (pianoa, teklatuak)

     

    Uztailak 23 (osteguna)

    KURSAALEKO AUDITORIOA – KUTXABANK. 18:30. 30€

    Jamie Cullum (solo)
    Jamie Cullum (pianoa, ahotsa)

    TRINITATE PLAZA. 21:00. 30€

    Sílvia Pérez Cruz
    Sílvia Pérez Cruz (ahotsa), Elena Rey (biolina), Carlos Montfort (biolina), Anna Aldomà (biola), Joan Antoni Pich (txeloa), Miquel Àngel Cordero (kontrabaxua)

    Zaz
    Isabelle Geffroy (ahotsa), Guillaume Juhel (gitarra), Edouard Algayon (gitarra, ahotsa), Yoann Schmidt (bateria), Thierry Faure (pianoa, eskusoinua, zuzendaritza musikala), Ilan Abou (kontrabaxua, zuzendaritza musikala), Claude Egea (tronpeta), Guillaume Poncelet (tronpeta, teklatua), Denis Leloup (tronboia), Eric Seva (saxoa, ahotsa), Frederic Couderc (saxoa, klarinetea, flauta), Jean Marc Reyno (koruaren nagusia), Manu Vince (korua), Greg (korua), Fabrice (korua)

    VICTORIA EUGENIA ANTZOKIA – SKODA. 24:00. 10€

    Donostia 2016ko Europako Kultur Hiriburuarekin ekoizkidetzan

    PUNKT Donostian 1
    Concert: Erik Honoré “Heliographs” (featuring Nils Petter Molvaer, Eivind Aarset, Ingar Zach)
    Erik Honoré (live sampling), Nils Petter Molvaer (tronpeta), Eivind Aarset (gitarra), Ingar Zach (bateria)

    Live Remix: Arve Henriksen, Jan Bang, Suso Saiz
    Arve Henriksen (tronpeta), Jan Bang (live sampling), Suso Saiz (gitarra)

    SAN TELMO MUSEOA – SKODA  24:00. SARRERA DOAN

    San Telmoko gauak: Zanmari Baré
    Zanmari Baré (ahotsa, kayanm), Mikaël Talpot (bob, sati), Willy Paitre (roulèr), Serge Parbatia (piker), Laurent Dalleau (kongak), Stéphane Gaze (kayanm)

    AGERTOKI BERDEA

    21:30 Neuman
    Paco Román (ahotsa, gitarra), David Manzullo (baxua), Pablo Pérez (gitarra), Sergio Bernal (bateria)

    24:30 Gregory Porter
    Gregory Porter (ahotsa), Chip Crawford (pianoa), Emanuel Harrold (bateria), Jahnal Nichols (baxua), Yohsuke Satoh (saxoa)

    FRIGO GUNEA. SARRERA DOAN

    19:00 Ray Gelato & Claire Martin: A Swinging Affair
    Ray Gelato (saxoa, ahotsa), Claire Martin (ahotsa), Seb De Krom (bateria), Dave Newton (pianoa), Dave Whitford (baxua)

    23:00 Carla Cook
    Carla Cook (ahotsa), Albert Bover (pianoa), Ignasi González (kontrabaxua), Jo Krause (bateria)

    HEINEKEN TERRAZA. SARRERA DOAN

    19:00 Onna Marun
    Arturo Valero (baxua), Aarón Castrillo (bateria), Juan Sebastián Vázquez (pianoa), Bruno Valle (tronboia), Laurent Robino (saxo altua, saxo sopranoa)

    23:00 Paul San Martín & Romain Gratalon
    Paul San Martín (pianoa, ahotsa), Romain Gratalon (bateria)

    COCA-COLA LIGHT GUNEA. SARRERA DOAN

    19:00 Maldataskull
    Jorge Castañeda (pianoa), Darío Guibert (baxua), César de Frías (bateria)

    23:00 Totem Trio
    Kike Lafuente (baxua), Aritza Castro (bateria), Juan Sebastián Vázquez (pianoa)

    NAUTICOOL. SARRERA DOAN

    17:00 Makala, Bidaurreta & Barzaga

    18:30 Joseba Martín “La Jungla Sonora”

    20:00 The Cisco Kids

    21:30 DJ Vaga

    23:00 + 24:30 Enric Domenech

     

    Uztailak 24 (ostirala)

    KURSAAL AUDITORIOA – KUTXABANK. 18:30. 18€

    Benny Golson Quartet
    Benny Golson (saxo tenorra), Joan Monne (pianoa), Ignasi González (kontrabaxua), Jo Krause (bateria)

    TRINITATE PLAZA. 21:00. 35€

    Andrzej Olejniczak–Iñaki Salvador Quartet feat. Maciej Fortuna (Donostia 2016ko Europako Kultur Hiriburuarekin ekoizkidetzan)
    Andrzej Olejniczak (saxoak), Iñaki Salvador (pianoa, zuzendaritza musikala), Maciej Fortuna (tronpeta, fliskornoa), Gonzalo Tejada (kontrabaxua), Borja Barrueta (bateria)

    Jamie Cullum (Big Band)
    Jamie Cullum (pianoa, ahotsa, gitarra, harmonika), Barnaby Dickinson (tronboia), Benjamin Castle (saxoa), Loz Garratt (baxua, ahotsa), Brad Webb (bateria, ahotsa), Nichol Thomson (tronboia), Thomas Rees Roberts (tronpeta), Thomas Walsh (tronpeta), George Hogg (tronpeta), James Allsopp (saxoa), Michael Lesirge (saxoa)

    VICTORIA EUGENIA ANTZOKIA – SKODA. 24:00. 10€

    Donostia 2016ko Europako Kultur Hiriburuarekin ekoizkidetzan

    PUNKT Donostian 2
    Concert: Josetxo Silguero & Pierre Jodlowsky: Rayuela Jazz Project
    Josetxo Silguero (saxoak), Pierre Jodlowsky (laptop, elektronika, baxua), Javier Larreina (errezitatzailea, agertoki-espazioa), César Barrio (action painting)

    Live Remix: Sidsel Endresen, Jan Bang, Erik Honoré
    Sidsel Endresen (ahotsa), Jan Bang (live sampling), Erik Honoré (live sampling)

    SAN TELMO MUSEOA – SKODA. 24:00. SARRERA DOAN

    San Telmoko gauak: Julia Biel
    Julia Biel (ahotsa, pianoa, gitarra), Idris Rahman (baxua), Saleem Raman (bateria)

    AGERTOKI BERDEA

    21:30 LoneLady
    Julie Campbell (ahotsa), Gareth Smith (gitarra), Tom Long (baxua, teklatuak), Liam Stewart (bateria)

    24:30 KAKKMADDAFAKKA
    Axel Vindenes (ahotsa, gitarra), Stian Saevig (ahotsa, baxua), Pal Vindenes (ahotsa, gitarra), Kristoffer Van Der Pas (bateria), Lars Helmik Raaheim-Olsen (perkusioa, koruak), Sebastian Emin (teklatuak)

    FRIGO GUNEA. SARRERA DOAN

    19:00 Charles McPherson Quartet
    Charles McPherson (saxo altua), Bruce Barth (pianoa), Jeremy Brown (kontrabaxua), Stephen Keogh (bateria)

    23:00 Azar Lawrence Quartet
    Azar Lawrence (saxo tenorra, saxo sopranoa), Benito González (pianoa), Essiet Essiet (baxua), Brandon Lewis (bateria)

    HEINEKEN TERRAZA. SARRERA DOAN

    19:00 Lara Vizuete
    Lara Vizuete (ahotsa), Mikel Núñez (pianoa), Víctor Antón (gitarra), Arturo Valero (baxua), Unai Olabarri (bateria)

    23:00 Orbital
    Daniel Pozo (baxua), César de Frías (bateria), Mikel Núñez (pianoa), Víctor Antón (gitarra), Laurent Robino (saxo altua)

    COCA-COLA GUNEA. DOAN

    19:00 Elkano Browning Cream: Uh Eh
    Franck Mantegari (bateria, perkusioa), Dave Wilkinson (gitarra, ahotsa), Mikel Azpiroz (Hammond B3 organoa, sintetizadoreak)

    23:00 Sky Beats
    Lidia Insausti (ahotsa), Sergio Villar (gitarra), Manu Gestido (baxua), Gustavo González (bateria)

    NAUTICOOL. SARRERA DOAN

    17:00 + 18:30 El Especialista

    20:00 Miguel A. Sutil “Enlace Funk”

    21:30 DJ Vaga

    23:00 + 24:30 Reimy & Oleaktiff

     

    Uztailak 25 (larunbata)

    CLUB VICTORIA EUGENIA. 12:00. Sarrera doan aretoa bete arte

    Jam Session “Cuadernos de Jazz-en 25. urteurrena”
    Azar Lawrence, Charles McPherson, Mikel Andueza, Andrzej Olejniczak (saxoa), Maciej Fortuna(tronpeta), Benito González, Bruce Barth (pianoa), Essiet Essiet, Jeremy Brown (baxua), Brandon Lewis, Stephen Keogh (bateria)

    KURSAALEKO AUDITORIOA – KUTXABANK. 18:30. 18€

    The Bad Plus Joshua Redman
    Reid Anderson (baxua), Ethan Iverson (pianoa), David King (bateria), Joshua Redman (saxoa)

    TRINITATE PLAZA. 21:00. 25€

    The New Standard Trio (Jamie Saft, Steve Swallow, Bobby Previte)
    Jamie Saft (pianoa, teklatuak), Steve Swallow (baxua), Bobby Previte (bateria)

    Dee Dee Bridgewater / Irvin Mayfield with The New Orleans 7
    Dee Dee Bridgewater (ahotsa), Irvin Mayfield (tronpeta, ahotsa), Michael Watson (tronboia, ahotsa), Ricardo Pascal (saxo tenorra), Jasen Weaver (baxua), Victor Atkins (pianoa), Adonis Rose (bateria)

    VICTORIA EUGENIA ANTZOKIA – SKODA. 24:00. 20€

    Donostia 2016ko Europako Kultur Hiriburuarekin ekoizkidetzan

    PUNKT Donostian 3
    Concert: Sly & Robbie meets Nils Petter Molvaer feat. Eivind Aarset, Vladislav Delay
    Sly Dunbar (bateria), Robbie Shakespeare (baxua), Nils Petter Molvaer (tronpeta), Eivind Aarset (gitarra), Vladislav Delay (live sampling, teklatuak)

    Live Remix: Mungolian Jet Set (Knut Sævik, Pål Nyhus) featuring Erland Dahlen, Jan Bang
    Pål Nyhus (platerak), Knut Sævik (elektronika), Erland Dahlen (perkusioa), Jan Bang (live sampling)

    SAN TELMO MUSEOA – SKODA. 24:00. SARRERA DOAN

    San Telmoko gauak: Gonzalo Tejada Quartet: Norma Jeane Baker
    Gonzalo Tejada (moldaketak, orkestrazioa, kontrabaxua), Mikel Andueza (klarinetea, saxo sopranoa, saxo altoa, saxo tenorra), Roger Mas (pianoa), Carlos Falanga (bateria)

    AGERTOKI BERDEA

    21:30 Bullet Proof Lovers
    Kurt Baker (ahotsa), Gonzalo Ibáñez (baxua), Luiyi Costa (gitarra, koruak), Juan Irazu (gitarra, koruak), Joseba Arza (bateria)

    24:30 Lee Fields & The Expressions
    Lee Fields (ahotsa), Toby Pazner (teklatuak), Vincent John (gitarra), Evan Pazner (bateria), Benjamin Trokan (baxua), Jason Colby (tronpeta), Michael Buckley (saxoa)

    FRIGO GUNEA. SARRERA DOAN

    19:00 Didier Datcharry Trio
    Didier Datcharry (pianoa), Marie-Hélène Gastinel (bateria), Jean-Xavier Herman (kontrabaxua)

    23:00 Iguana
    Daniel Juárez (saxo tenorea), Víctor Vega (tronpeta), Arturo Valero (kontrabaxua), Daniel Pozo (baxu elektrikoa), Mikel Núñez (pianoa), César De Frías (bateria), Félix Oviedo (bateria, perkusioak)

    HEINEKEN TERRAZA. SARRERA DOAN

    19:00 O Meu Prazol
    Naomi Higuchi (ahotsa), Teresa Serrano (baxu elektrikoa), Roberto Gómez (tronpeta), Milton Rodríguez (gitarra), Félix Oviedo (bateria), Mariano Hurtado (kontrabaxua)

    23:00 Elkano Browning Cream: Uh Eh
    Franck Mantegari (bateria, perkusioa), Dave Wilkinson (gitarra, ahotsa), Mikel Azpiroz (Hammond B3 organoa, sintetizadoreak)

    COCA-COLA GUNEA. SARRERA DOAN

    19:00 Vineyard Birds
    Lara Vizuete (ahotsa), Ennio Pinillos (saxo altua), Juan Sebastián Vázquez (pianoa), Jorge Torres (gitarra), Jesús Caparrós (baxua), Manuel García Romero (baxua), César De Frías (bateria)

    23:00 Sky Beats
    Lidia Insausti (ahotsa), Sergio Villar (gitarra), Manu Gestido (baxua), Gustavo González (bateria)

    NAUTICOOL. SARRERA DOAN

    17:00 + 18:30 + 20:00 Pushin Wood Soundsystem

    21:30 Miguel A. Sutil “Enlace Funk”

    23:00 + 24:30 Miguelito Superstar “Nación Funk”

     

    Uztailak 26 (igandea)

    KURSAALEKO AUDITORIOA – KUTXABANK. 17:30. 45€

    John Zorn, Bill Laswell, Dave Lombardo: Bladerunner Trio
    John Zorn (saxoa), Bill Laswell (baxua), Dave Lombardo (bateria)

    VICTORIA EUGENIA ANTZOKIA – SKODA. 17:30. 5€

    Iñaki Salvador-Alexis Delgado: Johann Sebastian Jazz
    Iñaki Salvador (pianoa), Alexis Delgado (pianoa)

    TRINITATE PLAZA. 20:00. 30€

    Andrea Motis & Joan Chamorro Group
    Andrea Motis (ahotsa, tronpeta, saxoa), Joan Chamorro (kontrabaxua, saxoa, ahotsa), Ignasi Terraza (pianoa, teklatua), Josep Traver (gitarra), Esteve Pi (bateria)

    Melody Gardot
    Melody Gardot (ahotsa, pianoa, gitarra), Charles Staab (bateria, ahotsa), Mitchell Long (gitarra, ahotsa), Irwin Hall (saxoa), Edwin Livingstone (baxua), Devin Greenwood (teklatuak), James Casey (saxo baritonoa), Shareef Clayton (tronpeta)

    SAN TELMO MUSEOA – SKODA. 23:00. SARRERA DOAN

    San Telmoko gauak: Arve Henriksen/Trio Mediaeval
    Arve Henriksen (tronpeta, ahotsa), Anna Maria Friman (ahotsa), Linn Andrea Fuglseth (ahotsa), Berit Opheim (ahotsa)

    BOULEVARDEKO KIOSKOA. 18:00. SARRERA DOAN

    Orkest Eigen Hulp

    FRIGO GUNEA. SARRERA DOAN

    18:00 Charles McPherson Quartet
    Charles McPherson (saxo altua), Bruce Barth (pianoa), Jeremy Brown (kontrabaxua), Stephen Keogh (bateria)

    22:30 Azar Lawrence Quartet
    Azar Lawrence (saxo tenorra, saxo sopranoa), Benito González (pianoa), Essiet Essiet (baxua), Brandon Lewis (bateria)

    HEINEKEN TERRAZA. SARRERA DOAN

    18:00 Bengalifère Trio
    Matthieu Lebrun (saxo sopraninoa, saxo altua, saxo tenorra), Jordi Cassagne (kontrabaxua), Julen Achiary (bateria, perkusioa, ahotsa)

    22:30 Reunion Big Band
    Diego Aragón (tronpeta), Santiago Fernández (tronpeta), Víctor Vega (tronpeta), Pedro Núñez (tronpeta), Bruno Valle (tronboia), Antonio Tercero (tronboia), Jordi Arcusa (tronboia), Immanol Iribarren (tronboia), Laurent Robino (saxo altua), Daniel Juárez (saxo altua), Víctor Moreno (saxo tenorra), Noel Sacristán (saxo tenorra), Pau Torres (saxo baritonoa), Arturo Valero (kontrabaxua), Daniel Pozo (baxua), Mikel Núñez (pianoa), César de Frías (bateria), Milton Rodríguez (gitarra), Nerea Quincoces (perkusioa), Alejandro Fernández (perkusioa), Kassandra Charalampi (ahotsa), Lara Vizuete (ahotsa), Naomi Higuchi (ahotsa)

    COCA-COLA GUNEA. SARRERA DOAN

    18:00 Dynamic Trio
    Alfredo “Fredi” Peláez (Hammond organoa, sintetizadoreak), Mikel Romero (gitarra, teremina), Juan Manuel  Urriza “Boli” (bateria)

    21:00 Unity
    Juan Luis Castaño (bateria), Gorka Iraundegui (organoa), Miguel Salvador (gitarra), Roberto Nieva (saxoa)

    NAUTICOOL. SARRERA DOAN

    Soul Sunday

    17:00 Alex Subinas

    18:30 Zigor Akixo

    20:00 Luis Beltza

    21:30 Igu Allnighter

    23:00 Alex Subinas & Luis Beltza

    24:30 Igu Allnighter & Zigor Akixo

  • cartel_JAZZALDIA_2015